Špička světového výzkumu Alzheimerovy choroby se setkala v Hradci Králové

Mezinárodní setkání vědců, zabývajících se enzymy cholinesteráza a paraoxonáza, se letos poprvé uskutečnilo v Česku. Třinácté mezinárodní setkání cholinesteráza a sedmá konference o paraoxonáze hostila od 9. do 14. září Univerzita Hradec Králové. Enzymy jsou významné při boji s Alzeheimerovou nemocí, ale také u léčby při otravách nervově paralytickými látkami, jako je novičok nebo sarin, jež jsou významnou skupinou bojových chemických látek. Hlavním pořadatelem konference byl rektor univerzity  Kamil Kuča.

Historie setkání expertů na cholinesterázu se datují od roku 1975, konference o paraoxonáze se konají od roku 2004. Poslední se uskutečnilo v roce 2015 v Elche na jihu Španělska. Letošní konference se v Hradci Králové zúčastní vědecké špičky z osmadvaceti, například USA, Kanady, Jižní Koreji, Pákistánu, Izraele, Nového Zélandu, Ruska, Velké Británie, Maďarska, Polska či Španělska.

Témata konference spojují enzymy: Acetylcholinesteráza, která je významná při boji s Alzeheimerovou nemocí a další choroby. Pak jde o takzvaná antidota, protilátky, které ruší účinky bojových látek jako sarin, soman nebo v médiích často uváděný novičok. Podle rektora Kuči se česká věda oblasti výzkumu antidot pro léčbu otrav způsobených nervově paralytickými látkami pohybuje mezi světovou špičkou.

„Z mého pohledu jsou oba směry důležité a velmi aktuální. Alzheimer je problematikou civilní. Populace stárne a nemoc se týká stále většího počtu osob. Přitom do dnešního dne na ni neznáme účinný lék. Na straně druhé figurují bojové chemické látky a světový terorismus, děsící každého. Jde o otázku bezpečnosti, vždyť smyslem tohoto výzkumu není vývoj nových bojových chemických látek, ale naopak obrana proti jejich účinkům. Když se člověk otráví bojovou látkou, je nutné znát antidota, které zabrání intoxikaci,“ uvedl rektor Kamil Kuča.

Kromě vědeckých autorit se akce zúčastnili také studenti, zejména postgraduálního studia. Účastnit se mohli i díky podpoře nadačního fondu Alzheimer, který uhradil pětici vybraných studentů a pěti vědcům, zabývajícím se touto chorobou, konferenční poplatek.

Výstupem z konference bude sborník, obsahující sumář všech prezentací ve formě abstrakt. Současně budou vybraná sdělení otisknuta ve speciálním vydání prestižního časopisu Chemico-Biological Interactions, jehož editory budou Kamil Kuča a Eugenio Vilanova ze Španělska.

Magazín Universitas je mediálním partnerem akce.