PhD pozice: Populační normy akusticko-fonetických charakteristik dětské řeči

Ph.D. student(ka): Populační normy akusticko-fonetických charakteristik dětské řeči České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická Česká republika Školitel: Prof. Ing. Roman Čmejla, CSc. http://sami.fel.cvut.cz/ http://sami.fel.cvut.cz/romancmejla.htm Popis projektu:
  • 4-leté Ph.D. studium ve studijním programu Bioinženýrství na ČVUT FEL
Výzkumné zaměření: Projekt je zaměřen na změny hlasu a řeči v závislosti na vývoji, tedy  na věku dítěte či adolescenta. Jeho hlavním cílem je vytvoření  normativní studie, která by přispěla k hlubšímu porozumění a popsání těchto změn pro češtinu. Analýzy budou prováděny na nahrávkách obsáhlé databáze čítající 150 dětí ve věku od 4 do 15 let a obou pohlaví.  Každá nahrávka se bude skládat z několika standardních řečových úloh, například prodloužené fonace, čteného text, rychlého opakování slabik a popisu obrázku. Nahrávky budou dále zpracovány objektivními  algoritmy pro získání akustických charakteristik hlasu a řeči,  výsledky měření budou statisticky vyhodnoceny a poslouží pro sestavení  obecných modelů vývoje dětské řeči. Výsledky projektu tak mohou pomoci  popsat změny, kterými prochází typický dětský hlas a řeč v průběhu vývoje až do dospělosti a tímto mohou zároveň přispět k pochopení změn, ke kterým dochází v důsledku řady řečových poruch u dětí.  Projekt povede k vytvoření normativní studie dětské řeči zaměřující se  na ontogenetické změny. Popis práce:
  • Výzkum a publikace zaměřené na analýzu dětského hlasu a řeči
  • Účast ve výzkumném projektu
  • Prezentace projektu na mezinárodních konferencích
Další povinnosti související s doktorským studiem na ČVUT FEL:
  • Výuka čtyř hodin týdně během prvního a druhého roku doktorského  studia (lze individuálně přizpůsobit, např. i jako přípravu výukových  materiálů).
  • Studium 4 doktorských kurzů (tj. 2 hodiny týdně) během prvního a  druhého roku doktorského studia.
Finanční ohodnocení:
  • pravidelná měsíční odměna o výši kolem 27 tis. Kč (čistý příjem) se  sestává z:
    • doktorandské stipendium o výši 11,5 tis. Kč měsíčně (čistý příjem),
    • účast ve studentském grantovém projektu s měsíčním ohodnocením  7,5 tis. Kč (čistý příjem),
    • účast ve výzkumném grantovém projektu s ročním příjmem 140 tis. Kč (hrubého),
  • dále katedra poskytuje odměny za vynikající publikační činnost,
  • katedra poskytuje odměny za další pedagogickou činnost a  administrativní výpomoc,
  • také je možné vypracovat a získat další vlastní výzkumný projekt.
Požadavky: Kandidáti musí být absolventi některého magisterského programu vysoké školy. Potenciální kandidáti by měli splňovat následující kritéria:
  • kreativní myšlení, schopnost systematicky pracovat,
  • schopnost porozumět literatuře psané v angličtině,
  • aktivní přístup k práci,
  • porozumění základům číslicového zpracování signálů,
  • schopnost programování.
Dále jsou vhodné následující dovednosti, nejsou však nezbytné:
  • zkušenosti s analýzou signálů,
  • práce v Matlabu,
  • zkušenosti se statistickou analýzou,
  • případné zkušenosti s programováním v C / C ++, Pythonu atd.,
  • pokročilá znalost písemného a mluveného anglického jazyka,
  • ústní a písemné komunikační dovednosti pro prezentaci výsledků.
  • výzkumný tým se silným vědeckým zázemím a mezinárodními partnery,
  • možnost interdisciplinárního výzkumu v bioinženýrství, spolupráce s lékaři,
  • zajímavá, pestrá, včasná a zodpovědná práce,
  • flexibilní pracovní doba,
  • možnost účasti na základním výzkumu i aplikovaném výzkumu ve zdravotnictví,
  • možnost cestování a mezinárodní spolupráce a stáží,
  • možnost ubytování na kolejí ČVUT,
  • jazykové kurzy a možnost navštěvovat vzdělávací přednášky z různých oborů.
Přihlášky: Případní zájemci by měli nejprve neformálně kontaktovat školitele  prof. Ing. Romana Čmejlu, CSc. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) a zaslat  následujícími dokumenty:
  • krátké CV s popisem ukončeného vzdělání (nebo plánovaný termín  ukončení vzdělávání),
  • stručný doprovodný dopis popisující vaši motivaci a dosavadní zkušenosti,
Další informace naleznete na fakultních stránkách  http://www.fel.cvut.cz/cz/vv/studium.html
  • vyplněnou a podepsanou přihlášku spolu se všemi přílohami bude nutné  odevzdat nejpozději do 30. dubna 2019,
  • přijímací řízení do doktorského studia se bude konat 18. června 2019  od 9:00 hod.,
  • nástup bude k 1. červenci 2019.