PhD téma / pozice: Modelování dopadů teplotních extrémů na lidské zdraví

Modelování dopadů teplotních extrémů na lidské zdraví

Pracoviště: Katedra vodního hospodářství a environmentálního modelování FŽP ČZU v Praze

Anotace:

Mnoho studií prokázalo významnou souvislost mezi výskytem období s extrémně vysokými teplotami (vlnami veder) a zvýšenou nemocností a úmrtností. Mezi události s největším nárůstem úmrtnosti oproti normálu se řadí vlny veder v roce 2003 v západní Evropě nebo 2010 v Rusku. Vlny veder mají prokazatelný vliv na nárůst úmrtnosti i v ČR. V poslední dekádě bylo zaznamenáno několik mimořádně horkých letních sezón (2010, 2013, 2015, 2018, 2019), kdy maximální denní teplota výrazně překračovala hranici 35 °C. Vzhledem k předpokládanému pokračujícímu růstu globální průměrné teploty se očekává i růst intenzity a četnosti vln veder ve střední Evropě, a tudíž rostoucí míra rizika zdravotních dopadů spojených se stresem z horka pro její obyvatele. Cílem disertační práce je analyzovat dopady teplotních extrémů na zdraví obyvatel v ČR se zaměřením na nedávné extrémní události (např. v letech 2018 a 2019) a porovnání metodických postupů pro odhad úmrtnosti spojené s teplotními extrémy.

Tematicky související publikace:

  • Kyselý J, Kříž B (2008) Decreased impacts of the 2003 heat waves on mortality in the Czech Republic: an improved response? International Journal of Biometeorology 52:733–45. doi: 10.1007/s00484-008-0166-3
  • Urban A, Hanzlíková H, Kyselý J, Plavcová E (2017) Impacts of the 2015 heat waves on mortality in the Czech Republic – a comparison with previous heat waves. International Journal of Environmental Research and Public Health 14:1562. doi: 10.3390/ijerph14121562
  • Urban A, Kyselý J, Plavcová E, et al (2020) Temporal changes in years of life lost associated with heat waves in the Czech Republic. Science of the Total Environment 716:137093. doi: 10.1016/j.scitotenv.2020.137093

Popis pozice:

Požadavky a předpoklady:

  • Dokončené vzdělání magisterského stupně v oblasti věd o Zemi (např. klimatologie, environmentální vědy, environmentální modelování, geografie) nebo v oboru zaměřeném na statistické modelování (demografie, statistika, environmentální epidemiologie apod.).
  • Zájem o téma a ochota učit se.
  • Základy programování a znalost práce v prostředí R/R Studio výhodou.

Nabízíme:

  • Základní doktorandské stipendium 10 tis. Kč/měs. v prvním ročníku s možností růstu na základě plnění studijních povinností.
  • Možnost zapojit se na částečný pracovní úvazek do projektů řešených na Katedře vodního hospodářství a environmentálního modelování FŽP ČZU a v Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
  • Možnost získání dodatečného stipendia z vlastního studentského projektu podaného v rámci Interní grantové agentury (IGA) FŽP ČZU.
  • Mimořádná stipendia za publikace, pedagogickou činnost a další aktivity nad rámec studijních povinností.
  • V rámci studia se předpokládá aktivní účast na zahraničních stážích, konferencích, letních školách apod.
  • Téma lze v případě zájmu rozšířit nebo modifikovat na základě domluvy.

Datum zahájení studia: říjen 2021.
Přihlášky zasílejte emailem do 10.8.2021.

Více info: https://www.fzp.czu.cz/cs/r-6897-veda-a-vyzkum/r-6913-doktorske-studium/r-8402-prijimaci-rizeni

V případě zájmu o tuto pozici kontaktuje školitele prostřednictvím prostřednictvím krátkého průvodního emailu vysvětlujícího Váš zájem o téma.