Universitas: Studium i dobrovolničení v době pandemie
Co najdete v dubnu na Universitas? Jak se školy díky pandemii otevírají i jak pomáhají Otevřete e-mail v prohlížeči.
Universitas newsletter

Milí čtenáři,

v dubnu se samozřejmě i Universitas věnuje pandemii koronaviru.

Univerzity jsou kvůli koronaviru zavřené, ale ve virtuálním světě se otevřely víc než kdy předtím. Nabízejí studentům (a často i veřejnosti) své online zdroje zdarma, spouštějí YouTube kanály, učitelé streamují přednášky i pořádají webináře. A univerzitní knihovny, ač zavřené, knížky skenují, nechávají přede dveřmi nebo posílají poštou.

Co říká na řešení pandemie COVID-19 teorie her? Čtěte přeloženou studii kanadského ekonoma Kevina Bryana.

Vydali jsme přehledný rozcestník vysokoškolské pomoci. Studenti i pedagogové teď totiž dobrovolničí, kde to jde: Pomáhají v nemocnicích. Šijí roušky. Brigádničí u zemědělců. Vyvíjejí aplikace – chatboty i vyhledávače epidemiologicky nejbezpečnějších tras a obchodů. Vysílají online vlastní pohádky. Doučují online matematiku i dějepis.

I jindy bezproblémové vztahy si v době pandemie a karanténních opatření mohou projít krizí. A ne jednou. Jak s dětmi a dospívajícími mluvit o koronaviru? Jak zvládat práci z domu i druhou šichtu v podobě vzdělávání dětí? Poradí dětská psycholožka Zuzana Masopustová z Masarykovy univerzity.

A připomínám ještě březnový rozhovor, protože je to nejčtenější článek našeho webu vůbec: Lékařka a docentka centra Recetox Julie Dobrovolná v něm popisuje, v jakém stresu kvůli pandemii žijeme a jak si pomoci.

ČVUT získalo certifikaci pro svůj nový respirátor, výroba může začít. V Nemocnici Na Bulovce usnadní testování na COVID-19 robot z téže školy. A Univerzita Tomáše Bati vyrábí kvůli koronaviru vlastní dezinfekční gely.

Další aktuality

Experti z Mendelovy univerzity v Brně se spolu s dalšími dobrovolníky snaží zachránit Masarykův les v Izraeli.

Neproniká východní populismus a nacionalismus z Ruska i do Česka? Jak vlivné jsou u nás ruské a panslovanské symboly? Popíše to tým Marka Čejky.

Přeji inspirativní čtení,
Kristýna Kašpárková,
šéfredaktorka Universitas.cz

>> více na universitas.cz
Sledujte nás na Facebooku Sledujte nás na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru Na Twitteru jsme @universitascz
© Universitas, 2020.

Naše adresa: Universitas, Žerotínovo náměstí 9, 601 77 Brno.

E-mail určen uživateli/-lce Návštěvník s e-mailem .

Pokud se chcete z newsletteru odhlásit, klikněte sem.

Můžete také změnit nastavení doručování newsletteru.