Univerzita Tomáše Bati vyrábí kvůli koronaviru vlastní dezinfekční gely

Kvůli epidemii způsobené koronavirem jsou na mnoho místech vyprodané respirátory i dezinfekční gely. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se proto rozhodla obnovit produkci dezinfekčního gelu, na který má vlastní know-how.

Vlastní dezinfekční gel má škola již od roku 2014 řádně zaregistrovaný na ministerstvu zdravotnictví a dle zákona uvedený na trh. Výrobní postup si škola sama vyvinula a díky Centru transferu technologií, které má propojovat základní a aplikovaný výzkum, nyní může bez problémů vyrobit téměř 500 litrů gelu denně.

„Velké firmy gely nemají a dle posledních zjištění ho nebudou mít nejméně do konce března. Rozhodli jsme se proto, že univerzita bude gel vyrábět pro vlastní potřeby sama. Gel bude k dispozici studentům, zaměstnancům i návštěvníkům univerzity na všech fakultách, ale také například v univerzitní menze či mateřské školce Qočna. V rámci hygienických opatření tak vlastními kapacitami zabezpečíme Univerzitu Tomáše Bati jako celek,“ dodal rektor Vladimír Sedlařík.   

Hlavní složkou rychle působícího gelu je líh. Dále je v něm obsaženo malé množství demineralizované vody, látka způsobující gelovou konzistenci výrobku, konzervant a glycerin, který zabraňuje vysoušení pokožky.

Účinnost přípravku je téměř stoprocentní. „Spolehlivě ničí bakterie, viry i plísně a je možné jej používat pro běžnou dezinfekci rukou i k profesionálním účelům ve zdravotnictví,“ doplnil Tomáš Sáha z Centra transferu technologií. „Výroba jedné várky v přístroji zvaném homogenizátor trvá asi tři hodiny a výsledkem je cca 120 litrů gelu. Při výrobě a kompletaci výrobku mohou pomáhat i studenti UTB,“ dodal.

Vedení univerzity má v plánu darovat gely vlastní výroby dětským domovům či domovům pro seniory.   

Univerzita rovněž úzce spolupracuje s externí společností, která projevila zájem o know-how na výrobu dezinfekčního gelu. „Na základě licenční smlouvy jí byla poskytnuta práva na výrobu. Nyní jej s úspěchem dodává na trh konečným zákazníkům,” vysvětlil rektor.