Jak se vydařilo české předsednictví Radě EU zhodnotí brněnská debata na FSS MU

Do konce českého předsednictví Radě EU zbývá necelý měsíc. O tom, co se povedlo a co lze ještě stihnout mohou studující a akademici debatovat přímo s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem. Partnerkami do debaty budou Bekovi, který je coby emeritní rektor Masarykovy univerzity na akademické půdě stále ještě doma, expertky na otázky EU Petra Kuchyňková a Markéta Pitrová z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. 

Diskuze, na níž jsou zváni studující i akademici a akademičky napříč brněnskými vysokými školami se koná v pondělí 5. prosince v atriu Fakulty sociálních studií od 14:00 hodin. Více o programu debaty Česko kormidelníkem EU v bouřlivých vodách v události zde.

Podle ministra Beka je úspěchem českého předsednictví už to, že se podařilo změnit image Česka jako potížisty a troublemakera, jenž v evropských otázkách málokdy zaujímal konstruktivní postoj. Nově je Česko vnímáno jako standardní evropská země, která se profesionálně ujala předsednické role. Stanovené priority pak zcela zásadně ovlivnila válka na Ukrajině a následná energetická krize.  

„České předsednictví se kvůli válce na Ukrajině stalo praktickým provedením repliky Woodyho Allena Chceš-li pobavit Boha, seznam ho se svými plány do budoucna,“ podotkla politoložka a expertka na EU Markéta Pitrová a připomněla dlouhé diskuze o tom, zda je Česko na předsednictví dostatečně připraveno, zda má kvalitní priority a jestli to zvládne. „Nakonec ‚garant světového míru‘ z Rady bezpečnosti OSN vyvolal válku proti svému sousedovi a svět se obrátil naruby. Plány se změnily a priority musely reflektovat aktuální stav,“ hodnotí Pitrová.

Pod tlakem vnější krize však EU vystupuje mnohem jednotněji, než jsme byli zvyklí. „Zdá se mi, že všichni klíčoví aktéři se od začátku války k sobě chovají znatelně upřímněji a otevřeněji a mají silnou vůli se nakonec dohodnout, byť to o některých tématech trvá měsíce a my bychom byly raději, kdyby to byly týdny, “ říká Bek. Co všechno se skutečně podařilo dohodnout a jaká je budoucnost Ukrajiny v Evropě po ukončení válečného konfliktu, i to budou otázky, které zazní na pondělní debatě a kde bude prostor i na dotazy z publika.