Inspirací pro 19. ročník populárně-naučné akce se stal Franz Kafka a jeho povídka Proměna. Proměna z vědeckého pohledu je totiž základním hybatelem všech věcí v celém světě, ve vědě, přírodě živé i neživé. Do oblíbené Noci vědců se 27. září zapojí instituce ve 49 městech. Program je plný pokusů, her, kvízů a překvapivých objevů.
Jeden večer, desítky míst napříč celým Českem a pestrý program pro děti i dospělé, který představí vědu zábavným a hravým způsobem. Noc vědců se vrací a 27. září zavítá do českých měst i nečekaných zákoutí. Jedna z největších tuzemských popularizačních akcí se ve svém 19. ročníku inspirovala dílem Franze Kafky, od jehož úmrtí uplynulo sto let, a za hlavní téma si zvolila proměnu.
Proměna, základní hybatel
Kafkova povídka, v níž se člověk promění v brouka, sice logice a světu vědy poněkud odporuje, metamorfóz je však věda plná. „Proměna je základním hybatelem všech věcí ve vědě i ve světě živé a neživé přírody. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích, včetně nástupu umělé inteligence. Proměna je zkrátka základní proměnná. A pro Noc vědců otevírá nespočet možností, jak návštěvníky opět nechat zábavně proniknout do světa jen zdánlivě složité vědy,“ říká Dana Kardová z Vysoké školy chemicko-technologické, členka týmu národního koordinátora letošní Noci vědců.
Věda na vlastní oči a kůži, oblíbené Hospodské kvízy i vtažení periferií do centra dění
Noc vědců návštěvníkům nabídne pestrý program hned ve 49 městech. Všechny myslitelné proměny v živé a neživé přírodě návštěvníci odhalí díky interaktivním pokusům, zábavným přednáškám, překvapivým projekcím i hravým pozorováním. Jak bývá zvykem, na vědu si v mnoha případech budou moci doslova sáhnout. Chybět nebude ani oblíbený nocvědovský speciál Hospodského kvízu. To vše zcela zdarma.
Nově se akce pokusí k vědě přitáhnout i děti a zájemce z periferií. Organizátoři oslovují školy z okrajových regionů, vybrané třídy zdarma dopraví do univerzitních měst, kde se Noc vědců koná, a zároveň je budou motivovat k tomu, aby ji příští rok uspořádaly i ve svém městě.
„Krása Noci vědců spočívá v tom, že spojuje lidí bez rozdílu. Záleží nám na tom, aby se zábavná a přístupná věda dostala na co nejvíce míst na mapě Česka, především pak do míst, na která lidé trochu zapomínají a kde chybí pozitivní motivace ke vzdělávání a seberozvoji. Věříme, že přímá zkušenost s Nocí vědců by žáky i dospělé v těchto obcích mohla povzbudit,“ doplňuje Ondřej Martínek z Univerzity Palackého v Olomouci, další člen organizačního týmu.
Kompletní program akce, který je tradičně volně přístupný, najdou zájemci na webu Noci vědců.
Noc vědců „za každým rohem“
Noc vědců je unikátním projektem, který v jeden večer propojuje více než stovku institucí napříč celým Českem. Svůj program připravují univerzity, hvězdárny a planetária, muzea, interaktivní vědecká centra či ústavy Akademie věd ČR. Svou troškou do mlýna přispějí i Česká centra, Eurocentra nebo knihovny, gymnázia a základní školy.
„Program Noci vědců zasáhne celé Česko – od Karlových Varů po Ostravu, od Nového Boru po České Budějovice. Je tak velmi pravděpodobné, že návštěvníci najdou Noc vědců přímo ve svém městě nebo hned v tom sousedním – ať už jsou z Prahy, Brna, či malé podhorské vísky. Stačí se podívat na mapu na webu www.nocvedcu.cz a zjistit, kam je to nejblíže,“ vyjmenovává Dana Kardová.
Organizační otěže přebírají v Praze a Olomouci
Po několika úspěšných letech, kdy Noc vědců organizačně zajišťovaly ostravské univerzity, přebírají od letoška štafetu národního koordinátora Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci. Pod jejich vedením by se měla akce v příštích dvou letech rozrůst do dalších menších měst. „Rádi bychom se také víc zaměřili na vyloučené lokality nebo zatraktivnění IT oborů pro dívky a učitelské profese pro chlapce,“ dodává Kardová.