Brněnská Mendelova univerzita slaví 100 let. Nabídne desítky akcí

Byla založená jako nejstarší odborná škola svého druhu už v roce 1919. Mendelova univerzita letos slaví sté výročí a nabídne desítky akcí pro studenty, absolventy i veřejnost. Nabízíme jejich přehled.

„Oslavy se ponesou v duchu zaměření našich pedagogických aktivit, které jsou často spojeny se zemědělstvím, lesnictvím a přírodou obecně. Brňané se letos budou s naší školou stále častěji setkávat i ve veřejném prostoru. Nebude to už jen vánoční strom, který každoročně darujeme městu, lidé budou moci ochutnat například naše pivo a víno,“ uvedla rektorka Danuše Nerudová. V polovině června se bude konat sraz absolventů.

Přehled akcí k výročí oslav univerzity.

Výročí se ponese v duchu sloganu Sto let MENDELU – sto let příběhů. Většinu akcí univerzita uspořádá ve svém kampusu, jedna z nejstarších vysokých škol v tuzemsku ale bude vidět i v jiných částech Brna, podílí se například na pořádání jihomoravských dožínek, které se uskuteční koncem srpna na Mendlově náměstí v Brně.

Mendelova univerzita je nejstarší samostatnou vysokou školou svého odborného zaměření v České republice. Jejímu počátku předcházely od roku 1864 snahy o vznik vysokého zemědělského učení na Moravě, které však ztroskotaly na překážkách politického, hospodářského a národnostního rázu. Teprve vznik samostatné Československé republiky umožnil založení školy. Tehdejší Vysoká škola zemědělská v Brně byla zřízena zákonem ze dne 24. července 1919. 

Pro vznik školy měla zásadní význam přeměna Zemské hospodářské akademie v Táboře na vysokou školu, její přeložení do Brna a umístění v novostavbě Zemského ústavu nevidomých v Brně-Černých Polích. Tehdejší Vysoká škola zemědělská se skládala ze dvou odborů: hospodářského a lesnického. Ve školním roce 1919/1920 byla zahájena výuka jen na hospodářském odboru, zatímco oddělení lesnického inženýrství bylo umístěno na České vysoké škole technické v Praze. Lesnický odbor byl otevřen v říjnu 1920 po předchozích potížích s jeho přenesením do Brna. Dnes má univerzita pět fakult, jeden vzdělávací institut a dva školní podniky. Je tak mimo jiné jedním z největších vlastníků lesů na Moravě.

Program oslav

Od ledna jezdí Brnem tramvaj s novým logem univerzity. Je celá zelená a grafika využívá motivu listu lípy, tedy stromu, který je bytostně spojeným s českým národem. Právě vědci Mendelovy univerzity byli loni odborným garantem při sázení lip v souvislosti s kulatinami od vzniku Československa. Oficiální křest „šaliny“ univerzita plánuje na 12. března, kdy má svátek Řehoř - Gregor. Právě se jménem zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela je univerzita v posledních letech spojená a známá v zahraničí. Zjednodušeně řečeno, zatímco Brno zná v zahraničí málokdo, Mendela skoro každý.

Škola letos vystaví i svoje původní insignie. Zajímavostí je, že ty první byly vyrobeny až v 30. letech, protože s jejich pořízením byly spojeny vysoké náklady. Do fondu na první insignie přispěl například prvorepublikový premiér Československa Milan Hodža. Tento i další příběhy z historie včetně medailonků významných absolventů a vědců nabídnou nové výroční publikace.
Oslavy sto let vyvrcholí Dny MENDELU v univerzitním kampusu od 8. do 15. června. „Na patnáctého června plánujeme navíc Sraz století. Předpokládáme, že se do Brna sjedou tisíce absolventů naší školy,“ uvedla Nerudová. Jednotlivci i skupiny se na sraz mohou hlásit prostřednictvím speciálního webu.

Univerzitní víno a pivo

Zájemci mohou letos ochutnat univerzitní víno i pivo. Oba oblíbené nápoje připomenou šlechtitelské a další odborné úspěchy vědců a také fakt, že Mendelova univerzita vychovala stovky kvalitních vinařů a také zkušené sládky. Zatímco víno odrůdy Cerason bude výjimečnou záležitostí pro fajnšmekry, s univerzitním pivem se lidé budou letos setkávat i v brněnských restauracích a maloobchodní síti.

„Ke stoletému výročí univerzity jsme vybrali skvělé víno z naší dílny, tedy odrůdu, která je nejvíce spojena se stanovištěm Zahradnické fakulty v Lednici. Konkrétně jde o Cerason, tedy odrůdu, kterou vyšlechtilo sdružení Resistant, křížením Merlanu a Fratavy. Jde o interspecifickou odrůdu, odolnější k houbovým chorobám,“ uvedl Mojmír Baroň, vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství.

Jubilejní víno, které už třetím rokem zraje v sudech, bude sytě granátové barvy připomínající vyzrálý Cabernet Sauvignon. Zráním ve vůni dominují tóny peckového ovoce, zejména tmavých třešní a višní a ušlechtilé dřevo. Název Cerason vychází z latinského pojmenování višně – Prunus cerasus. Do Státní odrůdové knihy ČR byla odrůda zapsána roku 2008. Vinaři z Lednice budou víno stáčet do velkých lahví o objemu 1,5 litru a bude jich pouze sto. Každá láhev bude číslována. Cena každé z nich bude 1919 korun. „Jde spíše o jakýsi artefakt, než běžné víno,“ uvedl Baroň. Zatímco jubilejní víno bude luxusní záležitostí, s univerzitním pivem se budou setkávat Brňané celý rok v restauracích i maloobchodu. Ležák 1919 je už na trhu a pro univerzitní sládky byl opravdovou výzvou, protože připomíná dobu přes sto lety, kdy byl nedostatek surovin a tím i sladu.

Redesign loga

Kulaté výročí univerzita využila k redesignu loga, které je už dekádu spojený s hrášky symbolizujícími Mendelovu genetiku. Na základních principech loga se nic nemění. Nové je větší sjednocení symboliky jednotlivých fakult a celkové zjednodušení. Škola bude častěji používat zkratku MENDELU, která se už zažila a na některých materiálech také pouze M s jedním hráškem. „Doba se strašně zrychlila, přísun informací je obrovský. S tím souvisí tlak na usnadnění rozpoznání značky,“ říká autor loga univerzity Libor Jelínek ze společnosti Dynamo design.

Podle rektorky Danuše Nerudová univerzitu v nejbližší době čeká proces institucionální akreditace, v jejímž rámci dochází ke konsolidaci studijních programů. „Snažíme se inovovat studijní programy, aby odpovídaly požadavkům praxe. Reagujeme na trendy, jako je například klimatická změna,“ uvedla Nerudová a zmínila například agrolesnictví. Škola bude v této souvislosti využívat experimentální plochy v Žabčicích a chce ukázat v praxi nové způsoby hospodaření související se suchem na jižní Moravě. Podle Nerudové se škola snaží otevírat zahraničním studentům, kteří aktuálně tvoří zhruba deset procent všech studujících. „Osobně toto číslo považuji za velmi nízké. Snažíme se otevírat zahraničním studentům a zahraničním pedagogům. Jako první české univerzitě se nám podařilo získat HR Award, což je to známka pro zahraniční výzkumníky, že zde najdou adekvátní prostředí pro své výzkumy a pedagogickou činnost. Osobně do tohoto certifikátu vkládám velké naděje,“ dodala rektorka, která chce v dalších letech namísto nových pavilonů investovat zejména do spokojenosti zaměstnanců a pedagogů a také nákupu nových přístrojů.

Autor je tiskový mluvčí Mendelovy univerzity v Brně.