AFO se letos věnuje mýtům i vesmíru. Přijedou biolog Dawkins či egyptolog Hawass

Setkání s předními osobnostmi vědy i více než osmdesát dokumentů nabídne letošní 54. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO), který Univerzita Palackého pořádá od 23. do 28. dubna. Zastřešujícím tématem jedné z největších evropských událostí zaměřených na popularizaci vědy bude mýtus. Účast už potvrdili evoluční biolog Richard Dawkins nebo renomovaný archeolog a egyptolog Zahi Hawass.

Diváci se mohou těšit na dokumenty z celého světa, které přiblíží současná vědecká témata. „Do soutěžních sekcí jsme vybrali z více než čtyř tisíc přihlášených filmů 83 snímků. Jen hlavní mezinárodní soutěž divákům představí čtyřicet unikátních filmů, což je více než dvojnásobek oproti loňsku. Rozhodli jsme se tak proto, že kvalita přihlášených snímků každým rokem roste. Byla by škoda, aby se tak výborné dokumenty se zajímavými tématy nedostaly k českému publiku,“ uvedl ředitel festivalu Jakub Ráliš.

Jedním ze soutěžních snímků bude The Most Unknown (Do neznáma, 2018) režiséra Iana Cheneyho, v němž devět vědců hledá odpovědi na otázky týkající se naší planety, vesmíru či lidstva. Film představí producent a profesionál v popularizaci vědy Greg Boustead. Ten stojí i za dalším unikátním dokumentem, na který se mohou diváci těšit. Film Human Nature vysvětluje jeden z nejzásadnějších biologických objevů – metodu pro cílenou editaci genomu CRISP. Po Austinu a Kodani bude mít v Olomouci teprve třetí promítání na světě.

Přehlídka nabídne osm programových sekcí. Hlavní z nich, nazvaná Mýtus, se zaměří na principy fungování mýtů a jejich vliv na lidské vnímání světa, ale představí i nové poznatky a zajímavosti z mytologií zrozených prastarými civilizacemi. Další sekce se budou věnovat tématům jako propaganda, původ umění, ženám ve vědě či zapomenutým dějinám. Po čtyřech letech se na festival vrací také Richard Dawkins, který si pro české publikum připraví novou přednášku.

Festival připomene i výročí za účasti předních osobností světové a tuzemské vědy.

Česká egyptologie na AFO oslaví sté výročí. Kromě archeologa a egyptologa Zahiho Hawasse přijede také generální tajemník Nejvyšší rady egyptských památek Mostafa Waziri a chybět nebudou ani přední čeští egyptologové Miroslav Verner a Miroslav Bárta.

V souvislosti s padesátým výročím prvního přistání na Měsíci se návštěvníci mohou těšit na výběr filmů s měsíční tématikou. Ve spolupráci s brněnskou hvězdárnou vznikne debatní panel, který představí minulost i budoucnost výprav na Měsíc a o své zkušenosti se podělí i kosmonauti Vladimír Remek a Ivan Bella.

Tradiční součástí festivalu je doprovodný program. Za velkou událost organizátoři označují například výstavu české umělkyně tvořící převážně v USA Marie Tomanové. Návštěvníci budou také moct vidět snímky ve virtuální realitě, programu se kurátorsky ujme Tom Millen z britského studia Crossover.

Akreditace na festival budou opět zdarma, zájemci si je budou moci vyřídit na webových stránkách www.afo.cz nebo přímo na místě během festivalu. Díky akreditaci se dostanou na promítání soutěžních snímků i na bloky programových sekcí.

Magazín Universitas je mediálním partnerem AFO.