V tisícovce nejlepších vysokých škol světa QS World University Rankings 2021 přibyla další česká: Mendelova univerzita v Brně. Celkem je v prestižním žebříčku deset zástupců České republiky, vede Karlova Univerzita, která se umístila na 260. pozici. Následuje ji Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Nejvíce si letos polepšil třetí český zástupce v hodnocení, České vysoké učení technické v Praze.
Aktuálně zveřejněnému žebříčku QS World University Rankings 2021 už tradičně, podeváté v řadě, vévodí Massachusetts Institute of Technology, následována univerzitami ve Stanfordu a Harvardu. Americké školy tvoří polovinu nejvyšší desítky žebříčku.
V Evropě je nejlépe hodnocená Oxfordská univerzita, v porovnání s předchozím rokem klesla z čtvrtého na páté místo, nahradil ji Kalifornský technologický institut. Šesté místo obsadila švýcarská Spolková vysoká technická škola v Curychu. Následují Cambridge University, Imperial College London a University College London. Desátá je opět americká Chicagská univerzita. Rekordy i letos překonaly asijské vysoké školy, do top stovky se dostalo už šestadvacet z nich.
Lídrem mezi českými vysokými školami je i letos Univerzita Karlova, letos si polepšila o 31 míst a umístila se na 260. pozici.
Polepšila si také Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, ta se umístila na 342. místě, zatímco loni byla na 355. pozici.
Zdaleka nejvíce ovšem poskočilo České vysoké učení technické v Praze, umístilo se v celkovém hodnocení 1604 univerzit na 432. místě, což je významný posun o 66 míst oproti hodnocení pro rok 2020.
„Umístění ČVUT mezi 450 nejlepších univerzit na světě je skvělý pokrok. Odráží kvalitní práci všech zaměstnanců a studentů a jejich stále aktivnější zapojení do vědeckých, výzkumných a inovačních aktivit, “ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Do žebříčku byly letos zařazeny i brněnská Masarykova univerzita (531.- 540. pozice), Univerzita Palackého v Olomouci (591.- 600.), Technická univerzita v Liberci (751.-800.), Česká zemědělská univerzita (801.-1000.) a Univerzita Pardubice (801.-1000.).
Nováček Mendelova univerzita se umístila na 701-750. pozici stejně jako Vysoké učení technické v Brně. „Hodnocení v každém žebříčku nám nabízí důležité porovnání s ostatními univerzitami a zvyšuje prestiž MENDELU v mezinárodním kontextu. To je také důvod, proč jsme se do tohoto hodnocení přihlásili," uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Podle ní podobné žebříčky škole dávají mimo jiné zpětnou vazbu, kde jsou ještě slabiny a co je nutné v dalších letech zlepšovat.
Žebříček QS World University Rankings patří celosvětově k nejprestižnějším, hned vedle Šanghajského žebříčku a žebříčku THE. Žebříček QS začal vycházet pod původním názvem THE-QS World University Rankings jen o rok později než ARWU, tedy v roce 2004. Tento druhý nejstarší mezinárodní žebříček vysokých škol zpracovává výzkumná společnost Quacquarelli Symonds Limited (QS).
Je koncipován tak, aby přinášel vícerozměrný pohled na relativně silné stránky předních světových vysokých škol, jejichž počet se neustále zvyšuje a v roce 2016 dosáhnul rekordních 961. Usiluje o nejširší záběr a jeho autoři tvrdí, že je určen nejen budoucím studentům a jejich rodičům jako vodítko pro výběr školy, ale také stávajícím studentům, akademikům, zaměstnavatelům, vládním orgánům a všem ostatním jako ukazatel, na jaké úrovni se daná vysoká škola nachází.
Metodologie hodnocení jednotlivých vysokých škol v žebříčku QS je postavena na šesti dimenzích. Celkem 50 % hodnocení tvoří reputace mezi akademiky a zaměstnavateli absolventů, 20 % počet citací v databázi Scopus, 20 % počet studentů na akademického pracovníka, 5 % hodnocení tvoří podíl zahraničních akademiků a 5 % podíl zahraničních studentů.