Ostravská univerzita bojuje proti dezinformacím vlastním online pořadem

V médiích se objevuje velké množství informací, názorů a postojů, ve kterých může být obtížné se zorientovat. Proto přišla Ostravská univerzita s vlastním online pořadem FactumOU, který moderuje rektor univerzity Jan Lata. Společně s vědci a odborníky z praxe rozebírá témata, která zrovna ve společnosti rezonují. 

Pořad FactumOU se věnuje aktuálním tématům, o kterých společnost mluví, zároveň se v nich ale občas i trochu ztrácí. Diváci proto dostávají prostor se v pořadu přes sociální sítě ptát na vše, co je zajímá. V přímém přenosu jim pak odpovídají vědci a osobnosti, ke kterým mohou mít důvěru. Ostravská univerzita se tak snaží postavit dezinformačním kampaním, šířit osvětu a pomoci například i v aktuální krizi. 

„Je vidět, že lidé, kteří si chtějí na základě faktů udělat vlastní názor na aktuální témata, o perspektivu odborníků stojí. Na Ostravské univerzitě je mnoho vědců, kteří umí srozumitelně vysvětlovat složité problémy a rádi se do veřejné debaty zapojí,“ říká rektor univerzity Jan Lata s tím, že pořad FactumOU je jedním ze způsobů, jak může univerzita naplňovat svou tzv. třetí roli – společenskou odpovědnost. 

Očkování proti covid-19 

První díl pořadu odstartovala Ostravská univerzita v lednu, pojil se s ožehavým tématem očkování proti covid-19. Právě kolem něj se objevovala spousta dezinformací a odborníci vycítili potřebu vnést do tématu fakta. Hosty rektora Jana Laty byl proto ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant a děkan Lékařské fakulty Rastislav Maďar.

„Do nového roku jsme vstoupili v náročné pandemické situaci s vysokým reprodukčním číslem a vysokým procentem pozitivních testů. Všichni se proto snažíme odlehčit přetíženému zdravotnickému systému, jak jen můžeme. Osvěta v oblasti očkování je jednou z cest,” uvedl k tématu host debaty, Rastislav Maďar, který byl v průběhu loňské jarní vlny epidemie ve funkci koordinátora resortní pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví České republiky pro řízené uvolňování karantény. 

I pohyb může být zásadní v boji proti nemocem

Téměř rok zavřených sportovišť a také škol omezilo mnoho lidí také v pohybu. Jako problematická skupina byly označeny především děti. A zrovna pohyb posiluje imunitu a pomáhá v boji proti nemocem. Hosty druhého dílu pořadu FactumOU byli vědci z katedry studii lidského pohybu, docentka Steriani Elavski, Lukáš Cipryan a také děkan Pedagogické fakulty Daniel Jandačka. Kromě vědeckých faktů, která jsou s tématem spojena, se vědci zaměřili také na doporučení, jak se k pohybu odhodlat i v této době. 

Začít se sportovní aktivitou je totiž pro samotného člověka těžké, naštěstí je teď ale hodně možností. S pravidelným pohybem pomáhají například mobilní aplikace, které cílí na zdraví a sport, nebo chytré hodinky, které nabízejí konkrétní programy a doporučení. „Velmi dobře fungují individuální nebo skupinové výzvy, ve kterých mohou děti soutěžit mezi třídami nebo proti svému učiteli,“ zmiňuje jeden z aktuálních trendů u pohybu dětí Steriani Elavsky. Určitě se tedy vyplatí najít si partnera a nepouštět se do toho sám.   

Jak přežít pandemii a nezbláznit se 

Podle Národního ústavu duševního zdraví byl v loňském roce nárůst výskytu duševního onemocnění zřejmý. Za květen roku 2020 šlo o nárůst téměř 30 %, ani v listopadu tato čísla neklesala a odborníci upozorňovali na další možné zhoršení. Nejčastěji se u lidí vyskytují stavy úzkosti, paniky a středně těžká deprese. Březnový díl FactumOU se proto zaměřil na psychiku lidí a na to, jak o ni v nelehké době pečovat. Hosty rektora Jana Laty byl herec Vladimír Polák a psycholog Aleš Neusar z Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

„Být spokojený v téhle době je volba a my pro ni můžeme hodně udělat,“ motivuje psycholog Aleš Neusar. I v téhle situaci totiž každý z nás může dělat konkrétní kroky, aby se cítil lépe a neutápěl se ve špatných myšlenkách. Zavolejte si se svými blízkými a hledejte radosti v drobnostech všedního dne a žijte přítomností. 

Neusar zároveň doporučil nevypadnout z denního režimu: „Základem je dodržet nějaký rytmus, ráno vstát, ideálně se převléct, nebýt celý den v teplákách. Říct si, kdy pracuju a kdy jdu ven. Klidně si dejte mezi 12 a 13 hodinou pauzu a jděte na sluníčko, protože slunce je přirozené antidepresivum, a ještě přináší potřebný vitamín D.“ 

.  

Zdravá strava je klíčem k naší imunitě

Díl zabývající se psychikou naznačil, že v době pandemie se lidé často pro zlepšení nálady obrací do svých lednic. Tam ale obvykle nesáhnou po tom nejzdravějším, 4. díl FactumOU se proto zaměří na zdravou stravu.

„Správná strava má velký vliv na lidské zdraví, to je dlouhodobě známo. Málo se ale ví, že gastrointestinální trakt má výrazný vliv i na imunitní systém,“ vysvětluje rektor Jan Lata výběr dalšího tématu. „V lidském střevě je až desetkrát více bakterií než všech lidských buněk v celém těle, stravou jsme schopni je ovlivnit a tím modifikovat i imunitní odpověď,“ doplňuje Jan Lata, který se gastroenterologii odborně věnuje. 

Jeho hosty budou nutriční terapeutka Karin Petřeková a za gastro scénu David Girten. Tento díl pořadu odvysílá Ostravská univerzita 6. května v 18:00 a už teď můžete i vy pokládat své dotazy prostřednictvím platformy Sli.do