Dokument o životě za covidu sleduje samoživitele, zdravotníky, ale i konspirace

Zachytit životní příběhy obyčejných lidí během pandemie se rozhodla Cyrilometodějská teologická fakulta UP. V pěti dílech dokumentárního cyklu dostanou slovo zdravotníci, rodiče-samoživitelé, podnikatelé, děti i senioři.

Režisérka Markéta Kopejtková, která jako vedoucí výroby pracovala na pořadu Doktoři pro ČT1, od poloviny března zpovídá protagonisty. V květnu natáčela se svým týmem i v Olomouci – na kameru mluvila záchranářka a přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Fakulty zdravotnických věd UP Marinella Danosová.

„Setkání se záchranářkou Marinellou Danosovou bylo úžasné. Jsem moc ráda, že jsme dostali doporučení právě na ni. Obdivuji její energii, se kterou zvládá své vysoké pracovní nasazení. Spolupráce s ní byla skvělá. V Prostějově se nám podařilo navštívit bratry Dostálovy. Jejich příběh je opravdu silný a moc bych si přála, aby kluci brzy našli člověka, který jim pomůže a bude o ně pečovat,“ svěřila se režisérka Markéta Kopejtková.

Marinella Danosová pracuje jako zdravotnická záchranářka, současně působí jako akademička na fakultě zdravotnických věd. Její životní partner pracuje jako zdravotnický záchranář letecké záchranné služby. Společně vychovávají tříletého syna. Jejich pracovní nasazení během pandemie covidu-19 bylo extrémní, přesto je odhodlání zachraňovat lidské životy za celou dobu neopustilo.

„O syna jsme se starali jako ve střídavé péči. Jeden z nás byl ve službě, druhý se doma věnoval dítěti. Společně strávený čas byl pro nás opravdu vzácný. Že bych měla za poslední rok chvíli vyloženě pro sebe, to si vůbec nepamatuju. Naše nasazení bylo opravdu extrémní, ale nemohli jsme jinak. Oba jsme záchranáři tělem i duší,“ uvedla Marinella Danosová.

Cílem chystaných dokumentů je ukázat, s jakými těžkostmi se obyčejní lidé museli během pandemie vyrovnávat, a to nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě. „Nejde nám o to, lovit senzace. Považujeme za důležité natočit příběhy lidí z různých subkultur, aby jejich výpověď pomohla lidem, kteří se nacházejí v podobné situaci. Důležité je samo sdílení příběhů – člověk si uvědomí, že v tom není sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokumenty přispějí také k zachycení důležitého společenského mezníku,“ řekl děkan CMTF UP Peter Tavel.

„Význam dokumentů o covidu tkví v tom, že si lidé po zhlédnutí příběhů o těch z nás, které covid zasáhl, více uvědomí vážnost tohoto onemocnění a celospolečenské dopady pandemie. Každého z nás, byť nepřímo, se covid dotýká,“ navázala záchranářka Danosová.

Režisérka Markéta Kopejtková se za prvním protagonistou úvodního dílu dokumentární série rozjela v polovině března. Na kameru hovořil přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška. O dva měsíce později má tým natočeny rozhovory se všemi respondenty pro díl o zdravotnících, setkali se také s protagonisty pro díl o lidech, kterým na covid-19 zemřel blízký člověk. Další díly cyklu dají prostor matkám a otcům samoživitelům, studentům a také lidem, kteří musí po několika letech ukončit své podnikání. Důležitým tématem bude také díl o konspiračních teoriích.

„Tento projekt v sobě nese velkou sílu a tou je sdílení lidských příběhů. Nesmírně si vážím všech, kteří do toho s námi jdou. Vnímám, že lidem pomáhá o svých zkušenostech za pandemie mluvit a že naši protagonisté mohou být vzorem pro ostatní, jak se s těžkostmi vyrovnat, jak je zvládnout. Každá výpověď je velmi osobní a stále mě nepřestává překvapovat otevřenost a důvěra, kterou v sobě lidé mají. Líbí se mi jejich aktivní postoj v životě a moc jim přeji, aby si ho v sobě ponechali,“ dodala režisérka.  

Natáčecí tým tvoří kromě režisérky Markéty Kopejtkové také kameraman David Macháček, který natáčí pořady např. pro TV Nova, a Lukáš Kopejtko, který bude materiál stříhat.