Shrnutí novinek ze zahraničí: Britské univerzity škrtají pracovní místa, podle kritiků jen zneužívají pandemie. Zaměstnanci Georgetownské univerzity si zase mají vybrat mezi neplaceným volnem nebo pomáháním na jiných pozicích. THE vydalo žebříček hodnotící prestiž škol. Na elitních francouzských univerzitách chtějí studenti víc environmentálních témat. Skotsko by rádo pokračovalo v Erasmu. Vědci volají po celoevropské strategii boje proti koronavirovým mutacím.
Zaměstnanci Georgetownské univerzity se bouří: odmítají nařízené neplacené volno
Zaměstnanci vysoké školy v Georgetownu se staví proti novému univerzitnímu programu, který vyzval zaměstnance, aby univerzitě nabídli svou pomoc. Tedy aby se během pandemie buď dočasně ujali rolí souvisejících s ochranou veřejného zdraví – například prováděli zdravotní screeningy či registrovali návštěvníky kampusu –, nebo si vzali několikaměsíční neplacené volno.
Program s názvem Redeploy Georgetown škola představila loni v srpnu. Někteří zaměstnanci, převážně ženy a lidé z minorit, však nyní uvádějí, že program rozhodně není dobrovolný.
Management univerzity tvrdí, že program je navržen tak, aby ušetřil a zabránil tak propouštění. Zároveň upozorňuje, že jiné univerzity v důsledku pandemie ruší pracovní místa.
Více Washington Post zde.
Nizozemské univerzity mají nejlepší reputaci ve světě
Nejnovější seznam, který hodnotil školy v oblasti internacionalizace, vedou univerzity z Hongkongu, Švýcarska, Británie a Singapuru. Další analýza dat průzkumu z 28. ledna, kterou vydal britský týdeník Times Higher Education (THE), však ukazuje, že zatímco tyto země mají prestižní instituce, nemusí mít nutně celkově nejlepší takzvanou světovou reputaci. Tedy to, jak je hodnotí odborníci mimo jejich zemi.
Podle THE jsou mezi zahraničními akademiky nejuznávanější nizozemské univerzity. Hans de Wit, který působí v Centru pro mezinárodní vysokoškolské vzdělávání na Boston College, vysvětluje, že Nizozemsko je vnímané jako systém s excelentními výzkumnými institucemi. Každá z nich má přitom své specifické silné oblasti výzkumu. Každá z nich tedy měla velký potenciál získat od zahraničních akademiků vysoký počet hlasů právě ve svém oboru.
Druhé nejvyšší skóre mají školy v Británii, následují kanadské instituce. Oproti roku 2019 si pohoršila Austrálie, která klesla ze druhé pozice na čtvrtou příčku. V případě Austrálie může jít také o důsledek napětí jejích vztahů s Čínou. Z jedenácti zemí, které se v analýze objevily (akademici hodnotili zahraniční instituce pouze z těch zemí, které mají v mezinárodním žebříčku zastoupeny alespoň tři instituce), získalo nejméně hlasů Rusko a Čína.
Více k výsledkům a metodologii zde.
Britské univerzity škrtají pracovní místa. Zneužívají pandemie?
Britské univerzity jsou svými zaměstnanci obviňovány z „využívání“ pandemie. Nejméně dvanáct škol plánuje propouštění. Kvůli snižování počtu pracovních míst a nedostatku účasti akademické obce na tomto rozhodování v zemi sílí projevy nesouhlasu.
Například jeden ze zaměstnanců University of East London týdeníku THE potvrdil, že škola covid-19 používá pouze jako zástěrku. Univerzita se hájí, že změny jsou založeny na dlouhodobé strategii, a nejsou nijak osobní.
Tajemník odborů, University and College Union, Jo Grady vnímá toto propouštění jako „absolutně nepřípustné“.
Více v THE zde.
Na elitních francouzských univerzitách chtějí studenti environmentální témata
Už i na školách, které prosluly spíše vědeckými ambicemi studentů i pedagogů než společenským aktivismem studenti volají po tom, aby se středobodem osnov stala otázka globální změny klimatu. A po firmách, které jsou jejich budoucími zaměstnavateli, požadují, aby měnily své chování v této oblasti.
Stovky studentů na École Polytechnique, jedné z nejlepších technik na světě, například loni protestovali proti ustanovení vědeckého centra ve spolupráci s ropnou společností Total. V době, kdy by se inženýři a další vědci měli soustředit na udržitelný rozvoj, je projekt nepřiměřeně ovlivněný společností, která zůstává světovým lídrem v oblasti fosilních paliv, argumentovali.
Studentský aktivismus na takzvaných Grande Écoles, elitních francouzských univerzitách, vzdělávajících mimo jiné budoucí státní zaměstnance, byl dříve spíše neobvyklý. A tak mnohé překvapil.
Více v NY Times zde.
Brexit: Skotsko zahájilo debatu o Erasmu
Program Erasmus, který nabízí studium v zahraničí, ve Velké Británii kvůli brexitu končí. Podle britské vlády má být nahrazen novým, levnějším a celosvětově zaměřeným programem s názvem Turing Scheme.
Skotská a velšská vláda ale chtějí i po brexitu pokračovat v plné účasti na programu Evropské unie Erasmus. V polovině ledna proto Skotsko zahájilo jednání se zástupci Evropské komise, aby zvážili možnosti setrvání v evropském programu.
Více na BBC zde.
Science: Významný čínský vědec zbaven obvinění z plagiátorství ve více než 60 článcích
Prominentního čínského vědce, prezidenta Nankai University a imunologa Xuetao Cao, který u desítek článků čelil obvinění z manipulace s obrázky, vyšetřovací komise sestavená ze zástupců čínských ministerstev a agentur zbavila obvinění z plagiátorství.
Přestože musí opravit „zneužité obrázky“ a dostal několik dalších postihů, někteří vědci zapojení do případu nejsou spokojeni s výsledkem a průběhem vyšetřování. Podle některých by měl rezignovat.
Více v Science zde.
Vědci volají po celoevropské strategii boje proti koronavirovým mutacím
V současné době je v Evropě evidováno několik mutací koronaviru SARS-CoV-2 – například britská či jihoafrická. Vědci v prestižním odborném časopise Lancet představili plán, jak by měla Evropa dál postupovat a co nejrychleji snížila počet případů. V týmu odborníků je také český biochemik Zdeněk Hel z University of Alabama v americkém Birminghamu.
Vědci se domnívají, že je zapotřebí celoevropský plán na zpomalení šíření variant koronaviru z jiných zemí. Současná omezení už totiž kvůli novým mutacím nemusejí fungovat. V medicínském časopise proto sedmnáct vědců požaduje nejen stávající omezení kontaktů, ale mimo jiné i jednotná pravidla pro cestování a více genového sekvenování pro detekci mutací. Podrobněji jsou opatření popsána zde.
Více v Lancet nebo Forschung und Lehre.