Povinné vakcíny pro studenty v USA i pokles zájmu o Británii

Pokles zájmu o studium v Británii, vyloučení slavných vědců z Národní akademie věd USA kvůli sexuálnímu obtěžování, návrat ke kontaktní výuce v Belgii a povinné vakcíny pro studenty. Shrnutí zpráv ze světových univerzit.

Výrazný pokles žádostí o studium ve Velké Británii

Zájem o nejžádanější světový trh vysokoškolského vzdělávání – studium na univerzitách ve Velké Británii – klesl u kurzů začínajících v příštím akademickém roce o 40 procent. Za pokles může spíše brexit než pandemie. Nesnížil se totiž počet zájemců z Číny, ale uchazečů ze zemí EU. Zaznělo to na Mezinárodním fóru vysokoškolského vzdělávání IHEF 2021, které se konalo 13. dubna. Organizovalo jej sdružení britských univerzit Universities UK International.

Více zde.

Národní akademie věd USA zvažuje vyloučení dvou vědců

Magazín Science uvádí, že Národní akademie věd USA rozhoduje o stížnostech, které by mohly vést k vyloučení astronoma Geoffreyho Marcyho a evolučního biologa Franciska Ayaly. Jde o nejpřísnější trest, který člen této přes 150 let staré instituce může dostat a který byl zaveden teprve nedávno, v roce 2019. Do porušení etického kodexu spadají například jakékoli formy diskriminace, obtěžování, šikany či plagiátorství. Do té doby bylo členství v akademii doživotní.

Marcy, o němž se také mluvilo jako potenciálním kandidátovi na Nobelovu cenu, v roce 2015 po odhaleních, zveřejněných serverem BuzzFeed, odešel z University of California v Berkeley. Čtyři ženy jej obvinily z opakovaných nevhodných fyzických kontaktů. Za své chování se omluvil, nicméně závažné pochybení nepřiznal. Univerzitní šetření jej ovšem shledalo ze sexuálního obtěžování vinným.

Ayala byl z University of California v Irvine vyloučen v roce 2018 poté, co interní vyšetřování zjistilo, že sexuálně obtěžoval kolegyně. Ayala minulý týden pro Science zopakoval, že obvinění absolutně odmítá.

Univerzity v Belgii plánují postupný návrat ke kontaktní výuce

Vlámský ministr školství Ben Weyts a zástupci univerzit ohlásili plány na návrat ke kontaktní výuce na vlámských vysokých školách. Od 19. dubna mají studenti strávit dva půldny nebo jeden celý den výuky na akademické půdě. Vysoké školy budou mít možnost vrátit se ke kontaktní výuce, nebude to ale povinné. Využít by při tom měly maximálně 20 % kapacity kampusů.

Od května vlámské úřady také plánují provést na univerzitách stovky tisíc rychlotestů, aby zabránili vytvoření velkých ohnisek covidové nákazy. Téměř tři sta tisíc vlámských studentů bylo více než rok v jednom z nejpřísnějších režimů opatření proti koronaviru. I když podle ministra nejde o žádné velké rozvolňování, věří, že postupně se na školy budou moci vracet další studenti.

Také v Česku by se od příštího týdne mohli vrátit na univerzity další studenti. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že od pondělí 26. dubna se obnoví praktická a klinická výuka v posledních ročnících vysokých škol.

Více: vrt NWS, iRozhlas

Elitní univerzity neplní své „zelené sliby“

Britské výzkumné univerzity neplní své sliby, ke kterým se zavázaly před deseti lety v rámci strategie snižování emisí ve vysokoškolském vzdělávání. O celých 40 procent měly snížit emise uhlíku – dokázala to ale méně než třetina z nich, píše v komentáři pro magazín THE profesor teoretické fyziky Bill Spence.

Britský deník The Guardian upozornil, že skupina 24 nejlepších výzkumných univerzit, tzv. Russell Group, je zároveň největším znečišťovatelem. Odpovídá za více než polovinu emisí plynu a elektřiny pocházející z budov či vozových parků vysokoškolského sektoru.

A nejen, že emise nesnížily, ale neustále rostou. To ukazuje na nezájem vedení škol či nedostatek pobídek ke snižování emisí, doplňuje v komentáři Spence, který působí právě na jedné ze škol z Russell Group, Queen Mary University v Londýně.

Povinné vakcíny proti covidu pro studenty

Počet vysokých škol a univerzit v USA, které budou vyžadovat očkování studentů proti covidu-19, podle stanice CNBC v posledních dnech prudce vzrostl. Jak pro stanici uvedla prezidentka Asociace amerických univerzit Lynn Pasquarellaová, následovat budou nejspíše i další školy. Pasquarellová argumentuje, že již v současnosti existuje spousta povinného očkování, které musejí děti mít v nižších stupních škol. A očkování na vysokých školách by studentům umožnilo vrátit se plně k univerzitnímu životu.

Zároveň stále zůstává vysoký počet rodičů, kteří s očkováním u svých potomků váhají. Podle průzkumu, citovaného CNBC, osmapadesát procent rodičů uvedlo, že by své děti nechali naočkovat, sami by se naočkovaly dvě třetiny z nich.

O slavnostní promoce přišly tisíce vysokoškoláků

Diplomy vyzvedávají na studijním oddělení nebo na poště, píše server iRozhlas. Školy se snaží nabídnout i náhradní termíny. Většina z nich doufá, že studentskou hymnu a slavnostní projevy absolventi v aulách uslyší ještě letos. To, jestli budou smět být promoce už po letních termínech státnic, bude záležet na aktuálních protiepidemických opatřeních.

Macron nahrazuje elitní školu ENA „sociálně rozmanitým“ institutem

Francouzský prezident Emmanuel Macron oficiálně oznámil uzavření École Nationale d’Administration (ENA), elitní grande école. Ta téměř osmdesát let vychovávala vysoce postavené francouzské státní úředníky a mnoho jejích politických a obchodních lídrů. Cílem je podpořit sociální mobilitu, institut tak má být nahrazen sociálně rozmanitější institucí. Macron sám absolvoval ENA v roce 2004.

Kritika institutu jako symbolu „elitářství“ provází školu založenou v roce 1945 prezidentem deGaulem už od jejích počátků.

K tématu Grande école v Universitas také zde.

Spolupráce vysokých škol a průmyslu při vývoji vakcín: nenasytnost brzdí, nepomáhá

Na slova britského premiéra Borise Johnsona, že za úspěchem zavedení vakcín proti covidu ve Velké Británii stojí nenasytnost a kapitalismus, odmítavě reagovala v rozhovoru pro THE britská ekonomka Mariana Mazzucatová. Na světovém summitu pro inovace odbornice na oblast inovací z prestižní University College London uvedla, že program byl založen na spolupráci veřejného a soukromého výzkumu. Faktory, které ministerský předseda vyzdvihoval, podle ní ve skutečnosti bránily úplnému dokončení „mise“ zavedení vakcíny.