Noc vědců v Brně: historie ukrytá v zubním kameni i ukázka deepfakes

Zkoumat záhady laboratoří a výzkumných pracovišť, do kterých se běžně smrtelníci nedostanou, mohou malí i velcí návštěvníci a návštěvnice při brněnské Noci vědců s podtitulem Tajemství. V pátek 6. října jim budou otevřené od šesté hodiny večerní až do půlnoci. Veřejnost si může vybrat z pestrého programu na celkem jedenácti institucích.

Záhady historie

S vědci a vědkyněmi z Masarykovy univerzity se návštěvníci podívají na zoubek zubnímu kameni. V dnešní době se mu snažíme předcházet, pro vědce je to ale poklad, který dokáže napovědět mnohé o životě historických populací. Co třeba jedli lidé na Velké Moravě? Nebo jakými nemocemi trpěla populace v době bronzové?

S dendrochronology z Mendelovy univerzity v Brně zase lidé odhalí tajemství historie dřeva. Ať už jde o stavbu, historický nález, nebo hudební nástroj, vědci a vědkyně dokážou určit, odkud dřevo pochází a jak je staré. Zájemcům ukážou dřevěné nálezy z českého území staré stovky i tisíce let.

Taje různých povolání

Každé povolání nebo koníček má svá specifika. Díky Noci vědců může veřejnost nahlédnout pod pokličku nejen výzkumníkům a akademikům. Ve VIDA! science centru se návštěvníci pomyslně podívají s potápěči pod vodní hladinu. Co všechno vidí, cítí a slyší potápěč? A proč se nám na prstech tvoří varhánky? Jak je to naopak na bitevním poli, ukážou výzkumníci Univerzity obrany. Předvedou teleoperovaný pásový podvozek vozidla, které je možné ovládat dálkově.

Mámení smyslů

To, že lidské oko nedokáže vnímat všechny informace, není žádné tajemství. Ale díky vědcům a vědkyním z Vysokého učení technického a s pomocí moderních prostředků návštěvníci uvidí do té doby neviditelné.

Jaké to je nemoci se na svůj zrak a další části těla zcela spolehnout, představí akademici a akademičky Masarykovy univerzity. Připravili parkourovou trať, kterou si návštěvníci mohou vyzkoušet projít bez použití rukou, jedné nohy nebo úplně poslepu. A jaké to je, když zraku pomůžou optické přístroje? Na Univerzitě obrany se děti i dospělí seznámí s denními a nočními zaměřovači ručních zbraní a laserovými dálkoměry používanými v české armádě. Mezinárodní centrum klinického výzkumu zájemcům a zájemkyním poskytne neinvazivní stimulaci centrálních a periferních nervů v mozku. Objeví tak tajemství svého nervového systému.

Tajemství světa kolem nás

Vědci a vědkyně Mendelovy univerzity představí, jaký je rozdíl mezi bublinami v sycených nápojích z fosilních zdrojů a těmi, které se získávají přirozeně při výrobě vína. Návštěvníci sami ochutnají ten rozdíl.

Jak vzniká hydrologická výstraha a jak se předpovídá, kolik vody poteče v řekách? S tím zájemce a zájemkyně seznámí na Českém hydrometeorologickém ústavu. A jak složité je vydávat se za někoho jiného? S výzkumnou skupinou z Vysokého učení technického se návštěvníci seznámí s fenoménem deepfakes. Naučí se, jak se tvoří a jak to zní, když někdo vytvoří syntetickou kopii jejich hlasu. Pracovníci Ústavu fyziky materiálu AV ČR připravili únikovou hru z laboratoře hravého vědce. Bude potřeba použít všechen důvtip, dovednosti i touhu spolupracovat, aby se uvěznění dokázali dostat ven.

Veškeré vstupy jsou zdarma, na vybraných místech je doporučena předchozí registrace. Podrobný program najdou zájemci a zájemkyně na webu www.nocvedcu.cz/brno.

Pořadatelé brněnské Noci vědců:
Masarykova univerzita
Mendelova univerzita v Brně
Vysoké učení technické
Univerzita obrany
VIDA! science centrum
Český hydrometeorologický ústav
Mezinárodní centrum klinického výzkumu FNUSA a LF MU
Biofyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Ústav fyziky materiálů AV ČR
Hvězdárna a planetárium Brno