Kam až sahá nekonečno? I na to odpoví při Noci vědců v Hradci Králové

Věda může na první pohled působit tajemně a komplikovaně, ale na Noci vědců v Hradci Králové se návštěvníci a návštěvnice přesvědčí o opaku. Jaká tajemství skrývají minerály? Jak rozluštit novogotické kurzovní písmo nebo kam až sahá nekonečno? Na tyto i spoustu dalších otázek odpoví již v pátek 6. října 2023 od 17 hodin na Univerzitě Hradec Králové.

Jaké záhady se skrývají v hlubinách moří a oceánů? Až na mořské dno se vydají návštěvníci a návštěvnice s Pedagogickou fakultou a vyluští se zdejším environmentálním zážitkovým programem všechny podvodní hádanky.

Doba, kdy se umělá inteligence objevovala pouze ve sci-fi filmech, je již dávno pryč, a proto s Fakultou informatiky a managementu UHK konečně lidé přijdou na to, jak umělá inteligence přemýšlí. Katedra informačních technologií totiž nechá zájemce a zájemkyně nahlédnout do černé skříňky ChatGPT a vysvětlí, jak umělé neuronové sítě fungují.

V budově Filozofické fakulty UHK na náměstí Svobody se naopak příchozí ocitnou v dávné minulosti a budou mít možnost spolu s archeology a archeoložkami poodhalit tajemství nalezených nástrojů, jejichž využití není na první pohled úplně zřejmé.

Kdo ví, že minerály mohou reagovat na různé okolní podmínky a při změně světla měnit svou barvu? Katedra biologie Přírodovědecké fakulty UHK představí ty nejzajímavější z nich pod UV světlem.

Mimo univerzity se na programu královéhradecké Noci vědců podílí i další významná vědecká pracoviště. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy si ve svém výzkumném centru nedaleko kampusu Na Soutoku připravila pro návštěvníky a návštěvnice detektivní hru, která je promění v lékaře a lékařky a s pomocí několika indicií budou muset odhalit příčinu ztráty vědomí pacienta.

Veškerý program v Hradci Králové stejně jako v institucích v celé republice je k dispozici na www.nocvedcu.cz.