O třech finalistech VŠEVĚDa rozhodne odborná porota, finále bude v prosinci

Hlasování o finalistech soutěže Český VŠEVĚD 2023 běží už od května a do finále pošle tři vědce nebo vědkyně s nejvíce hlasy. O dalších třech rozhodne odborná porota složená z finalistů minulého ročníku a Vladimíra Piskaly z redakce vědy České televize.

Hlasování veřejnosti u soutěžních videí o Českém VŠEVĚDovi pro rok 2023 běží už od května, ale kromě veřejnosti rozhodne o finalistech také porota. Vědeckých popularizátorů ve finále bude celkem šest. Polovinu vybere veřejnost na základě rozdaných hlasů prostřednictvím webu, o druhé půlce rozhodne odborná porota. Ta bude jednotlivé soutěžící hodnotit na základě několika kritérií. „Jde v podstatě o kombinaci několika měřítek. Těmi je například originalita podávaného tématu, srozumitelnost, ale také video vystoupení a přesvědčivost dané vědkyně nebo vědce. Samozřejmě můžou porotci ocenit také důvtip a aktuálnost tématu,” zmiňuje za organizátory soutěže Český VŠEVĚD Jitřenka Navrátilová.

Porota je složena ze čtyř členů, jedním z nich je Vladimír Piskala z redakce vědy České televize, dalšími jsou finalisté loňského ročníku VŠEVĚDa, kteří se umístili na prvních třech příčkách: Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze, František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a vítězka loňského ročníku Eva Bílková z Ostravské univerzity.

„Po roce můžu s čistým svědomím říct, že účast na školení prezentačních dovedností pro všechny finalisty mi přinesla nejen nové dovednosti, ale také zvýšila mé sebevědomí na pódiu. I když jsem se účastnila prvního ročníku Český VŠEVĚD, soutěž mi přinesla prestiž a zkušenosti. Hned po skončení soutěže mě kontaktovala média a dostala jsem příležitost propagovat svůj obor zájmu. Vítězství v soutěži mi otevřelo dveře k různým zajímavým projektům a nabídkám pro další kariérní růst. Letos jsem si opět prohlédla všechna soutěžní videa a musím říct, že jsem na všechny kolegy a kolegyně z celé České republiky, kteří se zapojili do popularizace svých oborů, velmi hrdá. Přihlásili se úžasní lidé se skvělými směry zájmu,” říká letošní porotkyně a loňská vítězka Eva Bílková.

O další trojici finalistů rozhodne také veřejnost, která může udělovat své hlasy jednotlivým vědkyním, vědcům a badatelům prostřednictvím webu a to do 15. října. O titul Českého VŠEVĚDa 2023 bojuje celkem 31 soutěžících a v současnosti jim bylo z řad veřejnosti rozdáno necelých pět tisíc hlasů. Na začátku listopadu budou jména finalistů a finalistek zveřejněna.

„Pro šestici finalistů tím ale práce nekončí. Na podzim projdou vícedenním školením dovedností science slamu, aby se s popularizačním formátem seznámili a byli připraveni na živé vystoupení,” upřesňuje další kroky za titulem Českého VŠEVĚDa Jitřenka Navrátilová. Závěrečná vědecká show se uskuteční 6. prosince v nové budově Fakulty umění Ostravské univerzity, kde o vítězi rozhodne publikum.

Český VŠEVĚD je popularizační soutěž Noci vědců, která se s podporou jednadvaceti univerzit zrodila v roce 2022. Jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Titul Český VŠEVĚD 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která nadchla publikum svou vášní pro vážky. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.