Vlk se promění v psa. Ječmen, chmel, voda a kvasnice v nápoj. Dítě ve starce. Den v noc. Proměny, které už ani nevnímáme, i ty které nás uhranou, přesto všechny důležité a hlavně zajímavé. Jak letošní téma Noci vědců pojaly pražské a středočeské instituce, zakusí účastníci 27. září mezi 17. hodinou a půlnocí.
VŠCHT Praha připravila bohatý program, který potěší nejen chemiky. Návštěvníci budou mít možnost zúčastnit se pěti prohlídkových okruhů, které je provedou školními laboratořemi a ukážou jim zákulisí chemických pokusů. Připraveny jsou také interaktivní dílny, soutěže a atraktivní experimenty, které osloví i nechemiky. Například si můžete prohlédnout, jak se proměňuje vlk ve psa.
Česká zemědělská univerzita láká na exkurze, které přiblíží fascinující proměny v přírodě a potravinářství. Jedním z hlavních lákadel bude praktická ukázka výroby piva, kde si návštěvníci prohlédnou proces proměny ječmene, chmele, vody a kvasnic v nápoj. Program doplní promítání o cestě hmyzu od larvy k dospělosti nebo exkurze tropickým a subtropickým skleníkem s ochutnávkou exotického ovoce.
ČVUT nabídne pestrý program zaměřený na proměny lidského těla a prostředí. Návštěvníci se mohou těšit na přednášky a workshopy v několika pražských lokalitách, ale i v Děčíně a Buštěhradu. Například Fakulta stavební ukáže proměny pražských staveb v průběhu staletí, Fakulta biomedicínského inženýrství se zaměří na proměny lidského těla s věkem a v Buštěhradu si návštěvníci vyzkouší, jak se mění vnitřní prostředí těla.
Digi svět
Na Univerzitě Karlově se můžete těšit na program na třech místech v Praze. V kampusu 2. LF UK v Motole proběhnou prohlídky operačních sálů a piteven, prohlédnout si můžete i 3D tisk titanových kloubních náhrad. Na Palachově náměstí se můžete těšit na program humanitních, lékařských i přírodovědných fakult, a vyzkoušet si tak můžete vše od čtení hieroglyfů přes matematické žonglování po procházku kafkovskou Prahou. Ve vzdělávacím centru Didaktikon se pak těší na nejmenší návštěvníky.
V rámci programu na Vysoké škole ekonomické v Praze se návštěvníci ponoří do světa moderních technologií a inovací. Těšit se můžete na přednášky věnované kryptoměnám, blockchainu, umělé inteligenci či influencer marketingu. Zajímavé pohledy nabídnou například Jakub Jedlinský, který zhodnotí vývoj kryptoměn v posledních letech, nebo Radek Tahal, jenž prozkoumá fenomén influencerů a jejich vliv na marketing. Navíc se můžete zapojit do soutěže prostřednictvím mobilní hry a otestovat své znalosti o těchto aktuálních tématech.
Mikro, makro…
Český metrologický institut zve na prohlídku svých laboratoří, kde se návštěvníci seznámí s historickým vývojem měření a vážení. Program nabídne možnost vyzkoušet si přesné 3D mapování přinesených předmětů, výrobu vlastních slunečních hodin nebo si nechat zkontrolovat své váhy a teploměry. Pro děti jsou připravené soutěže a workshopy, na jejichž konci obdrží každý účastník kalibrační list se svými výsledky.
Mikrobiologický ústav AV ČR odhalí tajemství neviditelného světa mikroorganismů. Návštěvníci se mohou těšit na přednášku o tom, jak mikroorganismy z Arktidy přispívají ke změně klimatu, a na prohlídky laboratoří, které se zaměřují na roli mikrobů v boji proti nemocem, význam půdních mikroorganismů nebo fascinující svět hub. Přednášky a ukázky povedou odborníci z řad vědců, kteří se s vámi podělí o své nejnovější poznatky.
Z vědeckých ústavů se dále budou prezentovat například Fyzikální ústav AV ČR, Ústav experimentální medicíny AV ČR, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR či Ústav molekulární genetiky AV ČR.
Cesta vesmírem
Hvězdárna Ďáblice připravila zábavný program „Střílení raket“, kde si návštěvníci budou moci postavit vlastní raketu z PET lahve a vypustit ji do výšky desítek metrů. Tento experiment ukáže, že i s jednoduchými prostředky lze zažít vzrušení z dobývání vesmíru.
Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném představí nový nafukovací model Měsíce o průměru 275 cm, který vznikl ve spolupráci s hvězdárnami v Žebráku, Jičíně a Vlašimi. Tento model bude středobodem povídání o proměnách Měsíce, které proběhne každou půlhodinu od 17:30. Program doplní přednáška Dany Drábové a další aktivity připravené ve spolupráci s Gymnáziem V. B. Třebízského.
Hvězdárna Žebrák přichystala program na téma „Když se den mění v noc“, který zahrnuje vysvětlení pohybů Země a Měsíce, střídání ročních období a vzniku a vývoje vesmíru. Zvláštní pozornost bude věnována proměnným hvězdám. Návštěvníci se také mohou těšit na odhalení zápisníku z roku 1964, ve kterém jsou zaznamenány vize tehdejších vědců o budoucnosti.
Vlašimská hvězdárna přivítá známého astrofotografa Petra Horálka, který představí přednášku „Zázrak ve stínu Měsíce“ doplněnou o promítání krátkého filmu. Program zahrnuje i odpolední pozorování sluneční aktivity, prohlídku hvězdárny a soutěže pro děti.
Pestrý program bude připraven i v Astronomickém ústavu AV ČR, který zve návštěvníky nejen k prohlídce svého pražského pracoviště, ale také na hvězdárnu Ondřejov a geodetickou observatoř Pecný VÚGTK.
Kolik chutí může mít brambora
Národní zemědělské muzeum zve k objevování. Návštěvníci vyzkouší, kolik chutí může mít obyčejná brambora, nahlédnou do tajemství přeměny semínka v plod, otestují, jak při výrobě piva chutná sladina a mladina, probádají život včely od čističky úlu po sběračku nektaru a seznámí se s moderními zemědělskými technologiemi. Akce Noc vědců v Národním zemědělském muzeu v Praze se díky podpoře Ročního vzdělávacího plánu Ministerstva zemědělství 2024 promění v centrum zemědělské vědy.
Tradičním pořadatelem, který Noc vědců na své škole pořádá letos již po čtrnácté, je parta nadšenců LABORKY.CZ ze slánského gymnázia. Každý rok při Noci vědců zapisují nový český rekord. Letos má hlavní přednášku Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr. h. c. mult. Na slánské Noci vědců také již tradičně hostuje bruntálské gymnázium a nově 1. ZŠ Slaný a ZŠ Říčany pod vedením Vladimíra Kořena.
Program doplní i specialisté z Národního ústavu pro výzkum rakoviny, Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a Fyziologického ústavu AV ČR.
Nebudou chybět ani specializovaná výzkumná centra, jako je The Extreme Light Infrastructure ERIC – ELI Beamlines Facility a Centrum HiLASE.
Mezi pořadatele se letos zapojili i ZŠ a MŠ Jiráskova v Kladně a Dvořákovo gymnázium Kralupy nad Vltavou, kde bude letošní téma představeno očima studentů.
Zapojí se i další instituce jako Logiscool Česká republika, kteří kromě oblíbených online lekcí nabídnou i jedinečnou akci v Magenta Experience Centru, kde ochutnáte digitální svět všemi smysly, a SCIENCE TO GO, které se opět vrací do Skautského institutu se sérií přednášek z různých vědních oborů.
Registrace je jistota
Tato pestrá směsice vědeckých pracovišť a vzdělávacích organizací slibuje, že letošní Noc vědců bude skutečně výjimečným zážitkem pro všechny věkové kategorie.
Vstup na všechny akce Noci vědců je zdarma, ale vzhledem k omezené kapacitě prohlídkových okruhů a workshopů se doporučuje registrace předem. Veškeré informace o programu, včetně možnosti registrace, najdete na oficiálních stránkách akce www.nocvedcu.cz.