Lovec vážek: Nápad zpěváka Bárty nenásilně popularizuje ekologii

 

Vědci z Ostravské univerzity spustili aplikaci, díky které se mohou lidé dozvědět zajímavosti ze života vážek a stát se součástí skutečného vědeckého výzkumu. S nápadem na aplikaci Lovec vážek přišel zpěvák Dan Bárta, který na univerzitě studuje a s ostravskými biology spolupracuje.

Aplikaci, která informuje o jednotlivých druzích vážek České republiky a dokonce umožňuje tyto druhy rozpoznávat a informace o nich navíc ukládat do databáze, vytvořila skupina vědců z Ostravské univerzity nazvaná Biorecords. Je dostupná zdarma ke stažení na portálu Google Play. S nápadem vytvořit Lovce vážek CZ (neboli Dragonfly Hunter CZ) přišel zpěvák Dan Bárta, který právě na Katedře biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity studuje.

„Vážky jsou v aplikované ekologii velmi důležitým článkem. Jejich prostřednictvím můžeme indikovat i globální změny prostředí, včetně klimatu. Dokážeme sledovat změny vodního i terestrického prostředí pod vlivem člověka, často jsou takzvanými deštníkovými druhy, to znamená, že jejich ochranou zajistíme ochranu řady dalších, třeba i nepříbuzných druhů,“ zdůraznil důležitost ochrany vážek vedoucí katedry biologie a ekologie a jeden z autorů Aleš Dolný.

Lidé si díky aplikaci můžou zpestřit procházky přírodou nebo pobyt u vody. „Zároveň mohou svůj záznam odeslat do databáze s připojenou fotografií a stát se tak součástí vědeckého projektu, který pomůže zlepšit ochranu této důležité skupiny,“ vysvětlil doktorand z katedry biologie a ekologie a další z autorů Stanislav Ožana.

„Tento způsob zapojení veřejnosti do výzkumu, takzvaná občanská věda – Citizen Science –, je nejlepším způsobem, jak rozšířit povědomí o ekologii nenásilnou formou, skrz vlastní zájem člověka. V tom je tato aplikace geniální – lidé se baví, dozvídají se nové informace a vědci díky tomu získávají cenná data,“ shrnul.

Katedra při tvorbě aplikace spolupracovala s výzkumníky z Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování a Katedry informatiky a počítačů při Ostravské univerzitě.

Vědci plánují aplikaci nakonfigurovat i pro operační systém iOS a rozšířit portfolio organismů o další skupiny – v budoucnu by tak uživatelé mohli poznávat i jiný hmyz. A ocení i připomínky uživatelů na zjednodušení a zefektivnění aplikace zejména pro laiky. Je možné je posílat e-mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..