Už po osmadvacáté si letos připomínáme 17. listopad. Nejen jako datum uzavření českých vysokých škol téměř na začátku nacistické totality, ale také jako den, kdy symbolicky přesně po padesáti letech jiná generace studentů odstartovala rychlý pád totality komunistické. Jaké akce si zdejší vysoké školy nebo jejich studenti připravili?
Přestože v Česku si na okázalé vzpomínky a oslavy příliš nepotrpíme, minimálně sami studenti a pedagogové na význam jednoho z největších mezníků v našich moderních dějinách nezapomínají. Dobře si totiž uvědomují, že bez těchto klíčových událostí z roku 1939 a 1989 by dnes vysoké školství u nás mohlo vypadat zcela jinak. Nakonec právě studenti se odjakživa velmi aktivně zajímali o veřejné a politické dění – není se tedy čemu divit, když vvětšinu vzpomínkových akcí proto pořádají či spolupořádají právě studentské organizace. Někde se též už tradičně slaví napříč jednotlivými školami a fakultami a kromě historických událostí je program věnován i aktuálnímu politickému a společenskému dění.
Rektoři na Albertově
Přehled jednotlivých akcí v republice nelze pochopitelně začít jinde, než na pražském Albertově. Právě tam vyvolal pohřeb zastřeleného Jana Opletala další vlnu protiněmeckých demonstrací a ze stejného místa vedla i trasa studentského průvodu až do osudného místa na Národní třídě. Tamní vzpomínková akce je chápána jako celostátní – zúčastní se jí studentské delegace z některých mimopražských škol a v úvodním bloku promluví vedle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy také rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Pořadatelé namíchali na hlavním venkovním pódiu, v aule Přírodovědecké fakulty a v menze osmihodinový programový koktejl z přednášek a debat (například o rizicích současné demokracii ve střední a východní Evropě nebo debatu s představiteli politických stran o budoucnosti českého školství), dokumentárních filmů a hudebních produkcí, studentská hnutí si připravila stánky. Večer se pak v Karolinu koná tradiční koncert vážné hudby.
Brno společně
Poněkud mobilnější bude oslava v Brně. Studenti pěti brněnských univerzit (Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického, Mendelovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění) připravili společný program pod názvem „Brněnský sedmnáctý“. Hlavní program začíná v 15:30 na náměstí Svobody, v 18 hodin pak odtud vyrazí lidé v lampionovém průvodu na Kraví horu, zastaví se přitom u několika vysokoškolských budov a pomníků. Organizátoři zvou každého, kdo bude chtít společně zavzpomínat na historické okamžiky a připomenout si, proč vůbec vznikly a zapsaly se do historie. Více informací najdete na webu akce.
Divadlo ve Zlíně
Také ve Zlíně vyrazí studentský pochod městem, začíná se u budovy rektorátu Univerzity Tomáše Bati na náměstí Míru. Po položení květin k pamětní desce obětem totality promluví rektor Petr Sáha a primátor Miroslav Adámek. O další program na náměstí se postará Městské divadlo Zlín, které poté pozve shromážděné do divadla na představení hry Ovčáček miláček. V budově rektorátu promítnou pořadatelé film Vyšší princip.
Olomouc vzpomíná na Opletala
Olomoucká Univerzita Palackého si 17. listopad připomíná už od konce října programovým blokem „Tři týdny s Janem“, který inicioval člen Akademického senátu Lékařské fakulty Vladislav Raclavský – jde o výstavu, besedy a promítání dokumentů spojených se jménem Jana Opletala, pocházejícího z Olomoucka. Ve čtvrtek se uskuteční pietní akt u Opletalova hrobu v Nákle. Den státního svátku v Olomouci uctí pietou u pomníku Obětem komunismu před olomouckou právnickou fakultou.
Jinde slaví celý týden
Univerzita Pardubice pořádá k letošnímu výročí několikadenní program. Zahájilo jej už pondělní Čtení na lavičce Václava Havla v tamním kampusu a vyvrcholí čtvrtečním vzpomínkovým aktem před univerzitní knihovnou a slavnostním koncertem Komorní filharmonie Pardubice v Aule Arnošta z Pardubic.
Univerzita Hradec Králové připravila tradiční společenský večer s předáním cen desítce výjimečných studentů a kulturním programem. Na čtvrtek navíc Pedagogická fakulta připravila zážitkový workshop Lidi to tak nenechaj. Ve stejný den v Plzni připravili Regionální klub Mladých konzervativců a studentský právnický spolek ELSA Plzeň přednáškový panel 17. listopad v odrazu dvou diktatur v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje s poslancem EP Jiřím Pospíšilem, ekonomem Tomášem Sedláčkem a neurochirurgem a exprimátorem Plzně Zdeňkem Mráčkem.
Hudební a taneční fakulta pražské AMU 17. listopadu pořádá již čtvrtý Koncert proti totalitě - nejnadějnější současní studenti a jejich profesoři zahrají s úspěšnými absolventy díla skladatelů, kteří prožili své životy v totalitních režimech nebo byli vystaveni různým formám bezpráví v průběhu 20. století. Více informací zde na webových stránkách akce.
Ostravská univerzita propojí oslavy 17. listopadu s Akademickým dnem Ostravské univerzity, na kterých předává Ceny rektora studentům a akademikům za jejich vědecké, studijní či umělecké úspěchy nebo za aktivitu pro občanskou společnost, je zároveň oslavou akademických svobod a akademického života obecně.