Česká designérka oblékla olympijský tým jamajských bobistek

Třicet let po legendárním vystoupení proslulých „kokosů na sněhu“ na olympiádě v Calgary zažívá Jamajka novou olympijskou premiéru: na hry v jihokorejském Pchjongčchangu se kvalifikoval ženský tým bobistek. A jejich úspěch doprovází i česká stopa. Jamajské bobistky totiž budou v Koreji závodit v kombinézách, které pro ně navrhla česká designérka Zuzana Bahulová.

„Požadavkem sportovkyň bylo, aby se na dresech uplatnily barvy z jamajské vlajky a motiv malého kolibříka červenozobého, což je národní pták. Hlavní část kombinézy je proto černá a je doprovázena zelenými a žlutými prvky. Ptačí motiv jsem pak umístila na zadní stranu těla,“ popisuje svůj návrh designérka, absolventka Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Kromě kombinézy pak navrhla i design šátku, bund a elastických kalhot. Návrh Zuzany Bahulové se Jamajčankám natolik líbil, že si jej prosadily u výrobce oblečení Puma, který jinak vyrábí s vlastními návrháři.

Jak se vlastně ke spolupráci se zahraničními sportovci dostala? Zuzana Bahulová dříve aktivně sportovala, věnovala se veslování. „Ještě jako studentka Univerzity Tomáše Bati jsem měla možnost vycestovat do zahraničí na pracovní stáž, kterou jsem strávila ve firmě vyrábějící oblečení pro veslaře. Díky tomu jsem se dostala do kontaktu s různými reprezentačními družstvy,“ uvádí designérka. Už na olympiádě v Londýně tak v kombinézách navržených Zuzanou Bahulovou závodili běloruští, nigerští a němečtí závodníci. Na olympiádě v Riu pak navrhla dresy pro veslaře Bulharska, Maďarska a Německa.

Na zimní olympiádě bude mít Zuzana Bahulová letos premiéru. V současné době se také podílí na vývoji interaktivní animace pro mezinárodní veslařskou federaci, která řeší ideální pohyb pro veslaře. „Dnešní technologie umožňují, že člověk může zůstat doma ve Zlíně, a přitom pracovat na zakázkách doslova pro celý svět. Čas od času je třeba vyjet do zahraničí, ale vždycky se můžu vrátit tam, kde čerpám inspiraci,“ uzavírá Bahulová.