Chystá se zatím největší Noc vědců. S podtitulem Šetrně k planetě

Do letošní, již patnácté Noci vědců se zapojí zatím nejvíce škol a institucí. Organizátoři očekávají v pátek 27. září rekordní účast, přitom už loni popularizační akce přilákala 60 tisíc lidí. Národním koordinátorem akce jsou Ostravská univerzita a VŠB-TUO.

Jak se vyrábí recyklovaný papír? Jak se vaří pivo? A je chemie pro přírodu škodlivá, nebo naopak? V pátek 27. září otevře pražská Vysoká škola chemicko-technologická své prostory, laboratoře a učebny, kam se běžně veřejnost nedostane, a na tyto a mnoho dalších otázek odpoví. Společně s dalšími třemi desítkami vysokých škol a vědeckých pracovišť se přidává k jedné z nejvýraznějších vědecko-popularizačních akcí v Česku Noc vědců 2019.

Vždy na konci září se na jeden večer otevírají brány vědeckých institucí a univerzit a vysoké školy představují vědce a vědu jako fascinující činnost blízkou lidem a důležitou pro společnost. Návštěvníky čekají zábavné science-show, filmové projekce, fotografie, diskuze, přednášky, workshopy, výstavy, experimenty i osobní setkání s významnými vědci.

Návštěvníci Noci jsou dospělí i děti, kteří se zajímají o vědu a vždy si ji chtěli doslova osahat vlastníma rukama. Loňský ročník navštívilo na třiceti místech po celém Česku více než šedesát tisíc lidí, ten letošní by měl být ještě populárnější.

„Návštěvnost rok od roku roste a rozšiřuje se seznam zapojených organizátorů,“ říká koordinátorka akce Jitřenka Navrátilová. „V minulém roce číslo návštěvnosti poskočilo dokonce o deset tisíc návštěvníků. Bereme to jako obrovský úspěch. Je jasné, že letos opět čísla loňského roku pokoříme, neboť se přihlásilo opět víc organizátorů,“ očekává Navrátilová. Akce je zdarma a návštěvníky provede také speciální aplikace pro chytré telefony s detailním programem a mapou konání pro všechna města. Ta bude k dispozici nejpozději od 16. září pro iPhony i Androidy.

Úniková hra i romantická procházka

Akademie věd otevře svou hlavní budovu v Praze na Národní. Fyzikální ústav Akademie věd zase nabídne zájemcům z řad vysokoškolských studentů program v historickém areálu ve Střešovicích a pro širší veřejnost přednášky a exkurze v budově na Ládví. Vědci zájemce provedou i nejmodernějšími laserovými centry Fyzikálního ústavu v Dolních Břežanech – ELI Beamlines a HILASE.

Pražské ČVUT otevře v centru Prahy budovy Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a Fakultu dopravní na Albertově. V Dejvicích návštěvníky uvítají průvodci a vědci z mnoha jejích fakult. Nabízí mimo jiné i únikovou hru Jaderný úsvit.

V Suchdole připravuje letos poprvé pro Noc vědců originální program Česká zemědělská univerzita. Procházkou odtud mohou zavítat lidé na Letnou do Národního zemědělského muzea, kde natrefí na prezentaci 14 výzkumných ústavů a zemědělských institucí. Romantici mohou zamířit na Petřín do Štefánikovy hvězdárny a na své si přijdou i návštěvnici hvězdárny v Ďáblicích. Vysoká škola báňská v Ostravě zase ukáže lidem virtuální pískoviště nebo je nechá zalétat si s dronem.

Ekologie se posunuje dál na řadě škol

Letošní čtrnáctý ročník Noci vědců nese podtitul Šetrně k planetě a téma ekologie bude ústředním motivem na všech zapojených místech. Na VŠCHT například chtějí návštěvníkům ukázat, že chemie není škodlivá, ale může být okolí i přírodě nápomocná. „Návštěvníci si tak můžou poslechnout zajímavé přednášky, navštívit zastávky zaměřené na vodu, oheň, vodíkové technologie, matematiku či pivo, vyrobit si recyklovaný papír nebo masti a lektvary, ušít si pytlík z látek, které už neslouží svému původnímu účelu nebo získat parádní kousek do domácnosti v Chemickém second handu,“ zve na akci mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

Návštěvníci z Beskyd zase mohou navštívit Experimentální ekologické pracoviště Bílý Kříž, které je součástí evropského centra excelence CzechGlobe. V Bílém kříži se monitorují toky energie a látek, zkoumá se tam například fotosyntéza a další fyziologické procesy v rostlinách a přírodě. Pomáhá pochopení fungování smrkového ekosystému jako celku a předpovídá jeho chování v podmínkách měnícího se klimatu.

Friendly kaviár

Ekologické téma rozvine i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, která se do Noci vědců zapojí letos poprvé. Akce se bude konat od 17 hodin do půlnoci na všech osmi jejích fakultách. Pro návštěvníky škola připravila přednášky, cvičení, zdravotnická měření, ochutnávky, pokusy nebo soutěž pro děti.

„Program se svým obsahem snaží přiblížit hlavnímu tématu akce Šetrně k planetě a nabídne přednášky na témata elektromobilita, rybníky v krajině, fairtrade (udržitelný způsob obchodu, pozn. red.), Minoritní plodiny a jejich význam pro zdraví nebo o racích v Evropě. Návštěvníci se mohou během komentovaných prohlídek seznámit s technologií akvaponií přímo ve skleníku, budou připraveny i ukázky živých raků a podobně,“ říká mluvčí univerzity Miroslav Vlasák.

Jihočeská univerzita se celkově velmi věnuje tématu ekologie a má řadu ekologických vylepšení. Na celé univerzitě funguje systém třídění odpadu, teď už je vedle menzy i kontejner na oděvy a  elektroodpad. Chodby rektorátu osvětlují úsporná LED svítidla a univerzita přistoupila k EPC metodě, která snižuje spotřebu energie. Úspory jdou do milionů korun.

„V rámci rekonstrukce univerzitní auly se počítá s retenční nádrží na dešťovou vodu, která by sloužila k zalévání parku v suchých obdobích. Ekonomická fakulta se v roce 2013 také stala první fairtrade vysokou školou v České republice,“ zmiňuje Vlasák. Škola je také známá technologií Sturgeon friendly caviar, kdy se kaviár z jeseterů získává bez nutnosti jejich usmrcení.

V Olomouci úsporné sprchy

I další vysoké školy přicházejí se zelenými vylepšeními. Například Univerzita Palackého v Olomouci v menze a bistrech třídí a snaží se stále více odbourávat papírový i plastový odpad. „Takže například využíváme menu boxy z ECO materiálů, nádobí pro venkovní catering používáme z palmových listů, naše bistra se zapojila do projektu Otoč kelímek, tedy do systému vratných kelímků na kávu s sebou,“ vyjmenovává mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková. Hlavní menzu osvětlují LED svítidla a ve všech kolejních budovách instalovali úsporné sprchové hlavice.

„V připravované modernizaci čtyř kolejních budov máme již naprojektováno vybudování vsakovacích nádrží na dešťovou vodu. Nově tak dešťová voda nebude odtékat kanalizací do řeky, ale bude zůstávat v podzemních nádržích a vsakovat se do země a zeleně,“ popisuje Sýkorová Dvorníková. Do letošní Noci vědců se zapojí většina fakult univerzity. „Programové zaměření bude tradičně odpovídat podtitulu akce Šetrně k planetě. Návštěvníci se budou moci těšit na roztodivné pokusy, workshopy a hry popularizující vědu, zpřístupnění laboratoří a odborných pracovišť i tematické přednášky,“ dodává Sýkorová Dvorníková. Pomyslným vyvrcholením Noci vědců bude videomapping na budově Pevnosti poznání a filmová projekce.