Prarodiče a vnoučata sblíží Mezigenerační univerzita

Společnou výuku pro děti a jejich prarodiče nabídne od konce října brněnská Mendelova univerzita. Takzvaná Mezigenerační univerzita své studenty vezme na výlety do terénu: do lesa, pekárny či zahrad školy. Odborníci jim zde budou přednášet i zadávat úkoly navržené speciálně pro upevnění vztahu seniorů a jejich vnoučat. Hlavním cílem nového, v Česku zatím unikátního projektu, je zmenšování pomyslné propasti mezi seniory a mladými lidmi.

„Na Mezigenerační univerzitě bychom chtěli dát babičkám, dědečkům a jejich vnoučatům prostor k tomu, aby spolu nevšedním způsobem strávili více času, získali přitom nové znalosti a dovednosti a zároveň spolu sdíleli i ty stávající,“ říká autorka projektu Lenka Kamanová z Mendelovy univerzity v Brně.

Zdůrazňuje, že půjde opravdu o vzdělávání. „Chceme, aby zde učili odborníci, aby si děti i jejich prarodiče odnesli zajímavé znalosti, aby to nebylo jen hraní si. Podnětem k založení projektu pro nás byly i proměny rodiny a demografická změna. Rovněž fakt, že ubývá přirozených situací, kdy mohou prarodiče s vnoučaty pobýt. Podstatné je také to, že prarodiče mohou díky této aktivitě vnoučatům smysluplně naplnit čas. Předpokládáme, že program pomůže i k udržení sociálních vztahů a posílení sebevědomí seniorů,“ dodává.

Autoři nové Mezigenerační univerzity se inspirovali hlavně v zahraničí, kde je téma mezigeneračního učení už rozšířené, existují i studijní programy, specializované mezigenerační kurzy zejména v USA, Španělsku či Německu. Využili navíc terénních cvičení, která na Mendelově univerzitě fungují i pro klasické studenty.

Studenti Mezigenerační univerzity tak navštíví například školní pekárnu, masnu nebo zahrady v Lednici. Celý kurz začne výjezdem do školního lesa ve Křtinách. Výklady jim podají odborníci z Mendelovy univerzity.

„Témata jsme nastavovali podle diskusí se seniory i jejich vnoučaty z předchozích projektů a snažili jsme se vše propojit s tím, co je pro Mendelovu univerzitu specifické a co může nabídnout. Takže například ve školním lesním podniku ukážeme dětem i jejich prarodičům specifická témata jako zpracování dřeva, absolvují návštěvu pily, představíme příklady, jak se udržuje les, věnovat se budeme i dnes hodně medializovanému tématu kůrovce,“ doplňuje Kamanová.

Výuka v pilotním ročníku Mezigenerační univerzity začne 26. října a v létě 2020 ji zakončí slavnostní vyřazení velkých i malých posluchačů. Vzdělávací program je určen pro prarodiče a jejich vnoučata ve věku devět až třináct let a jeho kapacita je čtyřicet lidí.

Šest lekcí stojí 600 korun, ve kterých je hrazena i doprava. Zájemci se můžou hlásit přímo na univerzitě, volných už je jen posledních několik míst.
Podrobnější informace o programu Mezigenerační univerzity a přihlašování jsou k dispozici na www.icv.mendelu.cz/u3v v záložce Mezigenerační univerzita. Projekt je podpořený dotací Magistrátu města Brna ve výši 50 tisíc korun.