Památník holokaustu v Letech dostane symbolickou podobu lesa

Dlouhá desetiletí hyzdil pietní místo z druhé světové války v Letech na Písecku vepřín. Tahanice o jeho existenci před lety konečně skončily a letos bude demolován. Na jeho místě během následujících tří let vyroste památník holokaustu Romů a Sintů, který bude mít symbolickou podobu lesa.

Vítězem mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže se stal návrh Atelieru Terra Florida a Atelieru Světlík. Na výsledné podobě se bude podílet i absolvent Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Jan Sulzer, který se tématem zabýval už ve své diplomce. 

„Na téma mě navedl kamarád Josef Sedláček, který mě upozornil někdy na přelomu roku 2017/2018 o tom, že by se měl vybudovat Památník v Letech. Následně jsem se rozhodl téma začít zpracovávat, jako svojí diplomovou práci u Doc. Wilhelmové. V té době jsem vůbec nevěděl, jak bude soutěž vypsána. Výsledkem byly tedy jen nějaké základní úvahy,“ uvedl Sulzer, který se rozhodl soutěže účastnit.

Hledal proto tým, který k tomu potřeboval. S Lucií Vogelovou, která na Zahradnické fakultě také působila, spolupracuje několik let. „Dále se nám podařilo najít ateliér (Ateliér Světlík), který se nebál s námi do soutěže jít. Společně jsme na návrhu několik měsíců pracovali a dotáhli jej do finální podoby. Vítězná podoba je autorským dílem pěti lidí,“ uvedl Sulzer.

Z památníku holokaustu Romů v Čechách se postupem let stala celospolečenská otázka, která ve vzduchu vysela desítky let. Nový památník bude mít s těmi v Lidicích, Ležákách nebo Terezíně stejné téma 2. světové války, tedy i utrpení nebo hrůz, které se na místě děly. Pietní místo v Letech se nejen vypořádá se zločiny války, ale také neúctou k lidskosti následného režimu, za kterého na místě tábora vznikl vepřín.

„Jsem rád, že se Muzeu romské kultury podařilo vypsat mezinárodní krajinářko-architektonickou soutěž, která hledala řešení,“ uvedl Sulzer.

Základním kompozičním prvkem projektu, který společně s kolegy navrhl, je les. „Les, jeho vnitřní prostor, jeho hrana, volný prostor, který les svou hranou vytváří. Také les jako společenství. V tomto případě nejobecnější metafora společenství Romů. Nepřítomnost lesa jako metafora nepřítomnosti těch, kdo romský holokaust nepřežili,“ uvedl osmadvacetiletý Sulzer, který na škole začal spolupracovat s ateliérem Terra Florida. 

Mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže na podobu památníku se původně zúčastnilo 41 návrhů z 12 zemí. Do druhého kola jich postoupilo sedm. Návrhy byly odevzdávané a posuzované anonymně. Předpokládané náklady na výstavbu památníku jsou dle odborného odhadu v první etapě realizace 31,5 milionu korun. Památník bude financován z více zdrojů, hlavní část rozpočtu bude hrazena z Fondů EHP a Norska.

Výstavba památníku je vázána na demolici velkovýkrmny prasat, která začne ve druhé polovině letošního roku 2020.  Nový památník a expozice mají uctít památku obětí holokaustu Romů a Sintů, připomínat, informovat, vzdělávat a podnítit diskusi o minulosti, ale zároveň o současné společenské situaci a zabývat se i tématy diskriminace menšin a lidských práv. Podrobné informace o soutěži a soutěžní podklady jsou přístupné na webových stránkách soutěže www.novypamatniklety.cz

V Letech byl za druhé světové války války romský koncentrační tábor. Za komunistického režimu tam v 70. letech minulého století vznikl vepřín. Táborem podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi.