Letošní Festival vědy bude online. Ukáže třeba, jak se testuje koronavirus

Ve čtvrtek 3. září začíná již osmý ročník Festivalu vědy neboli VědaFestu. Kvůli koronavirové pandemii se celý uskuteční pouze virtuálně. Letošním tématem jsou Inovace pro budoucnost.

Festival vědy, zábavná vědecko-technická virtuální laboratoř, se obvykle koná na pražském Vítězném náměstí ve stáncích. Organizuje jej ČVUT v Praze společně s pražskou VŠCHT a Domem dětí a mládeže hl. m. Prahy.

Letos bude možné festival navštívit na webové platformě Festivalu vědy – na speciálním, totiž animovaném Kulaťáku s tradičními stánky si mohou návštěvníci virtuálně projít a prohlédnout přes sedmdesát edukativních, komentovaných video expozic, které pro ně připravili organizátoři akce i další vysoké školy, akademická pracoviště, volnočasové instituce, firmy a společnosti. Vše od tohoto čtvrtka až do 30. listopadu.

Poprvé tak budou moci všichni zájemci navštívit video expozice obrazem i zvukem u sebe doma nebo ve školách na počítačích, tabletech a telefonech. Také se mohou zapojit do doprovodného programu Chytrá hlava a zúčastnit se soutěže o atraktivní ceny, například 3D tiskárnu.

Návštěvníci se v online programu například dozvědí, jak se testuje koronavirus, jak se dá zjistit přítomnost pesticidů pomocí mobilu, jak pracovat s ekonomickými daty, co má společného člověk a zvíře, mikrořasy a vodík jako zdroj paliv budoucnosti, jak se chovají rostliny při změnách klimatu, ale i to, že klíšťata mohou být pro lidi užitečná. 

Akce je určena návštěvníkům bez omezení věku, je také vhodná pro celé třídy základních a středních škol, které společně mohou virtuálně navštívit Festival vědy v rámci školní výuky.

„Jsem velmi rád, že se naše univerzita zapojuje již po řadu let i do popularizačních akcí, jako je Festival vědy. Letos je připraven, kvůli pandemické situaci, ve formátu online. Do bohatého programu se zapojily naše fakulty pod heslem Bez techniky to nejde. Můžete se těšit na zajímavé video expozice, jako je Buď fit s FIT robotem!, Jak tenká je tenká vrstva?, Co je suchý led, k čemu je dobrý?, Andělská křídla v technice, Dopravu budoucnosti, 100% PET: materiál pro 3D tisk, a spoustu dalšího,“ říká rektor ČVUT Vojtěch Petráček. 

Festival vědy se koná za podpory Městské části Praha 6 a vědeckým patronem je bývalý předseda Akademie věd ČR prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. Záštitu akci poskytl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib, ministr Karel Havlíček za Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, a také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.  

Autorka je redaktorkou Hospodářských novin.