Ústecká Noc vědců chystá diskuze i přednášky. Letos ve světě jedniček a nul

Letos je to přesně 100 let od okamžiku, kdy Karel Čapek přišel s novotvarem ROBOT. I proto se fenoménu robotiky a technologií využívajících umělou inteligenci věnuje letošní celorepubliková Noc vědců. Její organizátoři jistě ani netušili, jak moc bude v době jejího konání toto téma rezonovat společností. Vždyť současná epidemiologická krize přelila mnoho každodenních mezilidských interakcí do virtuálního prostředí.

Letos poprvé (a doufejme, že i naposledy), jsou tedy téměř veškeré aktivity jindy živého lidského hemžení na mnoha vědeckých institucích po celé republice, proměněny do jedniček a nul a přemístěny po sítích přímo do vašich domovů. Bude se streamovat, koukat na předtočená videa, budou se poslouchat přednášky a podcasty ze záznamu, navštěvovat virtuální exkurze…

To vše odstartuje, i na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, již 27. listopadu od 17:00 h.

V centru pozornosti bude tentokrát Youtube kanál a další sociální sítě UJEP, ale také společný Youtube kanál, web a mobilní aplikace Noci vědců.

Kromě video tutoriálů k práci s různými technologiemi (např. drony) a záznamů přednášek se vás z Ústí nad Labem pokusíme nadchnout pro vědu video prezentacemi propojujícími technické obory například s uměním, psychologií či se zdravovědami.

Živě pro vás budeme streamovat panelovou diskuzi odborníků, kteří se k problematice digitalizace společnosti vyjádří z různých hledisek podle svého zaměření (antropologie, autonomní mobilita, psychologie, AI ve zdravotnictví, bioetika, filozofie, informatika a datová analýza a další).

Myslíme i na potravu pro vaše uši a chystáme další z nově vznikající řady univerzitních podcastů, tentokrát o využití geoinformačních systémů v dálkovém průzkumu Země, o dracích a vykopávkách v Súdánu, o létání s drony a o práci na Fakultě životního prostředí UJEP.

Na tom všem teď na UJEP usilovně pracujeme i přesto, že v kampusu to nyní vypadá, jako kdyby snad už nikde ani žádní lidé nebyli… Pevně věříme, že vás naše videa a živé přenosy koncem listopadu přesvědčí o opaku a probudí ve vás naději a touhu po tom, abychom se nad vědeckými tématy brzy zase mohli potkávat osobně.

Vlajka Evropské unie

Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 955326.