Noc vědců v Liberci online: Program připravily univerzita s iQ Landií

Večerní návštěvy rodin v laboratořích během Noci vědců se staly v Liberci už tradicí, zachováme ji i letos, přesouváme se ovšem do online prostředí, kde žádný vir nikoho z návštěvníků neohrozí. Leda ten počítačový.

Liberecká Noc vědců, na kterou zvou Technická univerzita v Liberci a iQ LANDIA, se koná 27. listopadu a startuje v 17.00 hodin. Letošním tématem je Člověk a robot. Co na vás čeká?

Technická univerzita v Liberci Dnešní simulační figuríny používané ve zdravotnictví jsou ve skutečnosti prošpikované elektronikou a mají blízko k robotům. Jen ožít. Tak se o to pokuste, nácvik oživování na simulační figuríně je možné zkusit i na dálku.

Na seznámení s vámi se také těší humanoidní robot Pepper. Brzy by mohl i za dětmi do škol a pomáhat tam třeba s výukou matematiky. Chytrý je na to dost. Jen se ho zeptejte.

Představíme vám nejnovější trendy v 3D tisku. Mnohé jste už o něm určitě slyšeli, ale tento obor jde rychle kupředu a na univerzitě vyvíjíme i 3D tiskárnu, která z cementové směsi vytiskne stavbu.

Pro otrlé, ale i pro zvídavé: prozkoumejte zákoutí lidského těla na virtuálním pitevním stole.

iQ LANDIA Proměňte třeba svou kuchyň na chvíli v laboratoř. Dostanete instruktáž k těmto domácím pokusům: jak dostat předmět skrz desku stolu (a stůl nezničit), jak vyrobit nehořlavý balónek nebo třeba mrak. A nezůstaneme při zemi. Čeká vás i levitující balónek nebo létající čajový sáček.

Dále se dozvíte, jak funguje termokamera a co je infračervené zaření.

A k monitoru si připravte také nůžky a papír, čeká na vás totiž „papírová“ fyzika. Ukázka fyzikálních zákonů na jednoduchých modelech. Složit si můžete vrtulníček nebo třeba boomerang. 

Podívejte se už teď na www.nocvedcu.cz. Tam všechny ukázky, prohlídky a soutěže 27. listopadu mezi 17.00 a 22.00 hodinou spustíme. 

Vlajka Evropské unie

Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 955326.