Zlínská noc vědců: Člověk a robot. Doslova

Nebývale autenticky budou hosté zlínské Noci vědců prožívat letošní téma Člověk a robot. Bez počítače či chytrého telefonu si totiž online přednášky, podcasty a hry, které jsou součástí programu, budou moci vychutnat jen těžko.

Nikoho snad už nepřekvapí, že i zlínská Noc vědců v roce 2020 proběhne historicky poprvé ve virtuální podobě. „Dlouho jsme se zdráhali udělat definitivní rozhodnutí a smířit se s bezkontaktní formou programu, museli jsme ale uznat, že situace nám letos prostě nepřeje, a tak jsme se koncem září rozhodli od základů překopat skoro všechny robotí plány. Byla to samozřejmě výzva, ale myslím, že se nám podařilo vymyslet celkem kreativní řešení, na které bychom rádi navázali i v dalším roce,“ komentuje přípravy koordinátor za UTB ve Zlíně Michal Rouchal.

Jak se tedy k online programu ve Zlíně postavili? Kromě populárně-naučných videí a diskuzních podcastů je v plánu i online vědomostní hra.

10 minut o vědě

20 snímků v prezentaci a na každý jen 30 sekund času k přednesu. To si pak člověk hodně rozmyslí, kde se rozpovídat, a kde ne. Formát, který vědcům nedá spát, a veřejnost baví. Každý rok plní naše desetiminutovky posluchárny k prasknutí a letos je přetransformujeme do videí. Všechna se samozřejmě tématu soužití robota s člověkem dotýkají úplně jiným způsobem. O robotice z úst polymerních inženýrů, chemiků, informačních technologů, ale i marketérů a dalších expertů, se dozvíte v sérii 8 prezentací.

Podcasty formou diskuze

Nevyužít oblíbeného formátu podcastů by byl v dnešní době hřích. Abychom ozvláštnili běžný formát dialogu, rozhodli jsme se pro diskuzi hned několika řečníků. Do 3 témat která zahrnují roboty na sociálních sítích, umělou inteligenci i cirkulární ekonomiku, jsme, kromě vědců, přizvali i zástupce aplikační sféry a uživatele. Jsme moc zvědaví, kde se budou pohledy obou stran střetávat.

Nevím, dál

Každý, kdo někdy navštívil Noc vědců, ví, že věda je hravá a kombinovat moudrost i zábavu je něco, co nás strašně baví. Výsledný produkt naší letošní snahy o gamifikaci vědy na dálku, najdete v naší znalostní hře, kterou jsme pojmenovali „Nevím, dál“. Výsledná hra by měla poskytnout zábavu na domácí trénink mozku pro všechny, co mají rádi přírodní vědy i všeobecný přehled a fungovat bude v analogové i online verzi. Hra vám připomene nejen pojmy ze světa robotů, ale také z prostředí, kde se naše věda střetává s běžným životem. „Nechceme zatím prozrazovat víc, protože přípravy této srandy nám budou dávat zabrat do poslední chvíle, je to ale malý splněný sen, jehož obsah hodláme rozvíjet, zdokonalovat či dokonce personifikovat i v dalších ročnících.“, uvedla za propagaci FT UTB Kateřina Večerková.

Noc vědců si můžete sice užít pouze online, ale přesto plnohodnotně. Veškerý obsah vytvořený nejen naší Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, ale všemi zapojenými vědeckými i vysokoškolskými institucemi ČR, bude dostupný od 27. listopadu 2020 na www.nocvedcu.cz

Vlajka Evropské unie

Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 955326.