Noc vědců v Ostravě a Opavě: Jak nad časem přemýšlí filozof, ekonom, strojař, archeolog, lékař?

Opava a Ostrava jsou města, která na mapě Noci vědců nebudou chybět ani letos. Svůj pohled na letošní téma – čas – představí tři univerzity, ale také Ústav geoniky Akademie věd, Moravskoslezská vědecká knihovna, Svět techniky a nováček popularizační akce Národní zemědělské muzeum.

Jak nad tématem času přemýšlí filozof, ekonom, strojař, archeolog, lékař nebo zemědělec? Každý ho vnímá, využívá a prezentuje trochu jinak. Na jednotlivých stanovištích proto organizátoři chystají nejrůznější workshopy, přednášky, diskuze, prohlídky a pokusy, aby návštěvníkům ukázali čas ze všech možných i nemožných úhlů! Program (online i offline) startuje poslední zářijový pátek v 17:00. 

Slezská univerzita v Opavě: o cestování časem i vykopávkách

Opavský program ovládne Slezská univerzita, která své aktivity chystá hned na osmi místech, z toho na třech mimo své univerzitní budovy: Brain Fitness, v univerzitní galerii v OC Breda a v nedalekém archeologickém nalezišti v obci Bolatice. Kromě fyzického programu má univerzita připravený i online program.

V budově na Bezručově náměstí 13 můžete navštívit robotické laboratoře Ústavu informatiky s výkladem o vzniku robotů a jejich budoucnosti. Fyzikální ústav si připravil přednášku, u které zjistíte, že čas je nejpřesněji měřitelnou fyzikální veličinou. Případně se dozvíte, jestli má smysl přemýšlet o cestování časem. A když už v tomto místě budete, prozkoumejte viditelná souhvězdí nad Opavou nebo se staňte svědky zrození vesmíru.

Pokud máte raději audiovizuální díla, pak vás v univerzitní budově na Hauerově 4 čekají projekce – jedinečná časosběrná koláž o proměně Ostravy, unikátní road movie studentů Slezské univerzity za zatměním Slunce v Chile, či debata s režisérem Vladimírem Mrázem o projektu Ostrava v čase.

Letos poprvé se k opavským součástem Slezské univerzity svým programem připojila Obchodně podnikatelská fakulta sídlící v Karviné. Se svojí přednáškou o vývoji peněz na území Českých zemí v čase, kde vás čekají také kvízové otázky s originální odměnou, bude hostovat v budově Fakulty veřejných politik. 

A pokud jste vždycky snili o tom být archeologem, neváhejte si zajet do nedaleké obce Bolatice, kde si pro vás předseda Archeologického klubu studentů Slezské univerzity připravil přednášku i s ukázkou archeologického výzkumu přímo v terénu.

Více informací o fyzickém i online programu v Opavě sledujte na webu Noci vědců

OU zve na cestu kolem světa i zdravý fast food

Ostravská univerzita si také připravila kombinaci online a offline programu. Ten fyzický se uskuteční ve třech budovách univerzity, a to Přírodovědecké fakulty (Chittussiho 10), Lékařské fakulty (Syllabova 19) a Fakulty soc. studií (Českobratrská 16), kde se na programu podílí také Filozofická a Pedagogická fakulta.

Z programu na budovách jsou pro připraveny hry, workshopy, komentované ukázky, ale také přednášky. Vydejte se na cestu kolem světa přes časová pásma, vyzkoušejte si zdravé „fast food“ vaření, poznejte koryto řeky v čase nebo se naučte efektivně plánovat čas dětí. To jsou jen střípky z aktivit, které fakulty chystají.

Online část programu poběží premiérově od 17:00, stejně jako fyzická Noc vědců. „Letos jsme si pro diváky opět připravili online pořad s diskuzemi, s názornými ukázkami i s hereckým vystoupením. Obsahově jsme volili aktivity, které bychom návštěvníkům v rámci našich budov neuměli ukázat. Proto jsme se vydali do terénu zkoumat stromy, objevili krásy toho, co dělají rostliny, když se zrovna nedíváme nebo herecky ztvárnili historické postavy a jejich vnímání času,“ upřesňuje online podobu pořadu Petra Čubíková, koordinátorka programu na Ostravské univerzitě. V rámci Noci vědců na univerzitě organizátoři chystají přes padesát aktivit – vybere si nejmladší publikum, ale i nároční návštěvníci. Program je připravovaný tak, aby si každý našel to své.

Veškeré položky jsou postupně doplňovány a aktuálně je můžete sledovat zde.

VŠB-TUO otevře laboratoře, kam se běžný smrtelník nedostane

Během letošní Noci vědců s podtitulem ČAS vás na VŠB – Technické univerzitě Ostrava zavedou na místa, na která se běžný smrtelník nedostane – do laboratoře SMART FACTORY, centra 3D tisku PROTOLAB, do show roomu Karoliny - nejvýkonnějšího superpočítače v České republice v budově IT4Innovations. „Komentované ukázky a přednášky našich vědců zachycují proměny života a technologií v čase, ale také odhalují „nejkratší čas“, „iluzi obráceného času“ atd., zkrátka pohlížejí na tento fenomén z různého úhlu pohledu,“ přibližuje program ostravské techniky koordinátorka Noci vědců na VŠB-TUO Jarmila Černá. 

Do Noci vědců se zapojila pracoviště napříč univerzitou. Těšit se můžete na program všech sedmi fakult, výzkumných ústavů, Planetária Ostrava, Geologického pavilonu i Univerzitní knihovny. Kromě osobního setkání 24. září od 17:00 do 22:00 si na univerzitě pro naše návštěvníky připravili také 15 video příběhů a video přednášek, které si mohou na webu Noci vědců prohlédnout a zažít do konce roku.

Podrobný program je dostupný zde.

Věda propojí celou Ostravu

Kromě dvou ostravských univerzit se do Noci vědců zapojují další čtyři instituce: Moravskoslezská vědecká knihovna, Ústav geoniky AV ČR, Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice a nově také Národní zemědělské muzeum. A i zde si připravili program hodný tématu čas. Jak je to s moderní uspěchanou dobou? Na to se podívá sociolog Filip Vostal. A jaké to je být hodinářovým učněm? Otestujte na vlastní kůži, pokud se nebojíte manuální práce. Sledujte program v celém ostravském hnízdě zde

Vlajka Evropské unie

Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 101036051.