Romantika pod nebem, fascinující proměny v laboratořích. Sever Moravy nabízí pestrou Noc vědců

V posledním trojročí se lidé s moravskoslezskými vědci podívali na zoubek času, zkoumali všemi smysly a zároveň odhalili mnohá tajemství. Do výčtu skvělých témat Noci vědců letos přidávají proměnu, která se nevyhýbá žádné oblasti. Nabízí velmi širokou škálu interpretací, což se setkalo u organizátorů s velmi pozitivní odezvou. Proměna může odkazovat na evoluci, technologický pokrok, změny v klimatu nebo dokonce na osobní transformaci jedince prostřednictvím vědeckého poznání. Proměna hýbe nejen programem akce, ale celkově dnešním světem.

Noc vědců každoročně představuje stovky fascinujících vědeckých objevů i experimentů v zábavné a interaktivní podobě. Cílem je poukázat na to, že věda umí být velmi zábavná, nikdy není nudná. Vědci chtějí překvapit svou kreativitou a zaujmout i ty nejmladší tak, aby měli chuť bádat, zapojit se, experimentovat a začali více přemýšlet o vědě jako takové. „Máme široké tematické zaměření od nejnovějších technologických inovací přes environmentální studie až po pokroky v medicíně, společenských vědách a udržitelném životním stylu. Stejně důležité jako vědecké prezentace jsou pro nás i otevřené diskuze s našimi vědkyněmi a vědci. Program pro malé i velké nabídne rovněž vědecké workshopy, science shows, komentované prohlídky či rozmanitý doprovodný program,“ vzkazují organizátoři Noci vědců v Moravskoslezském kraji.

Jak se nacvičuje porod

Koho uchvacuje příroda a koho fascinuje lékařství? Tito zájemci se mohou nechat ve cvičné nemocnici vtáhnout do světa medicíny nebo poznat svět mikroorganismů. To vše a mnohem víc přinese Ostravská univerzita.

„Propracovaný program zkoncentrujeme do tří komplexů – do budovy Přírodovědecké fakulty na Hladnově, City Campusu a do Cvičné nemocnice Lékařské fakulty. Navážeme také na loňskou premiéru úspěšného přednáškového cyklu Nocvědeckých talks, kde letos probereme proměny města Ostravy, význam hudby, nadcházející výzvy společnosti nebo proměny gest napříč staletími,“ shrnuje program Noci vědců na Ostravské univerzitě vedoucí Centra marketingu, komunikace a popularizace OU Adam Soustružník.

A láká na prohlídku inovativního porodního sálu s porodním simulátorem pro autentické procvičování porodních scénářů. Návštěvníci se seznámí s nefarmakologickými metodami u porodu, které se stávají stále populárnější alternativou k tradičním lékařským zásahům. V biologické laboratoři budou zase pozorovat toxické látky a zkoumat jejich vliv na životaschopnost bakterií, rostlin i živočichů.

Ještěže pomáhá technika

Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava se na programu podílí dvě výzkumná centra, planetárium a sedm fakult. S jednou z nich, s Fakultou elektrotechniky a informatiky, lze zažít technologickou budoucnost na vlastní kůži – mechanické srdce nebo model CT pomáhají lékařům zachraňovat životy. Příchozí poznají princip počítačové tomografie, biometrické identifikace osob a její využití pro svoji bezpečnost.

Dřív stačilo dřevo, kámen, hlína, sláma... a bylo postaveno. Dnes jsou nároky na bydlení a stavby mnohem větší, technologie a rozmanitost stavebních materiálů se výrazně proměnily. S Fakultou stavební návštěvníci projdou cestu materiálu od suroviny až po výrobek.

„Noc vědců je pro nás každoročním svátkem. Setkáváme se s tisícovkami návštěvníků, kteří se zajímají o vědu a technologie, o novinky, většinou přicházejí připravení, s nastudovaným programem a vytvořeným osobním programovým plánem. U nás si ale přijdou na své všichni – zveme malé i velké, náročné i ty, kteří se radují z her a maličkostí. Představíme naše vědce a špičkové laboratoře, ale také ukážeme, že věda je práce jako každá jiná. Ale je to práce neobyčejná. Plná překvapení a proměn!“ doplňuje programové highlighty mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková.

WHOO! Kometa na obloze, emoce z hudby

Vědkyně a vědci ze Slezské univerzity v Opavě účastníkům nasadí headsety, vypraví je do fascinujícího světa virtuální reality a pro pozorování oblohy nadchnou nejen beznadějné romantické duše.

Proměny noční oblohy mají od nepaměti nedozírný rozměr. Již u Hesioda se objevují zmínky o zkušenostech zemědělců a námořníků s využíváním hvězd k určování roční doby. Každý bude moct pozorovat specifika astronomického podzimu. V pátek 27. září, tedy právě na Noc vědců, proletí přísluním kometa. Pozorování noční oblohy bude probíhat na terase astronomické observatoře WHOO!

S hlavou v oblacích zůstanou všichni i díky virtuální realitě, kterou taktéž chystá opavská univerzita. Na vlastní uši se přesvědčí, jestli hudba dokáže posílit emocionální prožitek, tedy zda autenticitě zážitků dodává další rozměr. S nohama ponořenýma do mořských vln zažijí nezapomenutelné dobrodružství.

„Jako každý rok Slezská univerzita a její zaměstnanci chystají pro veřejnost zajímavý a nabitý program plný přednášek, promítání a workshopů. Tradičně cílíme na rodiny s menšími dětmi, letos bychom rádi programem v obchodním domě Breda, kde připravujeme přednášku Coby kdyby s youtuberem Martinem Rotou, a programem Unisféry, potažmo ještě virtuální realitou a naší pozorovací observatoří, oslovili i studenty středních a vysokých škol nebo dospělé publikum,“ těší se na novinky Gordana Raková, vedoucí oddělení komunikace Slezské univerzity v Opavě.

Proměny pivní kultury i módy

Šifrovací hra, kryptex, otevřené makerspace dílny s LEGO roboty, 3D tiskárnou nebo 3D perem, nové přednášky na různá témata od psychologie přes strojového učení po historii a proměny v módním průmyslu. To je Noc vědců v Moravskoslezské knihovně v Ostravě.

Svět techniky zve mimo jiné na speciální večerní science show nebo do alchymistické laboratoře. Performeři Světa techniky si připravují nejrůznější chemické pokusy, které budou nejen vzdělávat, ale především bavit.

V areálu Dolní oblasti Vítkovice nelze minout hned vedle Světa techniky Národní zemědělské muzeum. Kdo sem zajde, ochutná nejen za studena chmelenou IPU, ale také pozná ostravský industriál v proměnách času. Nejmenší si vyrobí amulety z pravěkých korálků. Podoba ozdob se od pravěku změnila.

Raclette i memes

Jedním ze vzdělávacích cílů gymnázií bývá posílení zájmu žáků o různé vědní obory. A proto jsou moravskoslezští organizátoři rádi, že se připojili dva nováčci. Noc vědců se letos poprvé uskuteční také na Mendelově gymnáziu v Opavě a Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku.

Zdejší návštěvníci si zamodelují v programu Geogebra a vyzkoušejí si na vlastní kůži, jak se změnila výuka matematiky od dob, kdy sami studovali. Nebo ochutnají tradiční švýcarský sýr Raclette, o kterém se dozvědí víc během odborného povídání právě na Gymnáziu ve Frýdku-Místku.

Kolegové z opavského gymnázia otevírají chemické, biologické a fyzikální laboratoře, aby si účastníci (malí i velcí) vyzkoušeli různé vědecké experimenty na vlastní kůži. Ve spolupráci s Jiřím Dobrým jsou všichni zváni na přednášku Memy jako pěšci propagandy, ve které vysvětlí mechanismy i historii memů.

Metamorfózy noční oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy, která se do Noci vědců v Moravskoslezském kraji tradičně zapojuje, je druhý mezinárodní park tmavé oblohy na světě, jenž se nachází v Moravskoslezských Beskydech se středem u obce Staré Hamry.

Duhy, glorie, korony nebo noční svítící oblaka – nebe plné hvězd je prostě dechberoucí. Pozorování oblohy doprovodí i několik přednášek, které nejen tyto jevy vysvětlí.

Veškeré vstupy jsou zdarma, na vybraných místech je doporučena předchozí registrace. Podrobný program najdou zájemci a zájemkyně na webu www.nocvedcu.cz.