Do Noci vědců se letos zapojí osmnáct institucí z Prahy

Co zanechal čas v Archivu Univerzity Karlovy? Jak čas působí na pivo? Zvládnete se zorientovat v labyrintu chodeb VŠCHT? Vyzkoušejte si základy programování, vydejte se po stopách Karla IV., na prohlídku Štefánikovy hvězdárny a prohlédněte si chemické laboratoře. Toto a mnohem více nabízí letošní v pořadí již šestnáctá Noc vědců. 

Po loňské mimořádné online akci se letošní rok opět uvidíme naživo! Noc vědců s podtitulem Čas se uskuteční 24. 9. 2021 a zapojí se do ní 18 institucí z Prahy! Osobně můžete navštívit 13 míst, a pokud dáváte přednost programu z domova, tak i pro vás máme řešení – některé z nich připravují program online. 

Téma čas otvírá široké spektrum možností a pro letošní akci je to trefa do černého. Čas můžeme a nemusíme měřit. Vybízí ale k nekonečné fantazii a otevírá dobrodružný svět. Odhalme společně tajemství relativity, nesmrtelnosti, stárnutí nebo vývoje. Čas bude ústředním motivem na všech zapojených místech.

A co je vlastně Noc vědců? Snaha o přiblížení vědy běžným lidem a to zábavnou formou. Vždy na konci září se na jeden večer otevírají brány vědeckých pracovišť a univerzit a představují vědce a vědu jako fascinující činnost důležitou pro společnost i svět. Máte tak jedinečnou příležitost dostat se na místa, kam se běžný smrtelník nepodívá. Vědci vám pootevřou brány do svého fantastického světa a vysvětlí, proč jsou jím zcela pohlceni. Návštěvníky čeká bohatý program: přednášky, komentované prohlídky, výstavy, workshopy, hry a soutěže, vědecké show a v neposlední řadě i online videa a podcasty. Proplouvejte laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a zamýšlejte se do hloubky nad aktuálními tématy. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný. Setkání s našimi vědci vás naučí vědu milovat.

Soutěže i přednášky

S Vysokou školou chemicko-technologickou na vás čeká řada soutěží o hodnotné ceny, nebude chybět občerstvení, chemický sekáč, promítání historických chemických filmů či workshop výroby šperků.

Pražská Univerzita Karlova uskuteční sérii přednášek věnovaným tématu čas. Archiv Univerzity Karlovy si pro vás připravil komentované prohlídky archivu i procházku historickou Prahou spojenou s Karlem IV. 

Za doporučení rozhodně stojí Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, který nabídne workshop na téma stárnutí piva, výstavu „100 let staré pivo“, komentovanou ukázku, kdy Vám robot načepuje nápoj a soutěže pro děti.

Přijďte se podívat na Štefánikovu hvězdárnu! Po celou dobu provozu budou probíhat exkurze do kopulí a pozorování dalekohledy. Kdo by toto nechtěl zažít?

Česká zemědělská univerzita přinese přednášky, online videa i komentované ukázky. Můžete se také těšit na poznávačku známých i netradičních druhů koření a esenciálních olejů a podíváte se na to, jak se z rostlin esenciální oleje získávají a jak testujeme jejich účinné látky.

Spoustu zajímavých přednášek, komentovaných ukázek a workshopů s názvem Chemické pokusy pro děti nabídne AV ČR. Zajímavá bude i online přednáška, kde se dozvíte, jak astronomové zkoumají čas. 

Otázku Jak se nám mění sluch vlivem stáří? zodpoví přednáška Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Navštívit můžete i přednášky o čase a jeho vlivu na vývoj embrya či reprodukčního stárnutí populace. 

Zkušební lekci programování si děti mohou vyzkoušet pod dohledem zkušených lektorů na pobočce Logiscool - mezinárodní síťi škol programování pro děti, ale i online z pohodlí domova. 

České vysoké učení technické v Praze se Noci vědců účastní už po sedmé. Přednáška (H)různé tváře záření aneb kolik času buňce zbývá po ozáření objasní návštěvníku pojmy radioaktivita a radiace a jak působí na lidský organismus. 

Jak běží čas na naší planetě ale i ve vesmíru zodpoví vědecká show Planetária Praha

Zajímá vás, jak může čas působit na potraviny a na naše stravování? Jak se předměty mění v exponáty a jak vařila naše prababička? Tak přijďte na komentované ukázky Národního zemědělského muzea

Cesnet vám objasní princip atomových hodin a ukáže vám ty, které sami provozují. Zjistíte, jak se tvoří mezinárodní časové stupnice UTC a TAI a uvidíte, jak se na nich podílí časová stupnice jednotlivých atomových hodin.

Přijďte na Noc vědců na Vysokou školu ekonomickou zjistit, které informace jsou pravdivé, a nenechte se oklamat. Na VŠE se dozvíte v jaké formě a o čem všem se šíří falešné zprávy. Také se můžete podívat, jak dezinformace vznikají a zkusit si rozpoznat hoaxy.

Česká informační agentura životního prostředí v rámci programu Noci vědců představí online přednášku na téma Čas jako vysvětlující proměnná environmentálních jevů.

Bohatý celovečerní program pro vás připravuje také  ÚOCHB AV ČR: přednášky, exkurze do laboratoří, pokusy pro děti, chemickou show i prohlídku tajemných zákoutí ústavu. Jejich detailní program bude brzy zveřejněn. 

A v neposlední řadě Eurocentrum Praha připravuje pro návštěvníky řadu aktivit, jako jsou kvízy, soutěže o zajímavé ceny a další zábavně vzdělávací aktivity týkající se Evropské unie a evropské vědy. Vše se uskuteční online. 

A to rozhodně není všechno! Detailní program jednotlivých institucí naleznete zde: https://www.nocvedcu.cz/mesto/praha

Akce je zdarma. Na vybrané akce je nutná předchozí rezervace. Návštěvníkům proto doporučujeme si dopředu ověřit, zda je rezervace potřeba. V České republice se akce koná již od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými a výzkumnými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Národními koordinátory akce jsou Ostravská univerzita a VŠB-TUO.

Návštěvníky provede také speciální aplikace pro chytré telefony s detailním programem pro všechna města. Aktuálně se připravuje na stránkách Noci vědců pro iPhony i Androidy a brzy bude k dispozici.

Vlajka Evropské unie

Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 101036051.