Je možné zastavit čas? Dozvíte se na Noci vědců v Hradci Králové

Vědecké instituce v Hradci Králové opět zvou všechny malé i velké zvědavce 24. září od 17:00 do svých prostor, aby jim ukázaly vědu takovou, jaká opravdu je: Zábavná! Na programu královéhradecké Noci vědců se v roce 2021 podílí kromě Univerzity Hradec Králové hned několik dalších významných vědeckých pracovišť. 

Přesně 14 hodin a 14 minut překonávala vysněnou metu řady dálkových plavců, kanál La Manche, studentka učitelství pro 1. stupeň základní školy na Pedagogické fakultě UHK, Jana Procházková. Usměvavá plavkyně komentovala svůj výkon lakonicky: „Přiznám se, že jsem měla strach, zda jsem na tento výkon psychicky připravená, ale na samotný zážitek jsem se těšila tak moc, že na nějaké krize zkrátka nebyl čas.“ Přijďte se jí zeptat, jak probíhala „suchá“ příprava, kolik stupňů má chladný průliv nebo co jí vlastně motivovalo se do takového dobrodružství pustit.

Na Katedře informačních technologií Fakulty informatiky a managementu pro vás dr. Tomáš Nacházel nachystal interaktivní 2D modely umělého života, kde spolu soupeří různé druhy „zvířat“, které se časem evolučně vyvíjejí. Součástí modelu je generátor prostředí, který na základě vámi zadaných parametrů vytváří svět pro virtuální zvířata, čímž umožňuje simulovat manipulaci s evolucí.

V prostorách UHK kampusu Na Soutoku si návštěvníci mohou prohlédnout „Historybook“ s podtitulem Marie Terezie v čase sociálních sítí. Jak by asi vypadala sociální síť plná vojevůdců, které si přejí mnoho úspěchů před další dramatickou bitvou? Co kdyby si online vzájemně vyměňovaly gratulace k sňatkům dávné královny? Anebo si politici začátku 20. století kriticky komentovali statusy o rozšiřování volebního práva? Novou výukovou pomůcku nejen pro dějepis představí dr. Jan Květina z Historického ústavu Filozofické fakulty UHK.

Pokud někdy máte pocit, že vám čas protéká mezi prsty, určitě se zastavte na přednášce dr. Jana Šlégra z Katedry fyziky Přírodovědecké fakulty UHK s názvem: Je možné zastavit čas? Neradi bychom prozrazovali cokoli dalšího, abyste si to řádně užili, vyzradit ale můžeme, že to skutečně možné je! „Po tak dlouhé době odloučení se na naše bádavé návštěvníky pochopitelně moc těšíme. A protože jsme kapacitně omezeni na 1 000 osob, připravujeme z Noci vědců na UHK i speciální aftermovie, ve kterém si bude moct každý najít to nejzajímavější z našeho programu,“ dodává hlavní organizátor NV na UHK, Matyáš Strnad.

Vypravte se s Knihovnou města Hradce Králové na dobrodružnou cestu za poznáním po celém městě. Cestou provází brožurka s úkoly, tajenkou a mapkou, kterou můžete stáhnout na webu knihovny. Odměna čeká na všechny, kteří úkoly splní a správně vyluští tajenku! Důležité téma otevře v online prostoru Studijní a vědecká knihovna. Kromě záznamu přednášky prof. Michala V. Marka Globální změna a my – hrajeme o čas? připravuje knihovna i další prezenční program.

Většinu programu Lékařské fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy budete moct shlédnout online. Dozvíte se, jak rychle regeneruje lidské tělo, prohlédnete si člověka od embrya až po starce a určitě nepřehlédněte ukázku robotické medicíny a přednášku o cestě od akutního COVIDu k úplnému uzdravení. Fyzicky bude možné na fakultě navštívit prostory a osahat výukové pomůcky Ústavu anatomie. Jen mějte na paměti, že pro tuto aktivitu je nutné se předem registrovat!

Celý program královéhradecké Noci vědců 2021 naleznete na národním webu.

Vlajka Evropské unie

Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 101036051.