Pevnost poznání UP zve na víkendový benefiční program pro Ukrajinu

Benefiční program pro celou rodinu Pevnost Ukrajině! chystá na víkend 5. a 6. března Pevnost poznání v areálu Korunní pevnůstky v centru Olomouce. Připraveny jsou přednášky, workshopy, výstavy, chemické pokusy, kreativní dílny i promítání dokumentu. Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se tak připojuje k podpoře válkou zkoušené země. Peníze ze vstupného věnuje tým centra na sbírku neziskové organizace Post Bellum.

Pevnost poznání chce dvoudenním programem přiblížit malým i velkým návštěvníkům zemi, která se v uplynulých dnech potýká s nesmyslnou vojenskou agresí ze strany Ruska. Vzdělávací akce má za cíl přiblížit široké veřejnosti běžný život na Ukrajině, její bohatou historii, kulturní život, geografické zajímavosti i politické souvislosti. Návštěvníci se seznámí s národními symboly Ukrajiny, podívají se na výstavu fotografa Richarda Boudy Kontrasty Ukrajiny, kterou zapůjčila Arcidiecézní charita Olomouc, a také si poslechnou přednášku Století ukrajinských zápasů s Ruskem historika a politologa Jiřího Lacha z Filozofické fakulty UP.

Po stopách největších ukrajinských chemiků a fyziků

„Návštěvníci se mohou zapojit do workshopů, které je vezmou na historickou procházku po stopách největších ukrajinských chemiků a fyziků. Seznámí se s největšími objevy, které zásadně ovlivnily náš dnešní svět. Uvidí demonstraci Velkého třesku i vývoj jaderné energetiky. Vyzkouší si izolovat strukturu DNA z jahody nebo si vyrobí chemickou kytku v barvách ukrajinské vlajky,“ pozval na akci Roman Chvátal, programový ředitel centra. Doplnil, že v kreativní dílně si návštěvníci vyrobí jednoduché dřevěné hlavolamy a v expozici věnované historii se mohou zúčastnit workshopu Totalita, nebo demokracie.

„Cítíme povinnost morálně i materiálně podpořit Ukrajinu, která v těchto chvílích brání naše evropské demokratické hodnoty. Jsem hrdý na razantní postoj ČR vůči Ruské federaci, která tento válečný konflikt vyprovokovala, a jsem upřímně dojatý z obrovské vlny solidarity, ke které se tímto přidáváme. Jako nositelé univerzitní myšlenky a popularizátoři vědy odsuzujeme nejen nesmyslnou agresi, ale i dezinterpretaci lidského poznání ve službách zrůdné propagandy. Chceme také zdůraznit historické paralely minulosti. Pevnost Ukrajině!“ řekl Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

Do programu se zapojily také organizační týmy filmových festivalů Jeden svět Olomouc a Academia Film Olomouc (AFO). Lidé uvidí projekci filmu Vyrob si svůj stát, kterou doprovodí beseda s hosty. V planetáriu bude zářit noční obloha nad Ukrajinou a diváci se také podívají na Ukrajinu z vesmíru. Mluvit se bude i o mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Výtěžek podpoří sbírku Paměti národa pro Ukrajinu

Celý výtěžek ze vstupného science centrum věnuje sbírce Paměti národa. Peníze budou využity na nákup zdravotnického materiálu, ochranné pomůcky, ale také například na neprůstřelné vesty, drony, přístroje pro noční vidění, vysílačky, dieselové generátory.

„Již dva roky spolupracujeme s ukrajinskými novináři a dokumentaristy, kteří působí převážně na západě země. S nimi budujeme ukrajinskou Paměť národa. Společně dokumentujeme místní příběhy především z období stalinistických represí a spolu jsme se dohodli na podpoře prověřené ukrajinské neziskové organizace Повернись живим/Come Back Alive, která v zemi působí už osm let. Mimo jiné se tak snaží materiálně zabezpečit obránce Ukrajiny,“ vysvětlila Jitka Andrysová, vedoucí koordinátorka vzdělávacích projektů z Paměti národa Střední Morava.

„Oceňuji, že se kolegům podařilo bleskově zorganizovat akci na podporu dobré věci, a jsem rád, že přírodovědecká fakulta může pro ni nabídnout své prostory v objektu historické Korunní pevnůstky. Věřím, že akce těžce zkoušeným Ukrajincům pomůže, dobré vůle je potřeba,“ podpořil benefiční akci Martin Kubala, děkan Přírodovědecké fakulty UP.

Pevnost poznání je o víkendu otevřená od 9 do 18 hodin. Kromě víkendové akce Pevnost Ukrajině! se malí i velcí návštěvníci mohou podívat do všech čtyř expozic science centra. Více o programu na www.pevnostpoznani.cz.