Studenti UMPRUM zřídili školku a otevřou obchod na podporu Ukrajiny

Jen pár dní poté, co Rusové vtrhli na ukrajinské území, už studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze organizovali první benefiční aukce a prodeje svých děl, aby Ukrajině pomohli. Ani nyní, tři měsíce od zahájení invaze, pomoc mladých umělců nepolevuje. Zařídili mimojiné i školku pro ukrajinské děti. Celkem už UMPRUM na Ukrajinu vybrala přes 1,2 milionu korun, na 10. června chystá další velký benefiční pop-up store.

Když letos v únoru Rusko zaútočilo na Ukrajinu, v oknech pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové se ukrajinské vlajky objevily jako jedny z prvních. Tím to ale neskončilo, pražská UMPRUM se do pomoci Ukrajině položila naplno a pomáhá výrazně, dlouhodobě a velmi prakticky. Jednou z mnoha podpůrných akcí je UMPRUM školka, díky které mohou ukrajinské matky nechat přes den své děti v kreativním centru a jít pracovat nebo zařizovat pochůzky.

UMPRUM školku spustili na konci března studenti Katedry architektury Adéla Vavříková, Lujza Lehocká a Matěj Peterka a je umístěna v Technologickém centru Mikulandská, v nové budově UMPRUM. Studenti vše dokázali zařídit během velmi krátké doby, necelý měsíc od propuknutí ukrajinské krize.

Kromě zajištění dobrovolníků, kteří pomáhají s hlídáním, opatřili prostor vhodným vybavením pro děti a připravili tvůrčí program, který by měl dětem pobyt zpříjemnit. „Naštěstí jsme se s mnoha obstrukcemi nepotkávali – dobrovolníků a dobrovolnic bylo mnoho, sbírku hraček a her jsme museli téměř zastavit, neb nám ateliéry a skladovací prostory praskaly ve švech. Škola byla otevřená pomoci a poskytla nám velikou podporu, v neposlední řadě i metodickou pomoc od neziskové organizace META,“ říká Adéla Vavříková, která si vzala na starost provozně administrativní věci kolem školky. Dodává, že největší obtíží pro studenty bylo stíhat jejich běžné životy a zároveň povinnosti spojené s novým projektem.

Od prvního dne byl o službu velký zájem, nyní chodí do školky denně na celý den zhruba deset dětí, část z nich pak navštěvuje jen dopolední nebo odpolední blok, takže se jich tam za den prostřídá 15. Maximální kapacita je až 25 dětí.

Matěj Peterka, který je ve školce téměř každý den, spravuje prostor a je v nejužším kontaktu s dětmi, říká, že ukrajinské maminky službu velmi oceňují. „Už máme některé děti i v absolventské pozici, protože se dostaly do státních školek či škol a podnikají s námi jen některé výjimečné aktivity, jako byla výprava na jižní pól Prahy organizovaná ve spolupráci se studenty designu. Rodiče nám děkují a zpětná vazba je taková, že jsou u nás děti spokojené a cítí se ve školce bezpečně, což je pro nás naprosto klíčové. Až překvapivě nemáme žádné děti, které by ráno plakaly, že do školky nechtějí, naopak se někdy skoro zapomenou s rodiči rozloučit,“ popisuje Peterka.

Školku převzala charita

Do školky docházejí dobrovolníci, kteří mluví ukrajinsky nebo rusky, a ti se s dětmi bez problému dorozumí. „My, kteří společný jazyk neovládáme, na děti většinou mluvíme pomalu česky a zároveň již známe klíčová slovíčka i v ukrajinštině. Když nestačí slova, tak komunikujeme rukama nohama, případně kresbou, v krajní nouzi pomocí překladače. Děti si však na nový jazyk rychle zvykají a po pár týdnech ve školce je obvykle komunikace už plynulá a přirozená,“ dodává Lujza Lehocká.

Dlouhodobě bylo však pro studenty nemožné vedle studijních povinností vést také plný provoz školky, a tak už od začátku hledali partnera z řad neziskových organizací, který by se tohoto úkolu ujal. Nakonec školku převzala Charita České republiky.

Do školky nyní dochází i ukrajinská učitelka a náplň dne získává pravidelný režim. Pozice učitelky je placená a díky pravidelnému řádu se tak podle slov tvůrců celý projekt školky posunul o velký krok vpřed. Studenti UMPRUM do školky pořád docházejí, ale už se mohou věnovat jen kreativní práci s dětmi, a nikoli organizaci.

Prodej děl podpoří dobrou věc

Kromě školky studenti UMPRUM pořádají i řadu dalších benefičních akcí, které mají pomoci obyvatelům válkou zasažené Ukrajiny. Jednou z nich je například velký benefiční pop-up – prodej uměleckých předmětů, které vytvořili studenti. Uskuteční se v pátek 10. června v budově UMPRUM na Palachově náměstí v Praze.

„Myšlenka uspořádat pop-up vyplynula ze situace, kdy jsme na ateliérovém Instagramu pořádali online aukci děl studentů UMPRUM na podporu Ukrajiny a sešlo se nám tolik výrobků, že nebylo dlouhodobě udržitelné v prodeji formou aukce pokračovat. Přemýšleli jsme, jakým způsobem co nejefektivněji výrobky prodat, a přišli jsme s jednodenním pop-upem,“ popisuje Natálie Szegényová z Ateliéru módní tvorby.

Akce by měla být obdobou oblíbeného UMPRUMSHOPU, který už po několik let tento ateliér úspěšně pořádá. „Pro pop-up jsme se rozhodli používat stejné propagační platformy, takže se spoléháme na podporu svých stálých sledujících. Úspěch předpokládáme i vzhledem k velmi pozitivnímu ohlasu ohledně benefičního prodeje stužek na podporu situace na Ukrajině, který jsme pořádali, a vzhledem ke kladné reakci sledujících na online aukci,“ odhaduje Szegényová. Sto procent vybrané částky poputuje na sbírku Post Bellum Pomozte Ukrajině s Pamětí národa.

K mání jsou šperky, ilustrace i benefiční stužky

UMPRUM podporuje benefičním prodejem Ukrajinu již od konce února, kdy ruská invaze započala. První benefiční market spustil Ateliér keramiky a porcelánu už v pondělí 28. února a během několika dní se podařilo za práce, které věnovali studenti a pedagogové ateliéru, získat více než 124 tisíc korun. Tuto částku poslali na sbírkový účet Člověka v tísni.

Hned nato proběhla aukce šperků Ateliéru K.O.V., jehož studenti získali na pomoc Ukrajině dalších více než 35 tisíc korun. Ateliér módní tvorby zase zajišťuje výrobu benefičních stužek v barvách Ukrajiny, jejichž prodejem Člověk v tísni, potažmo Ukrajina, získal přes 56 tisíc korun.

Úspěšně dopadl také benefiční večer na pomoc Ukrajině, který zorganizovala Katedra grafiky. Za dobrovolné vstupné a prodej plakátů iniciátoři akce vybrali dalších téměř 80 tisíc korun.

Doposud největší částku na pomoc Ukrajině se podařilo vybrat Ateliéru ilustrace a grafiky. Ateliér prodejem prací studentů, pedagogů, absolventů a přátel získal neuvěřitelných 400 tisíc korun, které škola zaslala ve prospěch sbírky Post Bellum Pomozte Ukrajině s Pamětí národa.

Prozatím poslední benefiční akci uspořádali studenti Ateliéru designu nábytku a interiéru na konci dubna. Během charitativního večera uvedli oceňované ukrajinské drama Homeward a návštěvníci si mohli také zakoupit čerstvě upečené ukrajinské palačinky mlyntsi. Celkem se od začátku ruské invaze UMPRUM podařilo pro Ukrajinu získat více než 1 220 tisíc korun.

Autorka je redaktorkou Hospodářských novin.