Colours of Ostrava po třech letech: scéna VŠB-TUO bavila malé i velké návštěvníky

Fanoušci Colours of Ostrava se po pauze dočkali 19. ročníku tohoto multižánrového festivalu. Nechyběla na něm ani UniverCity Stage, na které VŠB – Technická univerzita Ostrava bavila návštěvníky ve středu 13. a ve čtvrtek 14. července. 

Program VŠB-TUO zahájil Michal Faltejsek, propagátor vědy a inovací, start-up founder a městský inženýr. Ten publiku představil jak vývoj urbanismu za poslední desítky let, ale také koncept Smart City. Druhým přednášejícím byl Petr Pavlík z Fakulty strojní, který svou hodinu věnoval tématu více než aktuálnímu, a to energetice.

Posluchačům přiblížil, jaký by byl život bez elektrické energie, anebo jaké změny společnost v této oblasti čekají. Barevnou středu uzavřel Oldřich Motyka, odborník na nanomateriály. Z jeho přednášky se lidé dozvěděli, jak se tyto materiály dostávají do životního prostředí a jaký mají vlastně vliv na lidské zdraví. 

Čtvrtek byl na UniverCity Stage pod taktovkou VŠB-TUO také nabitý. Zahájila ho debata mezi Hanou Štverkovou z Ekonomické fakulty VŠB-TUO,  a Markem Navrátilem, head hunterem, na téma čtyřdenního pracovního týdne. Společně probrali jeho plusy a minusy, i to, v jakých odvětvích se pravděpodobně uplatní. Druhý den Colours of Ostrava se na scéně VŠB-TUO zabývali také bezpečností. Jiří Pokorný, děkan Fakulty bezpečnostního inženýrství, představil nová bezpečnostní rizika a vysvětlil, jak vlastně funguje celý integrovaný záchranný systém.

U bezpečnosti zůstali návštěvníci scény VŠB-TUO i následující hodinu, přesunuli se ale do kyberprostoru. Jan Plucar seznámil je s hackerskými skupinami, ukázal nabízené služby na trhu temného webu a uvedl skutečné příklady  lidí podvedených na internetu. Festivalovou scénu VŠB-TUO uzavřela společná prezentace odborníků na 3D tisk: Marka Pagáče z Fakulty strojní se zástupci Prusa Research 3D printers Štěpánem Feikem a Jakubem Kmoškem o tom, kde 3D tisk pomáhá. 

Zelenou scénu pak doplnily workshopy. Lidé si mohli odpočinout u kávy, dát si cukrovou vatu, nechat se potetovat, nebo objevit tajemství fluidně pražené kávy či se zblízka podívat, jak pracují 3D tiskárny. VŠB – Technická unieverzita Ostrava se na vás těší na Colours of Ostrava zase za rok!