Noc vědců v Praze: Co nabízí neuniverzitní organizátoři

Jak voní anatomie? Láká vás zkusit si experimenty s kapalným dusíkem? Nechte si otestovat své chuťové pohárky či si přijďte zkusit hmatovou, čichovou, či dokonce chuťovou laboratoř – zažijte vědu všemi smysly! Toto a mnohem více nabízí letošní v pořadí již sedmnáctá Noc vědců.

Tak jako každý rok se poslední zářijový pátek otevřou dveře vědeckých pracovišť, hvězdáren, knihoven a univerzit a na jeden večer zájemce a zájemkyně nechají nahlédnout do světa, který je pro mnoho z nás fascinující. Tématem letošního ročníku Noci vědců je Všemi smysly a organizátoři slibují zajímavosti pro děti i dospělé. 

A na co všechno se těšit? Do letošní Noci vědců konané 30. 9. 2022 se kromě pěti univerzit zapojí i 18 neuniverzitních organizátorů z Prahy a okolí.  

Vydejte se po stopách hvězd a navštivte Štefánikovu hvězdárnu, Hvězdárnu Ďáblice nebo Planetárium Praha – tři subjekty, které jsou součástí jediné platformy nazývané Planetum. Planetárium Praha pro návštěvníky připravuje například fulldome show Jak vnímáme vesmír. Na své si přijdou i nejmenší – pro děti ve věku 5 až 8 let bude ve Štefánikově hvězdárně, kromě Rozechvělého dusíku pro všechny, připraven speciální program S Ufonkem mezi hvězdami aneb O vesmíru pro nejmenší.

Na neživou přírodu, tedy na minerály a horniny, lze hledět, lze je ohmatávat, očichávat, nebo dokonce ochutnávat, vzácně vydávají zvuky a někdy bývají vnímány dokonce šestým smyslem. Přijďte se pokochat minerály a horninami a zapojit hmat při výrobě jednoduchého šperku z minerálu nebo horniny s Českou asociací ložiskových geologů, která na vás bude čekat na VŠCHT Praha.

Program Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského bude vyžadovat skutečně všechny smysly. Přivoňte k chmelu, ochutnejte trpkost, podívejte se na to, jak se vaří pivo, dotkněte se kvasinky, zaposlouchejte se do kvasného procesu.

Všem jednotlivým smyslům je věnován program ve Středisku společných činností Akademie věd České republiky a v Knihovně AV ČR, která nám předvede 3D historické ilustrace.  

Ústavu experimentální medicíny AV ČR se můžete ponořit do tajů lidských smyslů a pochopit, jak funguje naše tělo. 

Přijďte se podívat na zajímavé exkurze do laboratoří Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, zhlédnout chemickou show či si vyzkoušet hmatovou, čichovou, či dokonce chuťovou laboratoř!

Orientální ústav AV ČR nabízí četbu vybraných ukázek z překladu Popsání pozoruhodností Egypta významného učence a literáta Taqíjuddína al-Maqrízího (1364–1442), jehož děj se odehrává v Praze, koncert Heschek beschek – ženské kapely, jejíž členky pochází z různých arabských kulturních prostředí – a mnoho dalšího.

Dále se za AV ČR nadšeně připojují i Fyzikální ústav, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského a v neposlední řadě i Astronomický ústav.

Díky Science to Go, z. s., se můžete zaposlouchat do zvuků vytvořených ze záznamů elektromagnetických vln na slyšitelných kmitočtech, které v blízkém kosmu zachytila první československá družice Magion 1 a její moderní následovnice. 

Zemědělství je věda! K čemu slouží zemědělcům termokamera, co chutná nejvíce mšicím, jak vidí svět včela a jak dron nebo proč akvaponická zelenina nepotřebuje půdu, hnojiva ani pesticidy? To a ještě mnohem víc se dozvíte v Národním zemědělském muzeu.

Logiscool nabídne kromě oblíbených online lekcí i jedinečnou akci v Magenta Experience Centru, kde ochutnáte digitální svět všemi smysly – prozkoumáte svět hub a rostlin v prostředí virtuální reality, můžete si zkusit dabing a rozpoznávání hudby pomocí počítačové technologie, ochutnáte hydroponicky pěstované saláty a objevíte spoustu dalších věcí, kde se propojuje svět technologií s realitou.

Na světě je kolem sedmi tisíc jazyků. Poznáte podle poslechu, jakou řečí se mluví v ukázce? Přijďte to vyzkoušet na Dvořákovo gymnázium a SOŠE, Kralupy nad Vltavou. Pro mimopražské návštěvníky a návštěvnice bude připraven i další program v Laborky.cz při Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

A to rozhodně není všechno! Kompletní program jednotlivých institucí naleznete zde.

Akce je zdarma. Na vybrané akce je nutná předchozí rezervace. Návštěvníkům a návštěvnicím proto doporučujeme si dopředu ověřit, zda je rezervace potřeba. V České republice se akce koná již od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými a výzkumnými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Národními koordinátory akce jsou Ostravská univerzita a VŠB-TUO.

Návštěvníky provede také speciální aplikace pro chytré telefony s detailním programem pro všechna města.