Testování běhu, roboti v akci, rozšířená realita. Na co zve Liberec

Vědu nejen vidět, ale i slyšet nebo cítit můžete, když 30. září zavítáte na Technickou univerzitu v Liberci. TUL se připojí k Noci vědců, tentokrát s tématem Všemi smysly. Čeká vás nabitý program. Dveře otevře hned několik univerzitních budov. Začínáme v 17 hodin a hravá věda bude kampusem vířit až do 22 hodin.

„Vědci ze všech fakult a univerzitního ústavu si pro návštěvníky přichystali celou řadu experimentů, zážitkových aktivit, komentovaných ukázek i špičkového vybavení, k němuž se běžný návštěvník univerzity většinou nedostane. Určitě stojí zato přijít,“ zve Bianca Lamrová z oddělení komunikace a marketingu TUL, která Noc vědců v Liberci koordinuje.

Je z čeho vybírat. Univerzitní ústav CXI například přichystal komentovanou ukázkou rozšířené reality. U tohoto stanoviště v budově L díky brýlím Hololens uvidíte virtuální roboty v akci. Nebo si chcete zaběhat a něco se o sobě dozvědět? U nás si můžete otestovat, jak rychle umíte běžet s různou zátěží, s jakým zrychlením a kolik energie při tom spotřebujete. U optické a elektronové mikroskopie se zakrátko váš tep zase zklidní. Nahlédnete do světa hluboko pod rozměry, které je možné vnímat očima.

Mysleli jste si dosud, že zlato je zlaté? V další laboratoři zase na vlastní oči uvidíte, že tomu tak nemusí být. Pestré budou také ukázky v sousední budově G.

S dětmi si můžete navádět Ozobota, který vidí a sleduje nakreslenou trasu. Pak můžete zjistit, že by se vám angličtina dostávala do hlavy snáz, kdybyste se ji učili pomocí smyslů. Na TUL také zjistíte, jak nás ovlivňují smysly při rozhodování, co koupíme.

Pokud už nechcete kupovat drahé průmyslové parfémy, přijďte do budovy C a vyzkoušejte si vyrobit jedinečnou kolínskou vodu destilací s vodní parou. Architektonický model zase před vašimi zraky ožije díky augmentované realitě v budově F. A zapojit tělo v 3P simulaci zase můžete v budově T.

Toho, co vás čeká na TUL je zkrátka hodně. Podrobnosti a cestu zjistíte na webu liberecké noci vědců.