Studenti JAMU nastudovali současnou ruskou tragikomedii Opilí

Současnou tragikomedii Opilí připravilo jako druhou premiéru sezony brněnské Studio Marta. Studenti absolventského ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU představí hru ruského autora Ivana Vyrypajeva v premiéře 24. října v 19 hodin. V tuzemsku půjde o čtvrté nastudování textu poprvé uvedeného poprvé roku 2014 v Düsseldorfu.

Název Opilí je možná poněkud zavádějící. Jak upozorňuje dramaturg inscenace Michael Sodomka, nejedná se ve scénáři o téma alkoholismu. Různí lidé se potkávají při různých příležitostech: rozlučka se svobodou, ale i náhodná setkání. Posléze se postavy promíchají a opilí hrdinové hry hledají své pravdy přes alkohol. Scénář ovšem řeší nejaktuálnější problémy středostavovských Evropanů v drsném a zároveň poetickém pojetí. „Pro mě jsou zásadním tématem textu životní situace, do kterých se postavy dostávají a k čemu v myšlenkách dochází, když jsou na dně. Vyslovují věci, které by za střízliva nepřipadaly v úvahu, přičemž se dotýkají témat jako je láska, přátelství, zrada, smysl života a vůbec vše, co řeší běžný člověk,“ doplnil dramaturg.

Nastávající herečtí profesionálové ze čtvrtého ročníku se v Martě představí pod taktovkou taktéž absolvujícího studenta režie Petra Akimova. Několik skupinek lidí, které spojuje opilost. Muži i ženy. Svobodní i zadaní.  Téma pijáctví či opilosti je v ruském divadle i literatuře poměrně často akcentováno. Opilství se ale podle režiséra v jeho inscenaci stává metaforou určitého osvícení. „Opilý člověk nikdy nelže, naopak je bez zábran upřímný. Pravdu řekne nejen sobě, ale i svému partnerovi nebo lidem v okolí,“ vysvětlil Akimov, který nechce vyzrazovat scénografické či kostýmní pojetí inscenace z dílny Kláry Vincourové. Hlavním tématem hry je pro něj láska, kdy v jediné noci postavy objevují možnost, jak změnit svůj život. A dramaturg k výběru textu dodává, že tvůrčímu týmu je blízký právě zvolený žánr tragikomedie.

Pětačtyřicetiletý rodák z Irkutska Vyrypajev  napsal celou řadu her, které jsou uváděny napříč Evropou. Média jej často pasují do role Antona Pavloviče Čechova tohoto století, vystudovaný herec se však takové nálepce brání. Nejen v tuzemsku jsou známé jeho texty jako Iluze nebo Kyslík. Autor je podle Sodomky zajímavý například  také svým na pohled jednoduchým jazykem, který však skrývá mnoho vrstev. „Absolvující herecký ročník uvidíme v jiném odstínu, než jsme byli doposud zvyklí. Dá se čekat poněkud ponurá poetika se silnými vnitřními motivacemi protagonistů. A také doufáme, že v naší inscenaci nebude chybět humor, místy až ironický,“ doplnil mladý dramaturg.

Z Jekatěrinburgu pocházející režisér Akimov dodává, že Ivan Vyrypajev je moderním ruským autorem, jehož hry jsou v Rusku velmi často uváděny ve studentských produkcích tamních uměleckých akademií. „Existuje rozdíl v přístupu k materiálu a vnitřní přípravě herce,“ poznamenává brněnský student režie k rozdílům mezi českými a ruskými divadelníky. Sám dodává, že v jeho stominutové inscenaci mladí herci požívat samozřejmě skutečné alkoholické nápoje nebudou: „Všichni budou opilí jenom uměním!“ Nejbližší reprízy nové inscenace Opilí se ve Studiu Marta uskuteční vždy v 19 hodin 25. a 29. října.