Dobrovolníci z Univerzity Pardubice šijí roušky, spojili se přes sociální síť

Studenti a zaměstnanci Univerzity Pardubice se spojili na sociálních sítích, aby v současné situaci pomohli potřebným. Do skupiny se připojuje denně desítky dobrovolníků, dnes se přes ni koordinuje bezmála sto lidí. Prvním projektem, který skupina pod názvem Dobrovolníci UPCE spustila, je šití roušek. S nápadem přišla Viktoriia Savinova, studentka Dopravní fakulty Jana Pernera.

„První roušku jsem se rozhodla ušít, abych pomohla své kamarádce, která pracuje v supermarketu. Každý den je v kontaktu se stovkami lidí a roušky nikde nebyly a nejsou k sehnání,“ říká studentka Viktoriia, která je původem z Ukrajiny. Zůstala i přes přerušení kontaktní výuky na univerzitních kolejích a rozhodla se využít čas užitečně a pomoci. První roušky ušila pouze ručně, dnes už může využít k práci stroj. „Jedna ze zaměstnankyň univerzity mi nabídla svůj starší šicí stroj, tak jde teď práce rychleji,“ říká Viktoriia Savinova, která patří do skupiny Ambasadorů Univerzity Pardubice, tedy aktivních studentů, kterým není lhostejné, co se kolem nich děje. Více o projektu zde.

K výzvě se přidali další studenti, a také někteří akademici a zaměstnanci univerzity. Každý večer usedá k šicímu stroji např. i tajemnice rektora Ing. Valerie Wágnerová. „Nešila jsem snad třicet let, ale snažím se rychle dostat zpět do cviku. Ušila jsem roušky celé rodině a pokračuji dál. Je důležité pomoct těm, kteří to potřebují,“ říká Wágnerová.

V první várce se vyrobilo šest desítek roušek. Část putovala pečovatelkám z pardubické pečovatelské služby. Dnes zástupci iniciativy předali druhou část zástupkyni města. Magistrát provozuje informační linku pro seniory, na kterou si mohou lidé zavolat také o ušitou roušku. Ke každé uni-roušce dostane senior návod, jak se o ni starat, a také nejnovější číslo univerzitního časopisu Zpravodaj. Více zde.

„Jsem velmi ráda za spolupráci s univerzitou. Roušky budeme distribuovat jednotlivým seniorům, kteří nemají možnost je získat jinak a zavolají k nám na linku,“ uvedla Alexandra Tušlová, mluvčí pardubického magistrátu, která roušky přebrala.

Na univerzitě vzniklo sběrné místo (přízemí budovy G), na které mohou studenti a zaměstnanci donést hotové roušky ale i látky pro jejich výrobu. V těchto dnech univerzita darovala několik kilogramů látek k výrobě roušek aktivitě Roušky Pardubice. Lidé ve skupině Dobrovolníci UPCE ale nabízí víc. Třeba pomoc s dovozem nákupu a léků těm, kteří to potřebují, nebo sdílí odkazy na webové stránky s další pomocí.

Studenti a zaměstnanci Univerzity Pardubice pomáhají pravidelně. Každoročně vyrábí adventní věnce pro charitu, organizují dobročinné běhy a při akci Příliv, start semestru, prodávají maličkosti v rámci akce Bazárek, jehož výtěžek jde na dobročinné účely.

Kolegyně a kolegové, rádi bychom Vás upozornili na speciální webovou stránku Koronavir na webu upce.cz, na které můžete najít další aktuální informace k současnému dění a zajímavosti z Univerzity Pardubice - https://www.upce.cz/koronavirus.