Princeton dorovná mzdy profesorkám. Uvolní na ně milion dolarů

Princetonská univerzita dorovná rozdíl mezi platy svých profesorů a profesorek z doby před šesti až osmi lety. Uvolní na to více než milion dolarů. Na rozdíl v odměnování upozornilo federální šetření a týká se více než stovky řádných profesorek.

Šetření, které federální úřad U.S. Department of Labor zahájil v roce 2014 a jež se soustředilo na platy žen na řádných profesorských pozicích v letech 2012–2014, zjistilo, že 106 profesorek dostávalo nižší plat než jejich mužští kolegové. Výsledky zveřejnil úřad na začátku letošního října.

Univerzita, která patří mezi desítku nejlepších vysokých škol světa, nepřiznala žádná pochybení, nicméně souhlasila s vyrovnáním, aby „se vyhnula zdlouhavým a nákladným soudním sporům a jejich možným dopadům na univerzitu,“ uvedl pro NY Times mluvčí školy Ben Chang.

Vyplatí tak profesorkám 925 tisíc dolarů zpětně a nejméně 250 tisíc v dalších mzdách v budoucnu, aby kompenzovala rozdíly, které jsou uvedeny ve zprávě.

Ředitel federálního úřadu Craig E. Leen uvedl, že úřad oceňuje, že Princeton souhlasil s dohodou.

Univerzita provedla navíc vlastní analýzu, která je podle ní přesnější, a porovnala řádné profesury podle kateder. Podle školy totiž akademické obory fungují na trhu práce a v odměňování různě. Interní vyšetřování nezjistilo žádné významné rozdíly v odměňování na základě pohlaví, dodal mluvčí Chang.

Zdroje: NY Times, PrincetonU.S. Department of Labor