Výstava představuje špičkové vědce a vědkyně působící v plzeňském regionu

Osmnáct vybraných inspirativních osobností z oblasti vědy a výzkumu představuje velkoformátová putovní výstava „Inovace. DNA Plzeňského kraje“, která je od 4. září k vidění v Šafaříkových sadech v Plzni.

Široká veřejnost se díky výstavě může seznámit s úspěšnými vědci a vědkyněmi Západočeské univerzity v Plzni, Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy, Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň či významných společností a startupů působících v plzeňském regionu. Velkoformátové panely přibližují jak vědecké projekty, jimž se věnují, tak jejich životní příběhy.

Mezi tvářemi Západočeské univerzity je například materiálová inženýrka Ludmila Kučerová.„Neustále mě překvapuje krása mikrostruktur a jejich vliv na chování materiálu – třeba jen vyloučením částic o velikosti několika nanometrů zdvojnásobíte pevnost a tvrdost oceli,“ zdůvodňuje svou fascinaci oborem.

„Pomocí pokročilých technologií pracujeme na vývoji produktů, které mohou praktičtí lékaři využít k lepšímu pochopení zdravotního stavu svých pacientů,“ přibližuje svůj obor expert na syntetickou biologii Daniel Georgiev.

„Moje cesta je v propojení teorie a experimentů. Většina pracovišť se soustředí na jedno, nebo druhé. Síla našeho výzkumného centra je právě v tomto propojení. To je také má nejoblíbenější a nejvíc uspokojivá část práce – když se naše teoretické výpočty a hypotézy potvrdí i experimentálně, a my tak získáme praktický důkaz,“ říká Ján Minár, vedoucí výzkumného týmu Pokročilých materiálů výzkumného centra Nové technologie na ZČU, který se aktuálně zabývá vývojem kvantových materiálů pro aplikace v udržitelných technologiích.

Podobně přibližují svůj vědecký zájem také specialista na infračervené technologie Vladislav Lang, expert v oblasti geomatiky Karel Jedlička nebo paleoantropolog Lukáš Friedl. Nejen tyto inspirativní osobnosti výstava představuje veřejnosti jako experty a expertky ve svých oborech a zároveň jako lidi, kteří žijí v regionu, navštěvují tu svá oblíbená místa, věnují se svým koníčkům. Inovace jsou základem identity regionu, která vždy stála na osobnostech pohlížejících za známý horizont s odhodláním posunout svět kupředu.

„Na území Plzeňského kraje působí více než sto vědeckých, výzkumných a vývojových týmů, a to napříč obory a tématy,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Právě vědci a vědkyně, studenti a studentky pohání podle něj výzkum, vývoj a inovace v kraji dopředu a zviditelňují Plzeňský kraj na mapě nejinovativnějších regionů Evropy.

Výstava „Inovace. DNA Plzeňského kraje“ se z Plzně přesune do Klatov, kde bude od 18. září do 2. října k vidění v Hostašových sadech. Výstava je součástí aktivit Plzeňského kraje na podporu vědy, výzkumu a inovací v regionu, které organizuje prostřednictvím projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje III. Inovační ekosystém Plzeňský kraj buduje pomocí značky GetSmart a prostřednictvím celé řady nadcházejících akcí, jako je říjnová konference Inteligentní specializace regionu 2023 nebo listopadová Pecha Kucha Night Plzeň Science. Více informací je k dispozici na webu inovujtevpk.cz nebo Facebooku GetSmart.