Svátek vědy oslaví Slezská univerzita zkoumáním vesmíru nebo umělé inteligence

Ústředním tématem letošní Noci vědců, která se uskuteční v pátek 6. října, je tajemství, přesto lze již nyní prozradit několik připravovaných lákadel Slezské univerzity. Program připravuje pro obě místa, kde působí, pro Opavu i Karvinou.

Opava

Otevřeno dlouho do noci budou mít všechna tradiční a oblíbená univerzitní místa a budovy v Opavě. Nejsou daleko od sebe, a poznání tak můžete spojit s příjemnou procházkou.

Do Fyzikálního ústavu na Bezručově náměstí 13 nepochybně zamíří ti, které fascinuje a zajímá vesmír. Poprvé zájemci a zájemkyně vystoupají až na nově vybudovanou střešní terasu univerzitní observatoře WHOO! a pomocí dalekohledu odhalí tajemství noční oblohy. A pokud při zkoumání hvězd budou přemýšlet nad náplní práce astronautů, mohou se s ní jít seznámit do sférického kina Unisféry. Bude to pořádná jízda, během které dokonce „vyskočí“ z točící se centrifugy přímo do vesmírné rakety. Na obě programové nabídky je dobré si včas rezervovat místo na webu www.nocvedcu.cz.

Na stejné adrese jako „astronauti“ sídlí i informatici filozoficko-přírodovědecké fakulty, kteří návštěvníkům s radostí předvedou poklady své robotické laboratoře. Co se skrývá za tolik skloňovanou umělou inteligencí a zda se mají na její masové využití těšit, či se spíše bát, to osvětlí workshop Tajemství úspěšných promptů pro nástroje AI. Nabídka této fakulty pro Noc vědců je však stejně pestrá jako paleta jejích studijních programů. Kdo miluje gastronomii, měl by si zajistit místo v Návštěvnickém centru U Vavřince. Unikátní kulinární workshop Odhalená tajemství středověkých receptářů s degustací nabízí jen omezený počet míst. Příjemně nasycení mohou účastníci pokračovat na Masarykovu třídu za historiky a historičkami. Ti je provedou tajemstvími pravěku, porcelánu i Říma a připravena bude i zábavná kvízová hra.

Na fakultu veřejných politik tradičně nejvíce míří kroky rodin s dětmi. Právě na ně se již teď nejvíce těší skřítek Vesík se svou pátrací hrou, do které zapojí i rodiče. Fakultní tým však zájemcům a zájemkyním nabídne mnohem více. Mimo jiné i poodhalení tajemství řeči, mysli, vzniku života či lidské kostry.

Karviná

V Karviné je celá nabídka Noci vědců na jednom místě, a to přímo v budově na Univerzitním náměstí. Návštěvníci zde odhalí tajemství peněz, ale také co stojí za úspěchem těch nejlepších obchodních značek. Mohou proniknout do světa obrazů i lidské psychiky a parapsychologických jevů. Pro zvídavé mozky budou připraveny tajemné boxy, mlsné jazýčky mohou otestovat trendovou raw stravu a ti nejodvážnější i jedlý hmyz.

Tohle je jen malá ochutnávka, co Slezská univerzita připravuje. Sledujte web Noci vědců, programy budou přibývat.

Na webu Noci vědců visí i krátká soutěžní videa současných vědců a vědkyň, kteří se snaží dokázat, že věda není vůbec nudná a věnovat se jí, znamená obohatit se o fascinující zážitky, úkazy i vědomosti. Hlasovat pro toho, komu se to daří nejlépe, je možné přímo na webu v sekci Vševěd 2023. P. S. Slezskou univerzitu reprezentuje ten kosmonaut…