Ve Zlíně vymysleli namadlo. Díky němu otevřete dveře předloktím

Jednoduchý plastový nástavec, díky kterému stačí k otevření dveří předloktí. Dlaň se tak nemusí vůbec dotknout kliky, což je v době koronavirové pandemie více než žádoucí. Produktoví designéři Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně užitečnou pomůcku ze své dílny nazvali jednoduše – namadlo. Lidé si ho budou moci vyrobit i sami, pokud se dostanou k 3D tiskárně, autoři nápadu totiž dají tisková data volně k dispozici.

„Když se zveřejnila informace, že druhým nejčastějším způsobem nákazy je přenos viru dotykem předmětů, na kterých může přežít i několik hodin, lidé začali eliminovat dotyk klik a madel různými způsoby. Někteří si přetáhli rukáv přes dlaň, jiní si otevírali dveře předloktím,“ vysvětluje Vladimír Kovařík, vedoucí Ateliéru produktový design FMK UTB ve Zlíně, co je k přemýšlení o namadlu vedlo.

Plastový nástavec vyvinuli s využitím 3D technologií. „Vývoj byl limitován technologií 3D tisku, museli jsme najít správné tloušťky stěn a vhodný typ materiálu, ze kterého se namadlo tiskne. Přes počáteční problémy, kdy nám namadlo praskalo, se nám v poměrně krátké době podařilo vše doladit a dnes máme plně funkční výrobek ve dvou verzích na vodorovné i svislé madlo,“ říká Vladimír Kovařík.

Namadlo lze velmi jednoduše upevnit stahovacími páskami na madlo dveří. Ten, kdo vstupuje, pak vůbec nepoužije dlaň ani prsty. Jednoduše tahem předloktí dveře otevře.