Zbaví vodu sinic. Studenti MU a VUT vyhráli mezinárodní soutěž

Studenti Masarykovy univerzity (MU) a Vysokého učení technického (VUT) pracují na přístroji, který bude plout na hladině rybníků a jezer a zbavovat vody sinic, aby se v nich dalo bezpečně koupat. Na přední straně přístroje bude mechanické zařízení podobné mixéru, které rozbije větší kusy sinicového květu. Sinice budou poté proplouvat vnitřním prostorem přístroje, kde budou na celulózových kuličkách napojené upravené buňky bakterie Bacillus subtilis, jež na svém povrchu ponesou proteinové lešení. 

„Díky tomu pak naše upravené buňky zachytí buňky sinic, rozbijí je a degradují uvolněné toxiny,“ popisuje Barbora Hrnčířová, prezidentka týmu nazvaného Generace Mendel, jejž tvoří právě studenti MU a VUT a který tento přístroj nazvaný Cyanotrap nyní vyvíjí. Zařízení bude řídit člověk pomocí dronu, který bude vodu monitorovat a navádět přístroj do oblastí s největším množstvím sinic. 

S tímto nápadem, který by mohl zbavit nežádoucích sinic prakticky všechny vodní plochy v Česku, bodovali brněnští studenti v mezinárodním měřítku.  V konkurenci téměř 250 týmů z 36 zemí získali na začátku listopadu zlatou medaili v soutěži International Genetically Engineered Machine (iGEM).

„Chtěli jsme pracovat na něčem, co by bylo zajímavé pro lidi z okolí Brna, ale zároveň celosvětově relevantní. Napadlo nás, že na brněnské přehradě bývají problémy se sinicemi," dodala Hrnčířová.

„Abychom mohli sinice z vody účinně odstranit, musíme jednak odstranit buňky sinic, ale také toxiny, které produkují. Proto jsme se pustili do vývoje systému, jehož základem jsou buňky Bacillus subtillis, což jsou půdní bakterie," vysvětlila Hrnčířová.

Pro úspěch v soutěži iGEM však musel tým přijít nejen se samotným řešením problému, ale zvládnout i řadu dalších úkolů, například připravit webovou "wiki" stránku, vědecký poster, jedno krátké a jedno delší video, které kvůli pandemii muselo nahradit prezentaci před porotou v Bostonu.

Celý systém je momentálně ve fázi vývoje a k jeho uvedení do praxe zbývá ještě podle studentů dlouhá cesta. „Vzhledem k pandemii jsme neměli dostatek času na zrealizování všech plánovaných experimentů, tudíž postrádáme určitá data, která bychom mohli použít pro jednoznačné počítačové modelování účinnosti čištění vody naším přístrojem. O budoucím používání přístroje se ale v týmu samozřejmě bavíme. Ideálně bychom chtěli naše know-how nechat v rámci Generace Mendel a pokud se podaří dotáhnout vývoj až k funkčnímu řešení, postarat se i o jeho komercionalizaci,“ dodala Hrnčířová. 

Autorka je redaktorkou Hospodářských novin.