Mezinárodní workshop: K čemu je vysokoškolské poradenství?

Nejen na otázku pro koho a k čemu je vysokoškolské poradenství chce odpovědět v pořadí již druhý mezinárodní online workshop Centra pro studium vysokého školství (CSVŠ). Akce „O poradenství pozitivně! Vysokoškolské poradenství (nejen) v době Covidu“ se uskuteční 25. května 2021 od 09:15-14:45 hodin na platformě zoom.

Obsahem naváže na předchozí workshop, který se věnoval tomu, jak předcházet studijní neúspěšnosti (více si můžete přečíst zde). Tentokrát ho CSVŠ připravuje v těsné spolupráci s Asociací vysokoškolských poradců, z.s. (AVŠP). Workshop se opět uskuteční díky finanční podpoře Nadace Friedricha Eberta. V návaznosti na workshop pak vznikne studie, která zmapuje stav vysokoškolského poradenství v České republice.

I tentokrát pořadatelé ke spolupráci přizvali kolegy a kolegyně ze zahraničních poradenských center – z Technické univerzity v Drážďanech, Univerzity v Innsbrucku a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře. Kromě jiného vystoupí i zástupci německého spolku ArbeiterKind.de, kteří se dlouhodobě věnují podpoře studentů z rodin, kde tvoří první generaci vysokoškoláků.

Po dohodě s AVŠP byly identifikovány tři tematické okruhy, které momentálně rezonují v poradenské komunitě: přechod ze SŠ na VŠ, duševní i fyzické zdraví studentů/ek a spolupráce s externími subjekty v poradenské praxi na VŠ.

Jak i název workshopu napovídá, reflektují plánované příspěvky aktuální pandemickou situaci, která vysokoškolské poradenství postavila před nové výzvy. Ztráta sociálních kontaktů, nedostatečná studijní motivace, psychické potíže jsou jen některé z témat, kterým se workshop podrobněji věnuje. Do jednotlivých příspěvků se zapojí i samotní studenti/ky, aby se podělili o svoje zkušenosti s poradenskou praxí. Workshop dále přiblíží také aktuální trend svépomocných studentských skupin, které se ve vysokoškolském poradenství momentálně prosazují.

Kromě jiného představí zástupci jednotlivých zemí (Německa, Rakouska, Slovenska a České republiky) aktuální stav vysokoškolského poradenství v jejich zemi. Cílem je si v širší středoevropské perspektivě položit i otázku kdo je vlastně vysokoškolský poradce/kyně a jakou by měl mít kvalifikaci?

Workshop je otevřen pro všechny zájemce z řad akademické veřejnosti, pracovníků univerzit i studentů a studentek. Registrovat se lze nejpozději do 20. května 2021 zde.

Opozdilci pak mají ještě možnost se registrovat do 23. května 2021 přímo u organizátorů workshopu na mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Podrobnější informace a program workshopu naleznete na stránkách CSVŠ.

Účast na workshopu je bezplatná. Příspěvky zahraničních hostů i následná diskuze budou simultánně tlumočeny z němčiny do češtiny a naopak. Pouze registrovaní účastníci obdrží pozvánku do zoomu.