Po osmi letech povede Ostravskou univerzitu nová tvář: Petr Kopecký

Akademický senát Ostravské univerzity volil kandidáta na nového rektora. Senátoři vybírali ze čtyř jmen, už v prvním kole zvolili amerikanistu docenta Petra Kopeckého z Filozofické fakulty. Kopecký získal 23 hlasů z 38 možných. Funkce se ujme po jmenování prezidentem republiky od 1. března 2023.

Na Ostravské univerzitě se dnes sešel 38členný Akademický senát složený ze studentů a akademiků a v tajné volbě vybíral nového rektora. Současný rektor profesor Jan Lata po dvou čtyřletých funkčních obdobích už znovu kandidovat nemohl.

O post rektora OU se ucházeli hned čtyři kandidáti, všichni z Ostravské univerzity: 

  • lékař, profesor Roman Hájek, současný prorektor pro strategii a rozvoj,
  • geograf, docent Jan Hradecký, děkan Přírodovědecké fakulty,
  • amerikanista, docent Petr Kopecký, místopředseda Rady pro vnitřní hodnocení OU
  • historik, profesor Aleš Zářický, prorektor pro studium a celoživotní vzdělávání.

Zvolený kandidát na rektora Ostravské univerzity Petr Kopecký po volbě prohlásil, že před univerzitou není jednoduché období a myslí si, že zásadní úkol rektora v aktuální situaci je jednání o navýšení prostředků pro vysoké školy, a to v součinnosti s ostatními univerzitami.

Všichni kandidáti prezentovali své vize již před týdnem na celouniverzitním shromáždění akademické obce. „Akademickému senátu jsem nabídl vizi, která je konzistentní s tím, co jsem dělal posledních 25 let v dobrovolnické a neziskové komunitě, v komunální politice a v posledních letech také na celouniverzitní úrovni. Jsme v době, kdy bude složité udržet lidi na univerzitě, protože nůžky mezi platy v regionálním školství a na univerzitě se rozevírají. To je téma, kterým se budu muset intenzivně zabývat, protože bez dobrých lidí nemůžeme vést univerzitu dobře. Toto je pro mě důležité téma,“ popisuje Petr Kopecký.

„Budoucnost bude nesmírně těžká nejen pro docenta Kopeckého, ale také pro celou univerzitu. Ekonomická krize dopadne na univerzity a inflace na zaměstnance. Velkou komplikací budou také zvyšující se ceny ve stavebnictví. Na Ostravské univerzitě totiž plánujeme dva velké projekty a rádi bychom také zrekonstruovali koleje a budovy Filozofické a Přírodovědecké fakulty. Situace nebude snadná, nicméně panu docentu Kopeckému držím palce, věřím, že on a jeho spolupracovníci se s tím vyrovnají a univerzita přečká těžký rok, který nás čeká a že i nadále bude mít snahu o to vytvářet univerzitu mezinárodní a vědeckou, která bude hrát důležitou roli nejen v českém prostředí, ale i v Evropě a ve světě,“ nastiňuje končící rektor Ostravské univerzity Jan Lata výzvy, před kterými nový rektor stojí.

„Jsem velice rád, že byla univerzita schopná vygenerovat čtyři velmi kvalitní uchazeče o pozici rektora. Je vidět, že je univerzita zdravá a prostředí uvnitř je takové, jaké má na univerzitní půdě být. Soutěž všech čtyř kandidátů i samotná volba proběhla velmi důstojně a za to všem děkuji. O tom, že je docent Kopecký pro univerzitu zjevně dobrá volba svědčí fakt, že byl zvolen již v prvním kole, takže důvěru akademické obce zcela jistě má. Jsem rád, že má tak silný mandát a věřím, že bude úspěšný,“ říká k volbě Jan Lata.

Protokol o průběhu voleb bude zaslán nejpozději do sedmi dní na MŠMT, které jej následně předá Kanceláři prezidenta republiky. Jmenování docenta Petra Kopeckého do funkce rektora prezidentem republiky lze očekávat v průběhu ledna. Mandát současného rektora končí k 28. únoru 2023.

Výsledky hlasování:

Prof. Roman Hájek: 4 hlasy
Doc. Jan Hradecký: 7 hlasů
Doc. Petr Kopecký: 23 hlasů
Prof. Aleš Zářický: 4 hlasy