Olympiáda? Cítím se stále jako ve snu, říká šermíř Jakub Jurka

Příjmení Jurka, které nosí úspěšní olomoučtí sportovní šermíři, se opět objeví na olympijských hrách. Startovní pozici v Tokiu si vítězstvím na evropském kvalifikačním turnaji v Madridu zajistil Jakub Jurka. Student Fakulty tělesné kultury a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci tak naváže na svého dědu Jaroslava Jurku, který se zúčastnil her v Montrealu a Moskvě a byl prohlášen českým šermířem století.

S dědou ostatně mluvil bezprostředně po vítězství na kvalifikaci. „Oba jsme se rozbrečeli. Je to prostě ohromný úspěch a být jedním z mála sportovců, který se podívá na olympiádu, je jednoduše řečeno sen. Děda v tu chvíli i cítil veliké zadostiučinění, že jsme to s mým otcem a zároveň trenérem společně dokázali. Navážu na šermířskou tradici, která se v naší rodině dědí už přes čtyři generace,“ vzpomíná na dojemné okamžiky ze závěru letošního dubna talentovaný kordista.

Šermu se věnuje již od svých sedmi let, profesionální kariéru započal v roce 2016 a už brzy poté byl označován za velkou naději tohoto sportovního odvětví. Mimo jiné se stal mistrem Evropy do 20 a 23 let, ve stejných věkových kategoriích ovládl i Světový pohár a na svém kontě má také několik medailí z mistrovství světa. Momentálně drží 40. pozici v žebříčku Světového poháru, jak ale podotýká, umístění je ovlivněno úrazem zad, který prodělal v sezoně 2019/2020 a kvůli kterému několik pohárových závodů vynechal.

Dubnový turnaj v Madridu, kde se rozhodovalo o kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu, označil za „strašně náročný“ a „výkon, který se stane jednou za život“.

„Je to fantazie. Ještě tomu nemůžu uvěřit,“ citovala ho bezprostředně po vítězství média.

A tyto pocity u Jakuba Jurky přetrvávají i s odstupem. „Je to teprve pár dní, cítím se stále jako ve snu. Určitě budu potřebovat ještě nějaký čas, ale rozhodně si uvědomuji, že jedu na olympiádu. Zatím ale ještě neumím plně docenit výsledek, který se mi a mému realizačnímu týmu v Madridu povedl. Olympiádu vnímám jako vrchol celého sportu. Dostat se na ni a ucházet se o medaile je největší pocta, jaké šermíř může dosáhnout. Když na to pomyslím, rosí se mi oči,“ tvrdí.

Úspěšnou kvalifikací ovšem práce, respektive tréninky nekončí. „Po stránce organizační se bude měnit jen prostředí tréninku. S českou reprezentací se budeme připravovat v květnu ve švýcarské Basileji a v červnu v maďarském městě Tata po boku národních reprezentací těchto zemí. Intenzitu tréninků budeme zvyšovat v závislosti na ubývajícím čase do olympiády, ale nemůže to už být o moc náročnější než příprava na kvalifikační turnaj v Madridu,“ dává Jakub Jurka nahlédnout, co ho v nejbližší době čeká.

Letní olympijské hry v Tokiu, které se měly původně konat vloni, se za přísných bezpečnostních a hygienických opatření uskuteční v termínu od 23. července do 8. srpna. Opatření se týkají i zákazu přítomnosti zahraničních fanoušků, vzhledem k tomu, za jakých podmínek se sportovní klání v poslední době smějí konat, to ale podle olomouckého šermíře nebude zas tak hrozné. A atmosféru Tokia už stihl nasát na soustředění ještě před vypuknutím koronavirové pandemie.

Ostatně s přísnými opatřeními se setkal i na kvalifikačním turnaji v Madridu. „Po organizační stránce byl zařízen výborně. Museli jsme však absolvovat testy při vstupu do země a respektovat nařízená protipandemická opatření, takže jsme po celou dobu pobytu byli jen v hotelu a v hale. Byla tam ale úžasná atmosféra a díky spoustě dobrovolníků jsme si mohli vychutnat atmosféru závodů naplno,“ uvádí Jakub Jurka, který vedle tréninků a závodů zvládá i studovat hned na dvou fakultách Univerzity Palackého.

Na FTK studuje program Trenérství a sport - pedagogika volného času, na přírodovědecké fakultě pak Informační technologie. „Studium na UP je obtížné, ale ne nemožné skloubit s profesionální kariérou sportovce. Musím vyzdvihnout přístup většiny kantorů, kteří se mnou mají tu smůlu spolupracovat, a tímto jim poděkovat za jejich vřelý postoj k mým studijním výjimkám. Opravdu si vážím každé příležitosti se účastnit seminářů či přednášek, kterých se díky této složité době mohu konečně zúčastnit. FTK je určitě jedna z mála tuzemských fakult, která vychází vstříc sportovcům na amatérských i nejvyšších úrovních,“ dodává šermíř zařazený do Vysokoškolského sportovního centra MŠMT Victoria, které podporuje studenty s mimořádnou sportovní výkonností.