Uvidíte zvuk, uslyšíte elektřinu, sáhnete si na hvězdy. Na co láká Noc vědců v Ostravě

Česko čeká 30. září další Noc vědců. Do letošního ročníku se hned v pěti obvodech Ostravy zapojí pět institucí, které svůj program prezentují na téměř dvaceti pracovištích a budovách. Dohromady organizátoři připravili necelých 250 programových událostí na téma Všemi smysly. Program Noci vědců je zdarma a je vhodný pro nejširší veřejnost, od malých dětí až po seniory.

Hmat, sluch, čich, zrak a chuť – pět starých dobrých známých a hlavní nit, která letos propojuje široký program připravované Noci vědců. Dvě univerzity, knihovny, science centrum, muzeum i hvězdárna znovu připravily na 30. září bohatý mix workshopů, science-show, přednášek, komentovaných prohlídek a ukázek, projekcí, diskuzí, experimentů nebo setkání s vědci. 

„Uvidíme zvuk, uslyšíme elektrický proud, ucítíme bioplyn, téměř si sáhneme na hvězdy, ale s jistotou na slitinu s tvarovou pamětí. Necháme šálit naše smysly ve virtuální realitě nebo ve veřejném prostoru. Zjistíme, jak a čím vnímá robot, zda má žížala smysly, jak se dají získat suroviny pro stavbu obydlí na Měsíci a co všechno „schroustá“ superpočítač. Zažijeme na vlastní kůži lumishow, význam matematiky, jízdu elektromobilem, ražení mincí a mnoho dalších dobrodružství.“ představuje velmi nabitý program VŠB-TUO metodička popularizačních aktivit Jarmila Černá. 

Aktivit je hodně a času málo, Noc vědců se v Ostravě koná od 17:00 do 22:00, proto organizátoři doporučují bohatý program předem prostudovat na webu www.nocvecdcu.cz/mesto/ostrava a vybrat si to své. 

I v letošním roce organizátoři posílili dopravu ve městě o „vědecký bus“, který návštěvníky pohodlně dopraví z Poruby, přes Dolní oblast Vítkovice a centrum města až na Hladnov. V rámci velkého areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava bude návštěvnický krok zrychlovat také Kampus bus. 

Opomenout nemůžeme ani další zapojená centra v našem kraji jako jsou Opava, Karviná, až po instituce v menších městech jako jsou například Staré Hamry. Jan Kondziolka ze Slezské ornitologické společnosti zve na svoji přednášku Zvuky noci: „Jedná se o ukázku zvuků zvířat, se kterými je možné se setkat při našich nočních toulkách, pobytu v noční přírodě, při pozorování oblohy. Vzhledem k tomu, že přednáška probíhá venku, stává se, že některá zvířata přiláká zvuk z reproduktoru a ta se pak ozývají z bezprostřední blízkosti.“  

Kompletní program všech 80 letos zapojených institucí z celého Česka návštěvníci najdou na webu akce www.nocvedcu.cz, stejně jako loni je také letos k dispozici mobilní aplikace pro chytré telefony s platformou Android a iOS.