Noc vědců v Ostravě a Opavě: nanoroboti, filmy, podcasty i koncert

Opava a Ostrava jsou města, která na mapě Noci vědců rozhodně nesmí chybět. Pohled na roboty představí tři univerzity, ale také zdejší Ústav geoniky Akademie věd a Moravskoslezská vědecká knihovna.

Tvrdé robotické stroje, nanoroboti, diskuze, interaktivní videa, přednášky, podcasty, filmy, ale i koncert, přesně tohle vás čeká v online programu v Moravskoslezském kraji. Část programových položek je už teď dostupná, vrchol akce ale pořadatelé plánují na 27. listopadu.

Slezská univerzita zve do vesmíru, na film a za Čapkem

Letos si Slezská univerzita v Opavě pro veřejnost připravila deset přednášek, promítání tří dokumentů a jeden online kvíz. Divácky atraktivní bude online promítání dokumentu Perkův dalekohled, který propojuje největší český dalekohled s nejvýznamnějším českým astronomem Lubošem Perkem. Dokument studentů Multimediálních technik čerstvě získal Zvláštní uznání v rámci Ceny za nejlepší český a slovenský populárně-vědecký dokumentární film na festivalu Academia Film Olomouc.

Nenechte si ujít ani promítání hraného filmu Amber, který pojednává o tom, že v roce 2042 bude voda na celé planetě kontaminovaná smrtícím virem, který začne decimovat celá města. Proto bude do boje s virem nasazena i nová generace umělé inteligence.

A dokumentární film New Game vás nechá nahlédnout pod pokličku tvůrců počítačových her.

Inspirací k letošnímu podtitulu Noci vědců Člověk a robot bylo kulaté výročí uvedení divadelní hry Karla Čapka R. U. R., proto se právě rozboru této hry univerzita zabývá u přednášky Kdo jsou to vlastně roboti? Nad R.U.R. Karla Čapka. Podaří se odpovědět na otázky: Jsou roboti stroje anebo lidé? Mají být alegorií komunistického kolektivismu anebo kapitalistického kořistnictví? Podobným směrem se ubere přednáška Umělý člověk Josefa Čapka, která neopomene podíl Josefa Čapka na vzniku robota. A to jednak v promýšlení otázky „umělého člověka“ a jednak v návrzích kostýmů pro premiéru v Národním divadle. Astronomové a všichni, kteří se zajímají o vesmír, potěší přednáška o pozorování a mapování povrchu exoplanet s názvem Sluneční čočkování – robotická mise blízké budoucnosti.

Celý online obsah opavské nabídky Noci vědců sledujte zde.

Ostravská univerzita: Robotizace a zaměstnanost i multimediální závislosti 

Program Ostravské univerzity bude rozdělený do dvou částí: hlavní a doprovodný. Ten hlavní bude spouštěný v podobě premiéry 27. listopadu v 17 hodin a jeho obsahem budou jednak diskuze, ale i ochutnávky interaktivních videí.

„V diskuzním formátu jsme se zaměřili na robotizaci a její dopad na zaměstnanost a na multimediální závislosti. Nechybí ani zamyšlení nad tím, zda se vlastně tak trochu roboty už nestáváme, když si mnohé technické věci nadměrně osvojujeme,“ uvádí mluvčí OU Lucie Fremrová. Diskutujícími budou Jan Keller (Fakulta sociálních studií), Karel Hlaváček (Filozofická fakulta) a Jiřina Hosáková (Lékařská fakulta), a celým premiérovým večerem diváky provede Filip Koryta, mistr České republiky ve slam poetry.

Vedlejší program není zamýšlený nijak hanlivě nebo méněcenně, ale jde o program, který se z časových důvodů do premiérového videa nevejde. Půjde tak například o celý koncert studentů z Fakulty umění, kteří dokáží, že člověk není stroj. Asi si říkáte, co mají společného hudebníci a robotické téma. Budete se divit, ale někteří skladatelé hledali inspiraci právě ve strojích, rytmických motorech nebo průmyslových materiálech. Umělcům je navíc právě robotická přesnost velmi blízká, musí na ni ale hodně trénovat.

Dále poskytne Lékařská fakulta pohled na virtuální pitevní stůl nebo představí pacienta s elektronickou duší.

Přírodovědecká fakulta se vytasí se svými Science Talky s vědci zaměřenými na potřebu robotů a práci s nimi. Svižně, jasně, stručně a vědecky – přesně takhle bude formát krátkých videí vypadat. Následovat budou také další interaktivní videa, například o odhalování virů, o aplikacích nebo o domácky vyrobených energetických zdrojích pro roboty.

Dvě desítky podcastů a technické video příběhy z VŠB – TUO

I když vás letos na VŠB – Technické univerzitě Ostrava nezavedou do svých laboratoří nebo vědeckých a výzkumných center, o program z jediné technické univerzity v kraji nepřijdete. Na téma Člověk a robot si pro fanoušky vědy téměř dvě desítky podcastůvideopříběhů.

Můžete se těšit na roboty jako nejmodernější hi tech stroje, které nám usnadňují práci, ale i neviditelné virtuální roboty v internetu, nebo nanoroboty, jež jsou vědeckou výzvou budoucnosti. Nebudou chybět ani témata jako virtuální realita, robotizace v daních a účetnictví, užití umělé inteligence v mnoha odvětvích, ale také s tím související úvahy o etice a bezpečnosti ve světě robotů. Do programu se zapojili vědci, výzkumníci i studenti všech sedmi fakult a vědeckých pracovišť.  

Ústav geoniky AV ČR a Moravskoslezská vědecká knihovna

Program si připravili i další dvě instituce zapojené do Noci vědců. Ústav geoniky AV ČR se programu účastní poprvé a vezme vás například o historie počítání nebo přednášku o počítačových modelech, které se protínají do všech sfér vědecké činnosti.

Programový matador, Moravskoslezská vědecká knihovna, má pro vás virtuální setkání s knihou i s roboty, neboť v knihách i v knihovně jsou prostě jako doma. Zamysleli jste se například nad roboty v literatuře nebo ve filmu? Mrkněte na přednášku a dozvíte se, proč je BB-8 kulatý a terminátor naopak svalnatý.

Celý program z Ostravy sledujte aktuálně zde.

Vlajka Evropské unie

Tento projekt je financován z prostředků programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 955326.