Kde je přednáška? Kdy je deadline? Studentům pomůže nová aplikace

Studenti Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové stvořili aplikaci Univerzita. Lidem z vysokých škol pomůže lépe se zorientovat v tom, kde se konají přednášky i jaký je harmonogram roku.

Aplikace Petra Weissara, Michala Černého a Dušana Salaye zobrazuje harmonogram studia, rozvrh hodin, popis budov a seznam místností a vyhledat si studenti mohou také své spolužáky a jejich rozvrhy. Navíc je zde možné zapsat si zkoušky a zápočty a aplikace automaticky vypočte kredity. Umožní tak snadno kontrolovat, zda studenti mají splněno nebo co jim ještě zbývá.

Součástí je i funkce zasílání notifikací, díky které budou zájemci vždy informováni v případě nějaké změny, jako je třeba zrušení výuky nebo vypsání dalšího termínu zkoušky.

Do budoucna pak autoři aplikace plánují doplnit funkci pracovních příležitostí pro firmy nebo modul pro učitele, pomocí kterého budou moci bezodkladně zadávat studentům známky.

Aplikace Univerzita navazuje na již existující aplikaci UHK Helper, která vznikla v září roku 2016. Tehdy ještě nebyla zdaleka tak propracovaná jako je nyní a počet jejích uživatelů se od té doby zvýšil asi osmnáctkrát. „Docentka Petra Poulová nás tenkrát oslovila s tím, že by pro zahraniční oddělení uvítali možnost posílat upozornění studentům ohledně přednášek nebo v rámci letní školy. Tak jsme přišli s modulem notifikací, ze kterého se postupně vyvinula aplikace UHK Helper,“ objasňuje vznik aplikace Petr Weissar.

Původní aplikace pro Android však byla tvořena v jazyku Java, a tak se její vývoj nedal posunout tam, kam by si její tvůrci představovali. „Uvědomili jsme si, že se UHK Helper už nemá kam dál posouvat. Na Fakultě informatiky a managementu se poměrně ujal, ale zjistili jsme, že spousta univerzit aplikaci nemá, proto jsme se rozhodli o rozšíření na celou republiku. Začali jsme tak vlastně od nuly s užitím Kotlinu, jazyka nad Javou, a s využitím nových technologií,“ doplňuje Michal Černý.

„U vylepšené verze bylo potřeba robustnější řešení. Usoudili jsme, že pro usnadnění a urychlení celého procesu bude rozumnější, když najdeme někoho třetího, kdo má v dané oblasti více zkušeností a pomůže nám s tím,“ dodává. V tu dobu na scénu nastoupil Dušan Salay, který si vzal na starosti serverová řešení, respektive notifikace.

V současné době má aplikace přibližně pět set uživatelů, prozatím v testovacím módu. Její dokončení tvůrci plánují do konce letního semestru 2020. Aplikace má být přístupná jak pro operační systém Android, tak iOS. Již nyní si ji lze zdarma stáhnout zde.